Region 07.03.2024.

Haos na Cetinju: Živi zid od policije VIDEO

ČITANJE: 3 minute

Prekinuta sjednica skupštine Crne Gore koja se održava na Cetinju. Ispred zgrade Skupštine Prijestonice grupa građana protestuje zbog Andrije Mandića.

Policija je, kako navode crnogorski mediji, prisutna u velikom broju. Napravljen je i živi zid oko zgrade skupštine.

Kako je ranije najavljeno, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je na Cetinje došao radi prvog proljećnog zasjedanja parlamenta koje će biti održano u crnogorskoj Prijestonici.

Zasjedanje je i počelo oko 11 sati, ali je ubrzo prekinuto nakon verbalnog sukoba poslanika vlasti i opozicije. Naime, nakon verbalnog sukoba dijela poslanika ZBCG i poslanika DPS Oskara Hutera, predsjednik parlamenta dao je pauzu pet minuta.

Tokom rasprave, Andrija Mandić je rekao kako nije siguran da su oni koji danas protestuju sa Cetinja, ističući uz to da se na Cetinju ugodno osjeća.

“Ne mislim da je to što smo vidjeli većinska volja Cetinja. Vaspitavan sam da na Cetinju žive neki posebni ljudi, koliko je naše mišljenje izvan Cetinja bilo vezano za ovaj grad. To što danas jedna grupa ljudi, neću reći Cetinjana, troši veliki kredit svojih predaka – to je njhov izbor i neka nastave tako da rade”, rekao je Mandić.

Huter je rekao da vlast u Crnoj Gori ne zaslužuju oni koji na Cetinje dolaze kombijima, maricama i sa kordonima policije. Kazao je i da je način na koji je Mandić danas došao u Prijestonicu najbolje govori o njemu.

“Vaša titula, koju ste dobili i koju rado držite, nikako ne ide sa mjestom koje pokrivate”, rekao je Huter. Kako je kazao, skandal je i nezapamćeno da u Prijestnoci ima ovoliko policije.

Kako je rekao, ako se Mandić ugodno osjeća, onda znači da je ona ideologija koju je plasirao neistinita, obratno.

“Mandiću vi ste rekli da je ovaj grad nebitno malo selo ispod Lovćena. Rekli ste da je značaj ovog grada to što je u njemu rođen Aleksandar Karađorđević, onaj koji je zabranio svome đedu da se vrati na Cetinje“, rekao je Huter.

Do sukoba je došlo i prije početka sjednice, kada su pristalice Demokratske partije socijalista napali poslanike koalicije Za budućnost Crne Gore. Kako prenosi podgorička Borba na Cetinju je došlo do incidenata kada su poslanici ove koalicije krenuli u Skupštinu, a okupljeni građani su ih gađali topovskim udarima i petardama čime su mogli izazvati tjelesne povrede poslanicima.

Oni su im međutim odgovorili sa podignuta tri prsta.

Na drevnom redu sjednice parlamenta je između ostalog, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Savjeta ministara Bosne i Hercegovine o izgradnji međudržavnog mosta preko rijeke Tare, kao i Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Savjeta ministara Albanije o izgradnji međudržavnog mosta preko rijeke Bojane/Bune.

Zbog prisustva poliicije na Cetinju, oglasio se gradonačelnik Nikola Đurašković objavom da je, kako je naveo, “Cetinje i zgrada Prijestonice pod skandaloznom opsadom zbog najavljenog mirnog protesta”.

“Cetinje je vazda znalo da procijeni kako koga treba dočekati. Tako je bilo devedesetih, tako je i danas”, napisao je Đurašković na društvenoj mreži Iks.