Magazin 16.09.2018.

ILUZIONIST IZ BAKINACA Svijet iluzije i umjetnosti Rade Pilipovića

ČITANJE: 3 minute

Testere, sanduci, lebdeći stolovi, kineski krugovi, karte, loptice, cilindri, giljotine i specijalni mađioničarski sto su djelić kolekcije rekvizita koji čine svijet iluzije Rade Pilipovića iz Bakinaca kod Laktaša.

Među Radinim rekvizitima koje sakuplja od djetinjstva su Hudinijeva truba duhova, magično ogledalo, kolekcija magičnih čaša i flaša… Svaki predmet u njegovom stanu ili na radnom mjestu ima mjesto i na pozornici. On se primarno bavi resturatorstvom starih građevina i izradom minijatura u kamenu, za šta je dobio više priznanja u regionu ali mađionarstvo je neizostavni dio njegove svakodnevice.

– Mađioničar se bavi zabavom, a to je njegova osnovna misija. Ona je u mom slučaju inspirisana izradom minijatura u kamenu, čime se primarno bavim. To je spoj više vrsta umjetnosti, glume, pantomime i igre svjetlosti koje osmišljavam u kamenorezačkoj radnji. Tu je najbitniji iznenadni efekat. Svaki trik je zasnovan na nečemu što je, na prvi pogled, nemoguće, ali, to se samo tako čini, jer ništa nije natprirodno. U pitanju je isključivo vještina mađioničara – priča Rade, jedan od najvećih majstora tog posla u regionu ali i u svijetu. Napominje da u njegovom poslu nema misterije i da sve može lako da se objasni.

– Sve se zasniva na zakonima fizike, hemije, matematike. Pri tome su te discipline modifikovane – kaže Pilipović, poznat u mađioničarskim krugovima kao Grifoni. To je artističko ime koje je, sasvim slučajno smislio neko od mojih kolega, kaže Rade, a koje ne znači ništa.

Na takmičenjima vrhunskim umjećem osvaja važna priznanja i nagrade, a prijatelji su mu velike zvijezde i šampioni, poput prvaka svijeta Gera Kupera, Holanđanina, i Kevina Džejmsa, Amerikanca koji radi u Las Vegasu.

Rade, koji godinama živi u Beogradu, ali često dolazi u Bakince, dobar je poznavalac istorije magije. On o tome često i rado priča.

– Kroz istoriju, magija je zloupotrebljivana u ratovima, korištena za dolazak, osvajanje i opstanak na vlasti. U svim mogućim varijantama, uz tajna vrata i tajne posude, njome su se bavili sveštenici u srednjem vijeku i vračevi – kaže naš on, nakon nedavnog nastupa u Gradiški.

– Prije pet hiljada godina zabilježeni su mađioničarski trikovi, ima ih na papirusu i pločama u slici i riječi. Oni se danas koriste i nisu izgubili ništa od svoje aktuelnosti, niti su zastarjeli. Iluzija je uvijek ista, sada kao i prije sto ili hiljadu godina. Kao što su faraone zabavljali mađioničari, Keopsa je, na primjer, oduševljavao njegov čarobnjak Dedi, tako je i danas – podsjeća Pilipović. Navodi da su mađioničari zabavljali i ličnosti iz novije istorije bivše Jugoslavije i Evrope.

– Tita je zabavljao Dezider Repović, mađioničar, koji je inače svirao u Orkestru Radio – televizije Srbije. Englesku kraljicu Elizabetu Drugu zabavlja mađioničar Ričard Makdugal, a princ Čarls je član jednog londonskog kluba mađioničara. On je položio ispit, audiciju i vješto izvodi trik sa tri šoljice – otkriva Rade sklonosti poznatih, prenosi Srpska.info.

Osvrnuo se i na rasprostranjen trik uličnog „šibicarenja“, igru s kuglicom ispod tri šibice, tri ljuske ili tri šolje, poznatu širom svijeta od Tokija do Londona, a privlači ljude iz različitih slojeva društva, od džentlmena do urođenika.

– Ono što radi „šibicar“ je prevara na koju narod pristaje. Neshvatljivo je da prevareni uvijek pristaju na novu prevaru sa sve većom strašću da će prevaru otkriti ni iz svega izaći kao pobjednici, a zapravo upadaju u novi, sve dublji ambis. To podsjeća na hazardere u životu vođene politikom pojedinih grupa ili partija – kaže Pilipović – Grifoni.

Umjetnost u minijaturi
Pilipović je dobitnik gran prija na 7. međunarodnoj izložbi „Majdan Art” pod nazivom „Umjetnost u minijaturi” održanoj u Muzeju primenjene umjetnosti u Beogradu.

Manifestacija „MajdanArt” osnovana je 2001. godine u Majdanpeku od strane Udruženja za umjetnost, kulturu i turizam „MajdanArt” i održava se svake godine u septembru.

(Srpskainfo)