Biznis 28.10.2022.

Goran Maričić: Poreska uprava Republike Srpske u društvu razvijenih evropskih poreskih uprava

ČITANJE: 6 minuta

Poreska uprava Republike Srpske, kao punopravni član Intra-evropske organizacije poreskih uprava (IOTA), zajedno sa drugim članicama uzela je aktivno učešće na IOTA Godišnjoj međunarodnoj konferenciji, koja je nedavno održana u Atini, gdje smo predstavili rezultate našeg rada, na osnovu čega smo svrstani u red razvijenih evropskih poreskih administracija, rekao je to u intervjuu za Banjaluka.net Goran Maričić, direktor Poreske uprave Republike Srpske (PURS).

BANJALUKA.NET: Upravo ste došli sa važnog međunarodnog skupa u Atini, u organizaciji IOTA. Kakvi su utisci i o čemu je bilo riječi?

– Poreska uprava Republike Srpske, kao punopravni član Intra-evropske organizacije poreskih uprava (IOTA), zajedno sa drugim članicama uzela je aktivno učešće na IOTA Godišnjoj međunarodnoj konferenciji, koja se od 18. do 19. oktobra ove godine održava u Atini.

Konferenciju je organizovala Nezavisna uprava za javne prihode Grčke u saradnji sa IOTA-om i okupila je zajedno direktore poreskih uprava IOTA članica, predstavnike međunarodnih organizacija, poslovne zajednice i akademskog društva kako bi zajedno diskutovali o temi “Izgradnja hibridne poreske uprave za veću agilnost i otpornost u svijetu koji se mijenja“.

Ovo je bila jedinstvena prilika da kroz prezentacije i panel diskusije podijelimo praktične ideje kako bi poreske uprave ne samo bile dobro pripremljene nego i osposobljene da se iznesu sa izazovima sadašnjice i sa sigurnošću iskorače ka budućnosti. U okviru Konferencije imali smo priliku i da predstavimo Poresku upravu RS, ali i naša dostignuća u oblasti digitalizacije, te da predstavimo sve one aktivnosti koje smo provodili u doba pandemije korona virusa kako bi bili na usluzi poreskim obveznicima u tim izazovnim vremenima. Takođe, istakli smo i naše aktivnosti na pojednostavljenju administrativnih procedura rada na osnovu čega smo svrstani u red razvijenih evropskih poreskih administracija.

BANJALUKA.NET: Koliko je Poreska uprava RS prikupila javnih prihoda u prvih devet mjeseci ove godine i kakva je razlika u odnosu na isti period prethodne godine?

– Poreska uprava Republike Srpske je u prvih devet mjeseci ove godine na račun javnih prihoda RS prikupila ukupno 2,322 milijardi maraka, što je za 284,7 miliona KM ili 14 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, uz rast naplate u apsolutno svim grupama javnih prihoda.

Tako je naplata direktnih poreza veća za 38 odsto, doprinosa za 10 odsto, a ostalih javnih prihoda za pet odsto, dok je istovremeno naplata za čak 10 odsto veća u odnosu na planirane projekcije za devet mjeseci ove godine.

BANJALUKA.NET: Precizirajte nam naplatu javnih prihoda u prvih devet mjeseci ove godine, pojedinačno, po grupama prihoda?

– Direktni porezi su u prva tri kvartala ove godine naplaćeni u iznosu od oko 511,5 miliona KM, što je za 140 miliona maraka više nego u istom periodu prehodne godine. Najveći rast se i dalje bilježi kod poreza na dobit koji je naplaćen u iznosu od 278,8 miliona maraka, što je za 93,9 miliona KM ili 51 odsto više nego u prvih devet mjeseci prošle godine. Pored toga, rast naplate kod direktnih poreza bilježi i porez na dohodak, koji je naplaćen u iznosu od 196,9 miliona maraka, što je za 29 odsto više u odnosu na period januar-septembar prethodne godine. Takođe, veća naplata je ostvarena i kod poreza na nepokretnosti i poreza na upotrebu, držanje i nošenje dobara, i to za tri, odnosno sedam odsto.

Doprinosi su u prvih devet mjeseci ove godine naplaćeni u iznosu od 1,444 milijardi maraka, što je za 127,8 miliona KM više nego u istom periodu 2021. godine, iako je došlo do smanjenja stope doprinosa za Fond zdravstvenog osiguranja sa 12 na 10,2 odsto. Naplata doprinosa za Fond PIO i Fond dječje zaštite veća je za po 15 odsto, za Zavod za zapošljavanje naplata je veća za 14 odsto, dok je naplata doprinosa za Fond zdravstvenog osiguranja na istom nivou kao u istom periodu prošle godine.

