Biznis 20.05.2023.

G7: Potrebni međunarodni standardi za vještačku inteligenciju, mora biti pouzdana

ČITANJE: 1 minuta

Vođe zemalja članica grupe G7 danas su pozvali na razvoj i prihvatanje međunarodnih tehničkih standarda za pouzdanu umjetnu inteligenciju u vrijeme kad se zakonodavstva najbogatijih demokratija u svijetu usredotočuju na novu tehnologiju.

Vođe koji se sastaju na samitu u Hirošimi priznali su da se pristupi za postizanje “zajedničke vizije i cilja pouzdane umjetne inteligencije možda razlikuju”, ali u saopštenju su rekli da “upravljanje digitalnom privredom mora i dalje biti u skladu s našim zajedničkim demokratskim vrijednostima”.

“Želimo da sistemi umjetne inteligencije budu tačni, pouzdani, sigurni”

Dogovor je postignut nakon što se Evuropska unija, koja ima svoje predstavnike u grupi, ovaj mjesec približila usvajanju zakona kojim bi se reguliše umjetna inteligencija, što bi predstavljalo prvi sveobuhvatan zakon o toj tehnologiji.

“Želimo da sistemi umjetne inteligencije budu tačni, pouzdani, sigurni i nediskriminatorni, nezavisno o njihovom porijeklu”, rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u petak.

Vođe zemalja članica G7 spomenuli su generativnu umjetnu inteligenciju, koju je popularizovala aplikacija ChatGPT, rekavši da “odmah trebaju razmotriti prilike i izazove generativne umjetne inteligencije”.

Forum – Proces umjetne inteligencije Hirošima

Šefovi vlada juče su se složili oko stvaranja foruma ministara nazvanog “Proces umjetne inteligencije Hirošima” kako bi raspravili pitanja alata generativne umjetne inteligencije, poput prava na intelektualno vlasništvo i dezinformacija, do kraja ove godine.

Samit se održava nakon sastanka ministara za digitalna pitanja članica grupe na kojem su zemlje, Sjedinjene Američke Države, Japan, Njemačka, Velika Britanija, Francuska, Italija i Kanada, rekle da bi trebale usvojiti regulaciju umjetne inteligencije “na temelju rizika”.

(N.S)

Oznake: G7, Samit G7