Sport 26.06.2024.

Gruzija senzacionalno pobijedila Portugaliju, Turci eliminisali Čehe

Fudbaleri Gruzije napravili su istinski poduhvat jer ne samo da su večeras u 3. kolu Grupe F sa 2:0 pobijedili Portugal već im je ovo i prvi trijumf na Evropskom prvenstvu koji ih je odveo do istorijskog plasmana u osminu finala.

Šok na stadionu u Gelzenkirhenu je uslijedio već u 2. minutu kada su Portugalci pogriješili u dodavanjima pa je Žorž Mikautadze sjajno uposlio napadača Napolija Hviču Kvarcakeliju koji je projurio pored odbrane protivnika i lako poslao loptu u mrežu iza leđa gomana Dioga Koste. Inačle ovo je bio peti najbži gol u istoriji EP.

Pokušavali su Portulaci da izjednače ali nisu imali uspjeha a u tim nastojanjima da postignu gol su ostavljali dosta praznina pa su Gruzijci u nekoliko navrata bili blizu da udvostruče prednost.

Ipak, to su uspjeli u 57. minutu iz penala a siguran realizator je bio Mikautadze, prenose Nezavisne.

Deblji kraj su izvukli Česi koji su poraženi od 1:2 od Turske što im nije bilo dovoljno za prolazak dalje.

Činilo se da će Turska imati olakšan posao nakon isključenja Antonina Baraka u 20. minuti. Povela je Turska u 51. preko Hakana Čalhanolua (Calhanoglu), ali se Češka vratila 15 minuta kasnije preko Tomaša Sučeka (Tomas Soucek).

Ipak, Turska je do kraja uspjela doći do trijumfa, pogotkom Dženka Tosuna (Cenk) u sudijskoj nadoknadi.

Portugalci su uprkos porazu osvojili grupu sa šest bodova, Turska je druga sa četiri, isto toliko ima i Gruzija, dok su Česi ostali na dva, pa je za njih EP završeno..