Kod ostalih javnih prihoda, naplata je iznosila 366,9 miliona maraka, što je za 16,8 miliona KM više u odnosu na prvih devet mjeseci prethodne godine, uz rast naplate prihoda od kazni i naknada za priređivanje igara na sreću od 22, odnosno 34 procenata, dok je nešto manja naplata zabilježena kod taksi i naknada upravo zbog toga što je došlo do umanjenja ili ukidanja naplate određenih taksi.

BANJALUKA.NET: Koliko kontrola je izvršila Poreska uprava RS u prva tri kvartala ove godine, i kakvi su efekti?

– Poreska uprava RS je u prva tri kvartala ove godine izvršila 3.177 redovnih terenskih i kancelarijskih kontrola, u kojima je rješenjima naloženo plaćanje 22,8 miliona KM novoutvrđenih obaveza.

Kada su u pitanju posebne kontrole, inspektori Poreske uprave Republike Srpske su u prvih devet mjeseci ove godine izvršili 2.499 kontrola evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa, te su zbog utvrđenih nepravilnosti izdali 1.182 prekršajna naloga na ukupan iznos novčane kazne od 4,1 miliona KM, a za 14 poreskih obveznika je izrečena mjera privremene zabrane obavljanja djelatnosti u skladu sa Zakonom o fiskalnim kasama. Pored toga, a u okviru posebnih kontrola, Poreska uprava Republike Srpske je u tom periodu ove godine izvršila 246 kontrola prijavljivanja radnika u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa, u kojima su otkrivena 132 neprijavljena radnika, zbog čega su izrečene novčane kazne u ukupnom iznosu od 384.000 KM.

BANJALUKA.NET: Dokle je Poreska uprava Republike Srpske stigla u procesu digitalizacije?

– Poreska uprava Republike Srpske već nekoliko godina unazad čini ogromne napore, kako ljudske tako i finansijske, da unaprijedi komunikaciju sa poreskim obveznicima.

U ovu godinu ušli smo sa implementiranim Integrisanim informacionim sistemom (SAP), koji nam je omogućio brojne pogodnosti i olakšao kako naš rad, tako i obaveze poreskih obveznika. Poreska uprava RS je u okviru Integrisanog informacionog sistema uspostavila automatizaciju procesa čime je povećala efikasnost rada Poreske uprave i smanjila subjektivni uticaj zaposlenih na pojedine procese, a posebno na proces naplate što je rezultiralo kontinuiranom rastom prihoda.

Pored automatizacije naplate javnih prihoda, u proteklom periodu omogućeno je i elektronsko podnošenje svih poreskih prijava. Novina za poreske obveznike od kraja prošle godine, a koja će svakako unaprijediti i olakšati komunikaciju sa Poreskom upravom, je puštanje u funkciju „e-Sandučeta“, koje služi kao alat za bezbjednu dvosmjernu komunikaciju između poreskih obveznika i Poreske uprave i koje je dio Integrisanog informacionog sistema. Takođe, u prethodnom periodu pustili smo u funkciju i android mobilnu aplikaciju „ePURS“ pomoću koje građani mogu pristupiti svojim poreskim evidencijama i dobiti potrebne instrukcije.

Isto tako, omogućili smo poreskim obveznicima i da u prostorijama svih područnih centara Poreske uprave mogu sami pregledati svoje poreske evidencije, preuzeti i poslati potrebne dokumente ili izvršiti druge radnje korištenjem elektronskih usluga Poreske uprave.

Uspjeli smo da zaokružimo elektronsku komunikaciju između poreskih obveznika i Poreske uprave RS u svim poreskim postupcima i praktično, postali smo pioniri elektronskog poslovanja u Republici Srpskoj i šire. Poreska uprava Republike Srpske će u narednom periodu nastaviti putem razvoja elektronskih servisa Poreske uprave RS kao i težiti podsticanju poreskih obveznika da ih aktivno koriste.

Neke od novina koje planiramo, ali i čija je realizacija u toku su redizajn portala elektronskih usluga kako bi bio što jednostavniji za korištenje poreskim obveznicima, uvođenje novih funkcionalnosti u okviru dosadašnjih elektronskih usluga, provođenje medijskih kampanja u kojima nastojimo građanima ukazati na značaj korištenja elektronskih usluga, odnosno na činjenicu da im korištenje elektronskih usluga štedi i vrijeme i novac. Takođe, pred nama je i uvođenje društvenih mreža kao novih digitalnih kanala komunikacije prema poreskim obveznicima.

Oznake: Goran Maričić