Sport 01.12.2022.

GRUPA E: Japan završio na čelu, Španci se plasirali, Kostarika nije, Nijemci u šoku zbog ispadanja

Fudbaleri Japana i Španije plasirali su se u osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru nakon što su večeras odigrane posljednje dvije utakmice u grupi E.

Japan je nakon velikog preokreta savladao Španiju rezultatom 2:1, dok je Njemačka slavila Pirovu pobjedu protiv Kostarike 4:2.

Na kraju je Japan završio grupnu fazu na prvom mjestu sa šest osvojenih bodova, dok su Španija i Njemačka na diobi drugog mjesta. Presudila je gol-razlika pa je Španija (9:3) završila ispred Njemačke (6:5). Kostarika je grupu završila na četvrtoj poziciji s tri osvojena boda.

Inače, Španija je povela već u 11. minuti nakon što je pogodio Morata te se nakon prvog poluvremena koje je završeno rezultatom 1:0 činilo da sve ide po planu.

Međutim, samo šest minuta igre u nastavku susreta bilo je dovoljno da Japan dođe do velikog preokreta. Prvo je Doan postigao pogodak za 1:1, a onda je Tanak zabio drugi pogodak za Japan. Do kraja nije bilo promjena pa je Japan ostvario pobjedu vrijednu prolaza u osminu finala.

Sjajnu utakmicu odigrali su Kostarika i Njemačka. Slično kao u drugoj utakmici, i ovdje je favorit Njemačka imala vodstvo na poluvremenu ranim golom Gnabryja.

A onda potpuni šok jer je Kostarika okrenula rezultat. Strijelci su bili Tejeda i Vargas. Ipak, Njemačka u 73. minuti dolazi do drugog gola, a strijelac je bio Havertz. Nijemci do kraja susreta uspijevaju postići još dva gola preko Havertza i Fullkruga za konačnih 4:2.

Japan će u osmini finala igrati protiv Hrvatske i taj meč je na rasporedu u ponedjeljak. Dan kasnije Španija će igrati svoju utakmicu osmine finala protiv Maroka, prenosi Klix.