Svijet 27.10.2023.

Generalna skupština UN raspravlja o Gazi, Jordan predlaže rezoluciju, a Kanada amandman

ČITANJE: 2 minute

Generalna skupština UN koju čini 193 članice, večeras će pokušati da usvoji neobavezujuću rezoluciju kojom će se odrediti prema najnovijoj eskalaciji nasilja u Izraelu i Palestini.

U ime 22 arapske zemlje Jordan je predložio nacrt rezolucije, ali je Izrael ovu rezoluciju već odbacio. Kako je Vijeće sigurnosti paralizovano, ovo je pokušaj da se iz najveće svjetske organizacije čuje određeni glas.

Jordanski nacrt, koji treba podršku dvije trećine zemalja članica koje su prisutne i glasaju kako bi bio usvojen, poziva na “trenutno, trajno i održivo humanitarno primirje koje vodi do prekida neprijateljstava”. Ranija verzija pozivala je na “momentalni prekid vatre”.

Nacrt koji je napisao Jordan, a kosponzoriralo ga je oko 40 drugih zemalja, uglavnom se usredotočuje na strašnu humanitarnu situaciju u zatvorenoj Gazi dok Izrael nastavlja sa svojim bombardiranjem.

U dokumentu se poziva na “trenutnu” opskrbu vodom, hranom, medicinskim potrepštinama, gorivom i strujom te nesmetan pristup za UN-ove i druge humanitarne agencije koje pokušavaju pomoći Palestincima.

U nacrtu se osuđuju svi činovi nasilja usmjereni protiv palestinskih i izraelskih civila, uključujući sve činove terorizma i neselektivne napade, ali se ne spominje Hamas.

Ovaj izostanak osudio je izraelski ambasador pri UN Gilad Erdan, koji je u četvrtak rekao da je “jedino mjesto koje ova rezolucija pripada je smetlište historije”.

Kanada je predložila amandman kojim se “nedvosmisleno odbacuju i osuđuju teroristički napadi Hamasa” 7. oktobra i zarobljavanje talaca te poziva na hitno i bezuvjetno oslobađanje zarobljenika.

Zemlje Evropske unije su podijeljene oko jordanske revolucije dok jednoglasno podržavaju amandman koji je predložila Kanada. Prema proceduri članice UN će se prvo izjasniti o kanadskom amandmanu, a nakon toga će uslijediti glasanje o rezoluciji.

Nije poznato kako će glasati Bosna i Hercegovina. Prema dosadašnjoj praksi BiH je ukoliko članice EU imaju jedinstven stav glasala kao i one, a ukoliko je stav EU podijeljen bila bi suzdržana, prenosi Klix.

Oznake: UN