Sport 28.06.2025.

Hrvatska ukinula dvomeč finala Kupa: U Evropi ostala još samo BiH

ČITANJE: 1 minuta

BiH i Hrvatska trenutno su jedine zemlje-članice UEFA u kojima se igra dvomeč finala Kupa, ali kako stvari stoje, BiH bi uskoro mogla da ostane jedina zemlja u Evropi koja i dalje igra pod takvim pravilima.

Fudbalski savez Hrvatske odlučio je da se u finalu kup-takmičenja od predstojeće sezone ponovo igra jedna utakmica, saznaje hrvatski portal Germanijak.

Prema pisanju ovog portala, mjesto finalnog meča vjerovatno bi bila Opus Arena u Osijeku.

Finale Kupa u Hrvatskoj posljednji put se igralo na jednu utakmicu u sezoni 2022/23 kada je Hajduk na riječkoj Rujevici trijumfovao nad Šibenikom rezultatom 2:0.

Što se tiče BiH, prvo finale na jednu utakmucu od osnivanja Premijer lige na nivou cijele BiH odigrano je 2004. godine kada su se na Koševu sastali Modriča i Borac.

Dvomeč je potom igran sve do sezone 2020-21, kada su se u trening-centru FS BiH u Zenici u borbi za trofej našli Borac i Modriča.

Jedna utakmica u finalu igrana je i 2022. (Velež – Sarajevo) i 2023. godine (Zrinjski Velež), oba puta na Bilinom polju, dok je odlukom rukovodstva Saveza dvomeč vraćen od sezone 2023-2024, kada su se za pehar nadmetali Borac i Zrinjski.

U prošloj sezoni, dvomeč Sarajeva i Širokog Brijega pripao je bordo timu ukupnim rezultatom 5:1.