Magazin 12.05.2018.

IZUM BANJALUČANINA SMAILA HODŽIĆA Ljubiteljima ribolova zagarantovan dobar ulov

ČITANJE: 2 minute

Banjalučanin Smail Hodžić, dugogodišnji inovator, izumio je kolekciju plutajućih novih sistema namijenjenih za sportski ribolov.

Ovaj novi turistički proizvod svim ljubiteljima ribolova garantuje dobar ulov.

Naime, zahvaljući ovom izumu ribolovac samo jednim zamahom udice može upecati više riba, a ne samo jednu.

Za ovaj patent Hodžić i njegov sin Edin, koji je učestovao u stvaranju izuma, dobili su 14 najvećih svjetskih priznanja.

“Nakon dugogodišnjeg istraživačkog rada kompletirali smo svoju ideju o novim turističkim proizvodima za sportski ribolov na samoj površini vode”, kaže Hodžić.

Ističe da je po svojoj koncepciji kolekcija plutajućih novih sistema revolucionarna, drugačija i daleko bolja u namjeni, efikasnosti i praktičnosti od svega što je dosad viđeno u sportskom ribolovu na samoj površini vode.

Prema njegovim riječima, ova praktična kolekcija ima novu tehniku ribolova, a samo jednim zamahom ribolovnog štapa može se upecati više riba odjednom.

“Imamo mnogo varijanti našeg turističkog proizvoda. Testove ove ribolovne tehnike najviše smo proučavali u Sredozemnom moru”, priča Hodžić.

Pojašnjava da je, kako bi se ulovila riba, potrebno u vodu  ribolovnom praćkom baciti kao mamac obični hljeb.

“Nakon nekoliko minuta, ako u vodi ima  riba i ako su nahranjene, skupi se jato. One se mogu vidjeti i na površini vode. Ribolovac tada zabacuje svojim štapom proizvod patent-dizajn zavezan za osnovni najlon preko sakupljenih riba”, objašnjava Hodžić i dodaje da je ovo samo jedna od više tehnika ribolova.

Poslije zabacivanja ribolovnog štapa nakon nekoliko minuta, kako dalje objašnjava Hodžić, dešava se ono najvažnije – jedna ili više riba je već ulovljeno jer postoji više udica na sistemu.

Smatra da je ova inovacija posebno interesantna za turističke kampove, a može se koristiti i za  noćni ribolov uz dodatna LED svjetla, koja privlače ribe.

“Ova inovacija je proglašavana za projekat od opšteg značaja za grad Banjaluku i međunarodno je registrovan dizajn u Svjetskoj organizaciji za intelektualno vlasništvo (WIPO), čije je sjedište u Ženevi”, naglasio je Hodžić.

Prema njegovim riječima, testiranjem prototipova potvrđeno je da se radi o jednostavnim, ali efikasno moćnim proizvodima.

(Nezavisne)