Magazin 23.05.2020.

INDONEZIJA: Svježe pečene slijepe miševe i iznutrice pitona prodaju kao pljeskavice

ČITANJE: 3 minute

Dvije njuške obezglavljenih svinja gledaju sa police, na drugoj leži pseći torzo… Malo dalje, uredno su poređana tijela slijepih miševa u krvi koja se cijedi iz njih… Svježe su nagorjeli, kao da ih je neko bakljom spržio. Iz njihovih malenih usta vire oštri zubi poput šiljaka, a iza njih se nalaze njihova svježe ispečena krila.

Ne, ovo nije horor film. Ovako zaista izgleda kada uđete na pijacu Tomohon, koja se nalazi u Indoneziji. Za jednom od tezgi, gospodin Igol dočekuje svoje mušterije.

Polutke, glave, krvave plećke. Sve to leži na pultu obloženom pločicama ispred njega, a ista slika vidi se gdje god se okreneš, prenosi Sky News.

Do nedavno, slijepi miševi su bili glavna poslastica ovde, ali je korona virus značajno uticao na prodaju.

– Zbog korone, posao mi je propao. Sada prodam tek pet šest kila šišmiša, nekada je to bilo i po 50 kilograma – žali se gospodin Igol.

Zbog drastičnog pada prihoda morao je da se “preorijentiše na svinjetinu”. Ista je situacija na pijaci Langovan.

– Prodavanje mesa slijepog miša ide sada teško jer su ljudi uplašeni. Čuli su da korona virus od njih potiče, pa neće da kupuju – žali se vlasnica jedne tezge.

Kraj nje stoji gomilica krvavih leševa slijepog miša.

– Nekada sam prodavala između 100 i 200 kilograma dnevno, sada jedva prodam 25. Nosim ih kući, šta ću – kaže vlasnica.

Zaraza iz Vuhana ih upropastila

Otkako su počele da kruže priče da je korona virus potekao sa mokre pijace u Vuhanu, prodavci mesa divljih životinja su u agoniji. Prodaja im je značajno opala, a o egzotičnim specijalitetima gotovo da niko više ni ne pomišlja. Nisu na udaru samo slijepi miševi, već i pangolini, životinje za koje se vjeruje da su srednji domaćini – prenosioci.

I dok dalje traje istraga o tome odakle je zaista potekao korona virus i koja ga je životinja tačno prenijela na ljude, SZO upozorava da je virus sigurno zoonotskog porijekla, tačnije, da je sa životinje prešao sa čovjeka.

Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da čak 75 odsto virusa prelazi na ljude sa čovjeka, a čak 60 odsto virusa koji su pronađeni u čovjeku su zoonotskog porijekla.

Nažalost, svijet već zna koliko ove bolesti mogu biti fatalne. SARS i ebola su samo dva virusa ubica koji su ušli u ljude preko životinje. Kuga je u 14. vijeku ubila milione ljudi, a i bjesnilo može biti smrtonosno, ukoliko se na vrijeme ne uoče simptomi.

Neki kažu da je bolesti poput korona virusa najlakše dobiti na nekoj od mokrih pijaca, mjesta gdje meso, riba, voće, povrće i divlje životinje se prodaju na tezgama. Drugi pak kažu da su mnogo veći problem trgovci divljim životinjama.

Šta god da je istina, jedno je sigurno, mokre pijace moraju drastično da mijenjaju svoje poslovanje, ukoliko ne želimo da nam se ovakva pandemija ponovo dogodi.

(telegraf.rs)