Vijesti 16.03.2023.

Inspektorat Republike Srpske: Kako se zaštititi prilikom kupovine na internetu

ČITANJE: 2 minute

U 2022. godini u Republici Srpskoj inspektopri su  izvšili 267 kontrola po zahtejvima za reklamaciju proizvoda, od čega su 203 bila s utvrđenim nepravilnostima, odnosno zahtjevi su bili opravdani. Oko 80 odsto zahtjeva rješava se na licu mjesta, dolaskom inspektora u kontrolu, dok se u manjem procentu rješava preduzimanjem određenih upravnih mjera, navode u Inspektoratu RS.

“Reklamacije se najčešće odnose na tehničke proizvode, od kućanskih uređaja, telefona, odjeću, obuću i na usluge od opšteg ekonomskog interesa. Često nam postavljaju pitanje, s obzirom na to da je sve veći broj naših građana koji kupuju preko interneta, na koji način sigurno da kupuju. Pokušavamo upravo da im objasnimo kako da se zaštite prilikom kupovine na internetu i da sigurno kupuju, jer ti slučajevi koji dođu u javnost budu uglavnom klasični slučajevi prevare”, ističe portparol Inspektorata RS Dušanka Nikolić.

U tim slučajevima, navodi Nikolić, nije potrošač prevaren od strane trgovca, već je prevaren od strane nekog trećeg lica.

“Zakon je prepoznao mogućnost da trgovci, koji imaju svoje registrovane poslovne prostorije i prodajne objekte mogu prodavati i putem interneta. To su trgovci koji imaju svoje poslovno ime, broj u Poreskoj upravi, cijene proizvoda i specifikacije, sve se to može vidjeti na njihovom sajtu, ako dođe do nekog problema, kupac se može žaliti nama i mi znamo gdje ćemo otići u kontrolu, a to je upravo ta registrovana poslovna adresa”, navodi Nikolić.

Prema njenim riječima, problemi najčešće nastaju kada preko različitih društvenih mreža lica neovlašteno i nezakonito prodaju neke usluge.

“Građani tu vrlo jednostavno pregledom te stranice vidi se da tu ne možete naći nikakve podatke o osobi koja stoji iza tog oglasa i u većini slučajeva i onda kada pokušaju reklamirati proizvod, ili budu obrisani ili blokirani, nekad nestane cijeli profil. U tom slučaju jedino se mogu obratiti istražnim organima”, tvrdi Nikolić

Ističe da je zakon u RS sada dao mogućnost kupcima da prilikom kupovine preko interneta imaju rok od 15 dana od prijema kupljenog proizvoda mogu da vrate proizvod, ukoliko on ne zadovoljava nikakve potrebe i to bez ikakvih dodatnih troškova, izuzev troška poštarine, dok je trgovac obavezan vratiti novac.

Z.M.

Oznake: internet, Kupovina