Politika 26.04.2023.

HDZ i “trojka” imaju 45 sigurnih glasova, a potrebno im je 50 za formiranje vlade: Ima li rješenja?

ČITANJE: 4 minute

Višemjesečno raspadanje Osmorke i najave/pozivi Kristijanu Šmitu da donese privremeno rješenje kako bi bila formirana nova Vlada FBiH doveli su do toga da više ne postoji sigurna većina u Parlamentu FBiH koji imenuje ministre. Sve je kulminiralo juče nakon dva saopštenja iz NES-a.

Nakon što je formirano rukovodstvo FBiH u kojem sjedi HDZ-ova predsjednica i SDP i SDA potpredsjednik postalo je jasno da prema važećem zakonu neće biti moguće formirati Vladu FBiH bez SDA kako je planirano, piše Klix.

S obzirom na to da imena ministara, osim (pot)predsjednika FBiH, moraju potvrditi i zastupnici Predstavničkog doma, prijedlozi iz nove većine su išli u smjeru Šmitovog nametanja vlade donošenjem privremenog rješenja. To su opravdavali činjenicom da imaju većinu u Parlamentu FBiH koja želi da SDA bude zaobiđena. Međutim, sada se ispostavilo da ta većina, koja želi vladu bez SDA po svakoj cijeni, jednostavno ne postoji.

Parlamentarna matematika

HDZ i SDP imaju po 15 glasova u Predstavničkom domu, NiP sedam, a Naša stranka šest. Zajedno imaju ukupno 43. Računa se da im je siguran glas još i zastupnika PDA te krajiškog PoMAK-a, što je ukupno 45.

Tijesnu većinu, koja bi zahtijevala obavezno prisustvo svih poslanika, bi mogli dostići ukoliko ubijede HDZ-1990 sa Hrvatskim narodnim pomakom (ukupno četiri) da glasaju za novu vladu. U tom slučaju bi imali 49 glasova i bio bi im potreban i glas Arnela Isaka, koji je nedavno izašao iz NES-a i sada djeluje kao nezavisni poslanik.

Međutim, Isak je iz NES-a izašao jer se nije slagao s njihovom tadašnjom, ne potpuno jasnom politikom s obzirom na to da nisu odmah htjeli tačno precizirati da neće biti dio vlade koju bi nametnuo Kristijan Šmit. Isak je tada poručio da neće dati podršku neustavnoj vladi, tako da se njegov glas novoj većini ne može očekivati ukoliko odluka Šmita bude privremena i usmjerena na zaobilaženje volje potpredsjednika FBiH Refika Lende.

Podrška HDZ-a 1990 sa Hrvatskim narodnim pomakom je trenutno takođe prilično upitna s obzirom na to da, prema saznanjima, oni traže ministarsko mjesto u Vladi FBiH i još neke funkcije na drugim nivoima vlasti.

SDA s druge strane ima 26 ruku, a DF 12, što je ukupno 38 glasova. NES i dalje ima pet ruku jer je zastupnik Fuada Kasumovića prešao juče u ovu stranku i time napravio veliki potres u novoj većini, a SBiH ima četiri poslanika. Teško je očekivati da bilo koji poslanik iz ove grupe okupljene oko SDA podrži novu Vladu FBiH ukoliko Šmit izađe s privremenim rješenjem.

Ono što se “trojka” i HDZ očigledno nadaju kada je riječ o “suprotnom taboru” je podrška Kenana Uzunovića s obzirom na to da je njegov prelaz iz stranke Fuada Kasumovića u NES prošao prilično neslavno. Objavljeno je saopštenje u kojem se navodi da je promijenio stranku, ali je ubrzo nakon toga na svom Facebooku, Uzunović napisao da neće podržati nikakvu vladu sa SDA. Osim toga i Kasumović je na svom profilu rekao da Uzunović zapravo nije promijenio stranku pa situacija na ovom polju nije potpuno jasna.

Jednog poslanika u Predstavničkom domu još ima i HRS koji je definitivna opozicija HDZ-u i skoro je sigurno da neće glasati za novu vladu.

SDA 26
HDZ 15
SDP 15

DF 12
NiP 7
Naša stranka 6
NES 5
SBiH 4
HDZ 1990 3
HNP 1
HRS 1
PDA 1
PoMAK 1
Arnel Isak 1

Postoji li prihvatljivo rješenje za promjenu Vlade FBiH?

Važno je napomenuti da do promjena u broju glasova može doći u zavisnosti od toga šta Kristijan Šmit odluči. Zbog toga je vrlo važno da li će njegovo rješenje biti privremeno ili trajno. Za privremeno rješenje nije skoro niko osim HDZ-a koji otvoreno kaže da je to jedini način te “trojke” koja u privremenoj odluci dugo nije vidjela ništa sporno.

Za izmjene Ustava FBiH, što bi značilo trajno rješenje, pak nije HDZ, ali ni ostali poslanici, s obzirom na to da su na posljednjoj sjednici usvojili deklaraciju koja poziva Kristijana Šmita da se ne miješa još jednom u najviši akt entiteta.

To nas dovodi do bezizlazne situacije u kojoj veliki broj poslanika ne podržava ni privremeno rješenje, a ni dugoročno, što iole upućenom posmatraču izgleda kao protivljenje bilo kojoj odluci koja podrazumijeva smjenu Vlade FBiH koja je uspostavljena prije čak osam godina.

Štaviše, NES i SBiH su juče prvi put otvoreno kazali da uopšte ne planiraju podržati nove ministre bez obzira na to kakvim rješenjima bi se došlo do glasanja o njihovom imenovanju. Ranije su se takođe bunili zbog imenovanja Vojina Mijatovića za ministra policije FBiH pa im je udovoljeno unutar koalicije, a Mijatoviću je promijenjena pozicija, no sada, skoro mjesec nakon što su konačni prijedlozi za ministre poznati, oni kažu da ih ne mogu podržati.

Oznake: Vlada FBiH