Politika 31.05.2018.

IZBORI Hoće li dijaspora “prelomiti” pobjednika između Dodika i Ivanića

ČITANJE: 2 minute

Tokom prebrojavanja glasova za srpskog člana Predsjedništva BiH iz 2014, Mladen Ivanić je u jednom trenutku imao samo 1 023 glasova više od Željke Cvijanović, a čekali su se glasovi dijaspore. Oni su na kraju prevagnuli u Ivanićevu korist.

Politički analitičar Almir Terzić kaže da je na prošlim opštim izborima dijaspora presudila u korist Mladena Ivanića.

– Ne treba zaboraviti da su Bošnjacima kojima je opcija glasanja bila Republika Srpska, kandidat za člana Predsjedništva BiH iz srpskog naroda bila jedina opcija i vjerujem da su u tom izboru glasali za Ivanića umjesto Željke Cvijanović – rekao je Terzić.

Na ovogodišnjim izborima u oktobru očekuje se neizvjesnija trka kao i 2014. godine, naročito jer će Ivanićev protivkandidat biti aktuelni predsjednik RS Milorad Dodik.

– Ko će imati prevagu dijaspore teško je reći, jer treba vidjeti koliko će takvih birača uopšte biti. Posljednji put to je bilo oko 42 000 osoba, od kojih opet svi nisu glasali. A, inače trend registracije iz inostranstva je sve slabiji. Dijaspora je s pravom sve manje zainteresovana jer često osim glasanja nemaju gotovo nikakve konekcije, odnosno stalne proaktivne uloge sa vlastima u BiH – naveo je Terzić.

Milorad Dodik, kao novi kandidat SNSD-a za ovu funckiju na izborima 2018. godine, već juče je otputovao u Srbiju odakle je slao poruke o svojoj kandidaturi.

– Kada je u pitanju uloga Dodika kao osobe koja je predložena za člana Predsjedništva BiH mislim da on toliko ne računa na birače u Srbiji, jer je njih generalno malo, koliko da stalno javnosti demonstrira svoje dobre odnose sa vladajućim strukturama Srbije. Jer, tako zapravo želi javnosti u Srpskoj pokazati da je samo on taj koji može osigurati stalnu konekciju sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučičem. I to, htjeli mi priznati ili ne, pali kod birača u RS – kazao je Terzić.

Smatra da će se ipak glavna bitka između Ivanića i Dodika voditi na domaćem terenu.

– I u mnogome će zavisiti od toga ko će sve od partija podržati jednog ili drugog, a ključne su podrške i glasovi DNS-a i Ujedinjene Srpske s jedne te SDS-a s druge strane – naglasio je Terzić.

Naš sagovornik vjeruje da je uloga članova Predsjedništva BiH generalno prenaglašena, i da se javnost često i suviše bavi tom pozicijom.

– Pokazalo se do sada da osobe koje se nalaze na toj poziciji najčešće svoju snagu crpe jer istovremeno obavljaju pozicije predsjednika stranaka. Ono što se ne treba i ne smije ponoviti jeste da ponovo imamo situaciju da na entitetima i nivou institucija BiH imamo različite stranke okupljenje oko parlamentarne većine. To se pokazalo pogubnim i na štetu napretka BiH posebno na evropskom, ali i NATO putu – zaključio je Terzić.

(Fokusa.ba)