Politika 25.10.2023.

IZAZOVI BEZBJEDNOSTI: Nastavljen međunarodni skup “Balkanski dijalog” u Banjaluci

ČITANJE: 2 minute

Dvije vatre koje su zapaljene – jedna u Ukrajini, druga na Bliskom Istoku reflektuju se na čitav svijet pa tako i Balkan. Zato je dijalog i regionalna saradnja zemalja Balakana, od izuzetne važnosti za bezbjednost. Ovo je zaključak Trećeg dana međunarodnog skupa “Balkanski dijalog” u Banjaluci, koji je otvoren panel diskusijom “Izazovi bezbjednosti i stabilnosti u Centralnoj i Јugoistočnoj Evropi”.

Pitanje bezbjednosti važno je za cijelo čovječanstvo, naročito za Balkan i zemlje bivše Јugoslavije. To pitanje u BiH trebalo bi da rješavaju narodi koji tu žive i koji imaju pravo da sami, kroz domaće institucije, upravljaju svojom teritorijom – jasan je stav Rusije!

– Zapad se bori protiv vas, već, ja bih rekla 200 godina. Različite metode, a u posljednje vrijeme oni organizuju obojene revolucije i terorističke aktove i smjenu vlasti pod njihovom kontrolom – naglasila je Јelena Guskova.

Poslije raspada Sovjetskog Saveza, svijet postaje unipolaran sa dominantnom ulogom Zapada, predvođenim Amerikom. Osnivanjem BRIKS-a 2006. situacija se ipak mijenja.

– Suština svega jeste da žele da se desi destabilizacija svijeta, tj. da dođe do sukoba. Vidimo danas tenzije prema obojenim revolucijama što takođe dovodi do destabilizacija – rekla je Osnina Darja Dimitrijevna, zamjenik dekana Fakulteta socijalnih nauka i komunikacije Finansijskog univerziteta.

Na Balkanu koji se nalazi između dvije vatre – Ukrajine i Bliskog istoka, a čiji prostor je osjetljivo tlo, saradnja i dijalog između zemalja su neophodni, jer se kriminalne strukture brže uvezuju od bezbjednosnih struktura – ističe dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka.

– Ako se dogodi ono što žele agenti haosa da se i na Balkanu upale te vatre i jednostavno ratni sukobi obnove, Kosovo je “neuralgična tačka”, dijelom BiH, ali je ne bih tako rekao, onda će sva Evropa jednostavno, kao u neku crnu rupu da propadne – poručio je Predrag Ćeranić, dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka u Banjaluci.

Borba protiv terorizma i ostalih bezbjednosnih izazova je posao svih – Policije, specijalnih službi, ministarstava, obrazovnih institucija i vjerskih organizacija. Uloga medija, takođe je neizostavna – jednoglasni su učesnici ovog međunarodnog skupa. Već sutra biće riječi o “Značaju istorije i kolektivne svijesti u formiranju i očuvanju identiteta nacije”, prenosi RTRS.

(SB)