Svijet 09.10.2023.

IZRAELSKI ANALITIČARI: Netanjahu odgovoran za jačanje Hamasa

ČITANJE: 3 minute

Prema pisanju izraelskih, ali i brojnih drugih svjetskih medija, Hamasov napad velikih razmjera pokazuje ne samo neuspjeh obavještajnih službi, već i neuspjeh čovjeka koji je na čelu Izraela gotovo neprekidno posljednjih deset godina.

Prema komentarima u izraelskoj i stranoj štampi, premijer Benjamin Netanyahu je svojom politikom ojačao Hamas i pomogao stvoriti uslove za njihovu iznenadnu vikend ofanzivu.

“Netanyahu je odgovoran za ovaj rat između Izraela i Gaze”, napisao je Haaretz u uvodnik u subotu.

Prema autorima, premijer je namjerno odveo Izrael u sukob kada je nakon prošlogodišnjih izbora formirao “vladu aneksije i izvlaštenja”, što je očito referenca na širenje jevrejskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.

Haaretz također kritikuje Netanyahua zbog “ignoriranja prava Palestinaca” te zaključuje da nacionalni interesi nikada neće biti prioritet za političara optuženog u tri slučaja korupcije.

Komentar u The Times of Israel kritikuje Netanyahua zbog pokušaja produbljivanja jaza između Pojasa Gaze pod kontrolom Hamasa i umjerenije palestinske vlasti Zapadne obale, na čelu s Mahmoudom Abbasom.

“U pokušaju potkopavanja Abbasa, Hamas je uzdignut od obične terorističke grupe do organizacije s kojom je Izrael pregovarao neizravno preko Egipta”, stoji u tekstu The Times of Israel.

Netanyahuova strategija neuspjeh

Slični argumenti pojavljuju se i u stranoj štampi. “Netanyahu je dosljedno jačao Hamas na račun palestinskih vlasti i Fataha (stranke) Mahmouda Abbasa”, piše francuski dnevnik Le Monde.

U članku citira izraelskog novinara i autora premijerove biografije Ansela Pfeffera, prema kojem je Netanyahu pokušao ignorirati prijetnju u Gazi i nikada nije predstavio plan za budućnost enklave izložene izraelskoj blokadi.

“Čini se da je čitava Netanyahuova strategija prema Palestincima propala”, piše komentator Financial Timesa Gideon Rachman.

Prema njegovim riječima, dugogodišnji premijer smatrao je da bi Izrael mogao živjeti uz povremene raketne napade Hamasa i međunarodne osude blokade Gaze, a pregovarati o normalizaciji odnosa s arapskim zemljama, uskraćujući Palestincima vanjsku podršku.

“Izraelski vođa odbacio je argument da Izrael neće biti prihvaćen na Bliskom istoku dok se ne pomiri s Palestincima”, nastavlja Rachman.

Kao i drugi komentatori, on ukazuje na povećani naglasak izraelske vlade na događajima na Zapadnoj obali, gdje su premještene vojne jedinice.

Najgore tek dolazi?

Prema The New York Timesu (NYT), u Izraelu je rasla ideja da Hamas nije zaintersovan za veći napad i da bi čak mogao biti koristan u podizanju sumnji u palestinske vlasti, a time i u raspravama o stvaranju palestinske države.

“Zanemarena je činjenica da dopuštamo uspon najekstremnijih palestinskih elemenata”, rekao je novinama izraelski politolog Shlomo Avineri.

Prema Rachmanu, u Izraelu bi mogao uslijediti sličan razvoj događaja kao u SAD-u nakon 11. septembra 2001., koji je rezultovao dugim “ratom protiv terorizma”.

Jedan od komentatora poljske Gazete Wyborcze nagađa da najgore tek dolazi te da će kompromis premijera Netanyahua dovesti do jačanja ekstremnih političkih snaga.

“Na sljedećim izborima fašisti u Izraelu više neće biti treća, nego barem druga stranka. Ovo će biti politički uspjeh za Hamas, vrijedan podnošenja izraelske odmazde. I naroda Gaze, koji će platiti ovu krvavu cijenu”, stoji u komentaru poljske Gazete, prenosi Klix.