Vijesti 14.04.2021.

Građani bezbjedni: MUP Srpske migrante drži pod kontrolom

ČITANJE: 4 minute

Sa prvenstvenim ciljem zaštite lične i imovinske bezbjednosti građana, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske intenzivno prati kretanje migranata na području Republike Srpske.

Zvanični podaci pokazuju da je MUP Srpske u prošloj godini ostvario zapažene rezultate u suzbijanu slobodnog kretanja ilegalnih migranata na području Republike Srpske, a samim tim i uticao na manje potencijalnih krivičnih djela koja su mogli počiniti migranti u nekontrolisanom prolasku preko teritorije Republike Srpske.

Naime, u prošloj godini policijski službenici MUP RS su na teritoriji RS pronašli i evidentirali ukupno 17.044 migranta, koji su ilegalno prešli granicu BiH, što je za tri i po puta više u odnosu na 2019. godinu.

Ono što posebno zabrinjava je podatak da je od ukupnog broja pronađenih i kontrolisanih migranata u prošloj godini, najveći broj njih, i to dvije trećine, neutvrđenog identiteta.

Isti trend je nastavljen i u ovoj godini, pa su u prva dva mjeseca 2021. godine pronađena 744 migranta, što je više za 85 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Sa ciljem sprečavanja krijumčarenja migranata, MUP RS je u prošloj godini podnio 16 izvještaja Tužilaštvu BiH zbog počinjenih 16 krivičnih djela Krijumčarenje lica i jednog krivičnog djela Organizovanje grupe ili udruženja za izvršenje krivičnog djela Krijumčarenje migranata protiv 29 lica od kojih je jedan migrant, a koja su prevozila 160 migranata. U prva dva mjeseca ove godine podnesen je i jedan izvještaj Tužilaštvu BiH protiv jednog lica zbog krijumčarenja četiri migranta.

Kada su u pitanju migranti kao izvršioci krivičnih djela, u 2020. godini je prema podacima MUP-a RS nadležnim tužilaštvima podneseno 10 izvještaja protiv 18 migranata koji su izvršili 12 krivičnih djela, većinom imovinskih i to dvije teške krađe, te po jedno protivzakonito useljenje, narušavanje nepovredivosti stana, napad na službeno licce, krađa, sprečavanje službenog lica u vršenju službene dužnosti, organizovanje grupe ili udruženja za izvršenje krivičnog djela krijumčarenje migranata, a u vezi sa krivičnim djelom krijumčarenje ljudi, te dva krivična djela oštećenje i oduzimanje tuđe stvari, tjelesna povreda i krađa u pokušaju.

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač za Banjaluka.net rekao je da MUP Srpske i ove godine neće dozvoliti kretanje ilegalnih migranata bez nadzora, te vršenje prekršaja i krivičnih djela, a nastaviće i rad na otkrivanju organizovanih kriminalnih grupa i pojedinaca koji vrše krijumčarenje migranata.

Dodao je da je veliki priliv ilegalnih migranata iz različitih zemalja Bliskog istoka, Azije i sjevera Afrike, koji preko ovog regiona teže da stignu u neke od evropskih zemalja, svakako jedan od većih bezbjednosnih izazova ne samo u Republici Srpskoj, već u čitavom regionu.

„BiH je nažalost postala jedna od aktivnijih ruta. Nakon što su gotovo zatvorene rute prema Mađarskoj, migranti nesmetano dolaze do BiH, jer ih sve zemlje propuštaju. Na toj ruti BiH je najzapadnija zemlja i graniči se sa EU, odnosno Hrvatskom koja sve jače kontroliše svoju granicu i ne dozvoljava prolazak u zemlje EU, pa se trenutna situacija s pravom može smatrati migrantskom krizom“, rekao je Lukač.

Lukač ističe da je zahvaljujući kontinuiranim aktivnostima policije Republike Srpske, osim uznemirenja građana zasada ilegalni migranti na području Srpske nisu značajnije narušili ili ugorozili bezbjednost.

„MUP dosljedno postupa u skladu sa svojim ovlaštenjima, te zaključcima Vlade i Koordinacionog tijela za praćenje kretanja migranata na teritoriji RS, evidentira ih i predaje nadležnim službama sa nivoa BiH na dalje postupanje, te im po njihovoj želji omogućava kretanje ka privremenim kampovima na teritoriji FBiH. Prilikom ovih aktivnosti, pripadnici MUP RS poštuju principe humanosti što pokazuje i činjenica da do sada nije bilo pritužbi na postupanje policije RS“, rekao je Lukač.

U skladu sa sporazumom, policija Republike Srpske pruža podršku Graničnoj policiji BiH u zaštiti granice BiH od ilegalnog prelaska i ulaska ilegalnih migranata, a na tom poslu trenutno je angažovano 60 policijskih službenika MUP-a RS, što je značajan doprinos MUP-a u očuvanju granice od ulaska migranata.

(N.Sp)