Magazin 09.07.2018.

GLUMCI BANJALUČKE AKADEMIJE UMJETNOSTI DIO “BIH BRODVEJA”: Ovakav način rada neprocjenjivo iskustvo

ČITANJE: 3 minute

Studenti akademija iz Banjaluke, Sarajeva i Tuzle, pripremaju mjuzikl „25th Annual Putnam County Spelling Bee“, čija premijera je zakazana za 6. oktobar u Sarajevu.

Mjuzikl, koji je dio „BiH Brodway“ projekta, okupio je 20 mladih glumaca i pjevača, od čega je sedam glumaca sa Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci. To su Lea Sekulić, Darko Stojić, Srđan Knjeginjić, Tijana Jovanović, Duje Martinić, Jelena Jandrić i Nemanja Bajić.

Prvi dio ovog projekta završen je prošlog mjeseca, a mladi umjetnici željno iščekuju septembar kada će „25th Annual Putnam County Spelling Bee“ biti u potpunosti postavljen na scenu. Sa njima rade umjetnici iz Čikaga: muzički reditelj Rajan Nelson sa Nortvestern Univerziteta, reditelj Eron Tilen i koreograf Viliam Karlos Angulo – obojica iz prestižnog pozorišta „Marriott“ u Čikagu.

– Bili smo smješteni u modernom dijelu Studentskog doma, ovdje u Banjaluci. Svaki dan smo radili od devet ujutro do sedam sati naveče. Dan smo obično počinjali glasovnim treningom, upjevavanjem, radili smo pjesme, imali smo koreografije i glumu. Bili smo podijeljeni u tri grupe i onda smo se smjenjivali kod predavača. Pauza bi trajala sat, sat i po vremena, a onda bi nastavili sa radom i spajali sve ono što smo naučili ujutro – priča Lea Sekulić.

Ona ističe da joj je ovakav način rada donio neprocjenjivo iskustvo.

– Rekli su nam da oni ovakve predstave inače postavljaju u roku od dvije sedmice. To se i vidi, jer svi smo odmah prvo jutro dobili note, naučili smo plesne korake, a onda smo popodne sve spajali. Sve vrijeme se radilo. Koncentracija nam nije padala i rad je bio veoma produktivan. Rajan, Eron i Viliam su izuzetno pozitivni ljudi. Njihov princip je bio ohrabrivanje svih nas, čak i ako nam nešto nije išlo. To nije bio problem. Išlo se dalje sa radom, a kasnije smo ponovo prolazili te dijelove koji nam nisu išli. Svi smo bili fokusirani i radili to što se od nas zahtjeva – objašnjava Sekulić.

Mjuzikl kao žanr za nju je, kaže, veoma zanimljiv, jer umjetnici na Balkanu nemaju često priliku da učestvuju u njemu.

– U jednoj ruci imate tekst, u drugoj scenario, a u svemu tome pazite na korake. Sa Rajanom, Eronom i Viliamom radili smo i u varijanti jedan na jedan. Svi smo dobili pjesme koje smo morali da pripremimo. Bilo je tu raznih numera ili imitacija. Oni su bili oduševljeni. Jedan dan smo imali i privatno upoznavanje sa predavačima. Svi bi sjeli u krug i pričali o sebi i svojim ciljevima u životu. Mnogo se radilo za tih sedam dana, ali bilo je veoma inspirativno – ističe Sekulić.

U drugom dijelu projekta, u septembru, radiće se, kaže ona, isključivo na mjuziklu „25th Annual Putnam County Spelling Bee“.

– U ovom, prvom dijelu, radili smo i neke numere iz njihovog modernog mjuzikla „Hamilton“, koji je izuzetno zanimljiv. Viliam nas je upoznavao sa različitim koreografima koji su na njega ostavili veliki utisak. Nedavno smo saznali za podjelu uloga i tokom ljeta ćemo dobiti tekst za „25th Annual Putnam County Spelling Bee“, koji ćemo morati naučiti – 25, do 30 pesama. Sa naučenim tekstom u sptembru odlazimo u Sarajevo i u roku od dvije sedmice postavićemo sve. Nakon premijere u Sarajevu planirano je da ovaj mjuzikl bude izveden u šest većih gradova BiH – rekla je Sekulić.

Uz pohvale dobili „vjetar u leđa“

– Rad sa predavačima iz Čikaga je veoma drugačiji od onog koji imamo kao studenti u okviru akademija. Svi smo time bili iznenađeni! Stalno su nas hvalili. Niko pojedinačno nije bio više ili manje zastupljen, niko nije dobio više ili manje pažnje. Svi smo bili grupa. Bili smo jednaki. Ako bi nekome nešto bolje išlo, mi bi se trudili da svakome ide dobro. Ako, na primjer, imam problem sa intonacijom, odmah bih, bez ustezanja, pitala kolegu za pomoć ili bih ja nekome pokazala plesni korak. Njihov pristup nas je jako motivisao i zato smo dali sve od sebe – rekla je Lea Sekulić.

(Srpskainfo)