Vijesti 24.09.2024.

FZO Srpske u protekle dvije godine finansirao 24 transplatacije u Bjelorusiji

ČITANJE: 2 minute

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u protekle dvije godine finansirao je 24 kadaverične transplantacije bubrega u Minsku u Bjelorusiji za šta je izdvojeno više od tri miliona KM.

– Inače, transplantacija pacijenata u Bjelorusiji započela je zahvaljujući aktivnostima FZO Srpske, budući da BiH nije dio Eurotransplant mreže, pa naši osiguranici kadaveričnu transplantaciju teže mogu da ostvare u zemljama Evropske unije. Upravo zbog toga da bi obezbijedili dostupnost ove zdravstvene usluge pacijenatima iz Srpske, u protekle tri godine, od strane Fonda preduzeti su intezivni napori da se omogući transplantacija za naše pacijente u Bjelorusiji – navodi se u saopštenju FZO.

Kako se dodaje u saopštenju, upravo kao rezultat te saradnje protekle sedmice delegacija Naučnoistraživačkog centra za hirurgiju, transplantaciju i hematologiju iz Minska bila je u posjeti Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.

– Na sastanku, na kojem su prisustvovali i predstavnici FZO Srpske, razgovarano je o unapređenju saradnje između zdravstvenih centara, dinamici slanja pacijenata iz Republike Srpske, a konkretizovani su i dalji koraci koji se odnosi na razvoj transplantacije i omogućavanje još bolje dostupnosti ove usluge našim osiguranicima u inostranstvu – navodi se u saopštenju.

Iz FZO Srpske podsjećaju da transplantaciju organa za osiguranike Fond zdravstvenog osiguranja Srpske finansira u potpunosti, ukoliko se ova usluga radi u ustanovama sa kojima FZO Srpske ima potpisane ugovore, bilo da se radi u Srpskoj, odnosno na UKC-u Srpske ili u ustanovama izvan Srpske sa kojima Fond ima ugovor, kao na primjer Srbija.

– Naime, lica kojima se transplantiraju organi su oslobođena plaćanja participacije, kao i davaoci organa i njihovu zdravstvenu zaštitu u potpunosti finansira FZO Srpske. Dakle, osigurana lica FZO Srpske mogu da ostvare pravo na liječenje i u ustanovama izvan Srpske, sa kojima Fond ima potpisan ugovor onda kada njihovo liječenje nije moguće sprovesti u našim zdravstvenim ustanovama, odnosno kada naše ustanova, tačnije UKC Srpske daju prijedlog da se liječenje obavi u nekoj od ustanova izvan Srpske – dodaje se u saopštenju.

Ističu, da ako liječenje nije moguće obaviti ni u ustanovama izvan Srpske sa kojima Fond ima ugovor, tada je moguće ostvariti pravo na liječenje i u drugim ustanovama u inostranstvu sa kojima Fond nema ugovore.

– Napominjemo da FZO Srpske u potpunosti finansira i lijekove koje koriste osiguranici sa transplantiranim organima, odnosno njihovu cjelokupnu zdravstvenu zaštitu. Također, Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju definisano je i da se plata za vrijeme bolovanja osiguranika koji su transplantirani isplaćuje u punom iznosu, dakle, 100 odsto – dodaje se u saopštenju.