Politika 07.10.2019.

IZA KULISA SJEDNICE PREDSJEDNIŠTVA DNS-a: Aćić poručio da DNS više ne smije podvijati rep pred Dodikom, Banjac stao na Nešićevu stranu

ČITANJE: 4 minute

Na sjednici Predsjedništva DNS-a, koja je održana krajem prošle nedjelje u Banjaluci, definitivno su na čistinu izašle dvije struje u okviru te stranke, koje su nastupile sa dijametralno suprotnim stavovima o daljem političkom djelovanju.

Odluci o zaustavljanju daljeg djelovanja DNS-a u okviru Sporazuma o načinu i kriterijumima zajedničkog djelovanja koalicionih partnera u mandatnom periodu 2018-2022. godina prethodila je žustra rasprava predstavnika suprostavljenih struja, kojima je zajedničko na tom sastanku bilo samo to da je DNS u ozbiljnoj krizi.

Pojednini učesnici u raspravi tražili su da se, u skladu sa stranačkim statutom, DNS kao stranka ugasi, “jer  nije u stanju da djeluje na programskim principima i da zaštiti svoje ljude po dubini”.

Naš izvor iz DNS-a navodi da su na sjednici prezentovani rezultati istraživanja na osnovu kojih DNS u Republici Srpskoj ima podršku manje od pet odsto građana, nakon čega je zaključeno da neko mora preuzeti odgovornost za sunovrat stranke.

“Potpredsjednik DNS Milan Radović zatražio je da se odmah usvoji odluka o istupanju iz koalicije i da se sa opozicionim partijama, koliko sutra, sjedne za pregovarački sto i da se utvrde principi zajedničkog djelovanja na narednim izborima”, navodi isti izvor.

Prema njegovim riječima, Radović je podvukao da će, bez obzira na konačan stav stranačkih organa, u Banjaluci dogovarati zajednički nastup na izborima u oktobru naredne godine sa opozicionim partijama, dodajući da su pregovori sa banjalučkim odborima PDP-a i SDS-a, ali i sa grupom ’’Pravda za Davida’’ u poodmakloj fazi.

Više članova Predsjedništva DNS-a, uglavnom sa istoka RS,  potom je osulo drvlje i kamenje po Radoviću, optužujući ga da je svojim nepromišljenim potezima i otvorenim radom za kandidate opozicije na prethodnim opštim izborima nanio ogromnu štetu DNS-u, a da to radi i sada.

Na stranu ove grupe djelimično je stao i Pavić, napominjući da  dogovori sa opozicijom za naredne izbore nisu sporni, ali da se treba izabrati pravo vrijeme za izlazak iz koalicije i zajednički nastup sa opozicionim partijama.

“Pavić je više puta ponovio da se kanap koalicionih odnosa sa SNSD treba pažljivo zatezati, kako ‘DNS sada ne bih završio na leđima’, a da istovremeno treba sve raditi da taj kanap pukne dva-tri mjesca prije narednih lokalnih izbora, kako ne bi bila dovedena u pitanje egzisetncija velikog broja kadrova DNS-a na republičkom nivou i u lokalnim zajednicama”, ističe naš izvor.

Na iznenađenje prisutnih, prema tvrdnjama našeg izvora, najveće protivljenje Pavićevim ’’umjerenim tonovima’’ izrazio je potpredsjednik stranke Marko Aćić, koji je otvoreno stao na stranu Radovića, ističići da “SNSD-u treba uzvratiti istom mjerom’’ i da stranka ’’više ne može podvijati rep pred Dodikom”.

Aćić je potom pitao Pavića da li u DNS-u ima Dodikovih ljudi, koji su zaštićeni kao medvjedi, tvrdeći kako je javna tajna da su tri poslanika DNS-a u NSRS na ulaznim vratima SNSD-a, a da je DNS na Romaniji samo Dodikova filijala.

“Aćić je potom ustvrdio da je i posljednjim slijepcima u DNS jasno da pojedinci iz stranke igraju po Dodikovim notama, a onda je postavio pitanje zašto se oteže sa njegovim imenovanjem na poziciju u jednoj republičkoj instituciji. Na to pitanje sam je i odgovorio navodeći da se sa njegovim imenovanjem oteže  zato što znaju da bi tamo SNSD bio postrojen i da bi mnogi letjeli naglavačke”, kaže naš izvor.
U Aćićevoj diskusiji očigledno se našao prozvan Nenad Nešić, koji mu je poručio da, kao potpredsjednik stranke u Federaciji BiH,  ima pravo da se za riječ javi samo onda kada DNS u FBiH postigne rezultat kao u sarajevsko-romanijskoj regiji.

Naš izvor napominje da je Nešića  podržao, doduše između redova, ali dovoljno jasno, Darko Banjac, poručivši Aćiću da niko, pa ni on ne može biti vječiti stranački funkcioner i da je i do sada svoje lične interese stavljao ispred interesa stranke.

“Banjac je poručio Aćiću da je upravo on taj koji svojim nepromišljenim istupima na društvenim mrežama slabi poziciju DNS-a i da nijedno imenovanje, pa ni njegovo, ne može biti razlog za sukob sa najvećom strankom u okviru koalicije”, tvrdi naš izvor.

(banjaluka.net)