Vijesti 02.07.2024.

IDDEA: Omogućeno podnošenje zahtjeva za elektronski potpis

ČITANJE: 2 minute

Iz Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenicu i razmjenu podataka BiH /IDDEA/ danas je saopšteno da regionalnim centrima u Banjaluci, Bijeljini, Mostaru, Sarajevu i Bihaću “građani mogu da ispune aplikaciju, potpišu ugovore i zvanično pokrenu svoj kvalifikovani elektronski potpis”.

Direktor IDDEEA Almir Badnjević rekao je novinarima u Sarajevu da ta mogućnost postoji od juče i da je elektronski potpis jednako važeći kao i ručni.

On je naglasio da je digitalna transformacija od suštinskog značaja za građane u BiH, te da će pravnim licima omogućiti da koriste različite elektronske servise uz pomoć elektronskog potpisa i sertifikata.

“Građani od 1. februara mogu da koriste i digitalni identitet. Građani koji nemaju taj obrazac, mogu da ga podignu u ministarstvima unutrašnjih poslova”, podsjetio je Badnjević.

On je rekao da je digitalni identitet baza svim građanima i pravnim licima za razvijanje elektronskih servisa.

“Ova usluga je potpuno besplatna i osigurana. Građani sada mogu da uđu, da pokrenu svoj digitalni identitet, da počnu da koriste elektronski potpis, a onog momenta kada sve druge institucije omoguće servise, mi ćemo biti uvezani i svaki kvalifikovani elektronski sertifikat će biti osiguran”, kaže Badnjević.

Ministar komunikacija i transporta u Savjetu ministara Edin Forto rekao je da će ovo omogućiti velikom broju institucija svih nivoa vlasti i privatnom sektoru da se uključe u digitalnu tranziciju.

“Svjesni smo da su pred nama veliki izazovi. Digitalizacija u BiH zaostaje za regionom, za EU. Ovo su koraci kojima mi pokušavamo da isporučiomo ono što nije isporučeno u ranijem periodu”, rekao je Forto i najavio da će pokrenuti unapređenje Zakona o digitalnom potpisu iz 2006. godine kako bi bio usklađen sa evropskim direktivama.

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan upozorio je ranije da IDDEEA nema ovlašćenja da uspostavlja servise koji se odnose na direktnu vezu sa građanima, te da uvođenje digitalnog potpisa nema zakonsko uporište i predstavlja potencijalu opasnost za građane.

I iz Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske ranije je saopšteno da ne postoji zakonska mogućnost na nivou BiH da se izdaju digitalni potpisi shodno važećoj EU regulativi, a posebno da se uspostavljaju digitalni identiteti, usluge povjerenja, potpisi u oblaku ili daljinski ili serverski potpisi ili digitalni novčanici.