Politika 28.12.2016.

Kafana ujedinila odbornike: Fajront u Banjaluci tek pred zoru

ČITANJE: 3 minute

Fajront pred zoru će povećati promet, poboljšati turističku ponudu i napuniti gradsku kasu, složni su i pozicija i opozicija.

Kafedžije zadovoljno trljaju ruke, jer ni nakon praznika neće morati da zatvaraju lokale prije ponoći. Na maratonskoj pretprazničnoj sjednici Skupštine grada odbornici su podržali prijedlog gradonačelnika Igora Radojičića.

– Ovom odlukom omogućavamo ugostiteljima da legalno rade duže, da se ne skrivaju i ne zaključavaju vrata. Produženjem radnog vremena oživjećemo grad, jer sada poslije 23 časa sve utihne. Ako hoćemo koncept živog, dinamičnog i otvorenog univerzitetskog grada, onda moramo imamo ovakvo radno vrijeme – obrazložio je Radojičić.

Odlukom je predviđeno da ugostiteljski objekti koji ispunjavaju propisane uslove i nisu u stambenoj zgradi, mogu raditi duže, ako plate taksu. Taksa za jedan dan iznosi 20 KM, za mjesec dana košta 350, za dva mjeseca 700, za tri 1.000, četiri meseca je 1.300, za pet meseci kafedžije treba da izdvoje 1.600, dok polugodišnja taksa iznosi 1.800 maraka.

Restorani, roštiljnice i kafići koji to plate, radnim danima mogu da budu otvoreni do jedan čas poslije ponoći, a vikendom- petkom i subotom do dva. Ugostiteljski objekti koji imaju znak „zlatna kašika“ radiće do dva, a petkom i subotom do tri časa.

Mlade Banjalučane, ali i turiste koji vole dobar noćni provod u klubovima, posebno će obradovati radno vrijeme do četiri časa, dok će se vikednom moći provoditi do pet ujutru. Svadbeni i slični saloni radiće do četiri časa.

Ugostiteljskim objektima kojima nije produženo radno vrijeme, a organizuju proslave, mature, rođendane i druga slavlja zatvorenog tipa, može se samo za tu priliku produžiti radno vrijeme.

Željko Tatić, predsjednik Udruženja ugostitelja, zadovoljan je što nova vlast razumije zahtjev, za koji se ugostitelji bore godinama.

– Novi odbornici i gradonačelnik Radojičić očigledno prepoznaju koliko su ugostiteljstvo i turizam važni za Banjaluku – kaže Tatić. Dodaje da je dobro što je ugostiteljima ostavljeno na volju: ko hoće, može da radi duže i plaća taksu za to, a ko neće ne mora.

Prijedlog je podržao i najmlađi odbornik Draško Stanivuković (PDP), ali je u svom stilu, ipak morao nešto dodati.

– Većini lokala produženo radno vrijeme je potrebno samo vikendom, pa predlažem da se, uz postojeće, uvede i opcija da ugostitelji plate 180 KM mjesečno i da mogu da rade duže samo četvrtkom, petkom i subotom – kaže Stanivuković. Uz to, dodaje, takse treba da budu različite, u zavisnosti od veličine lokala i lokacije ne kojoj se nalazi.

Duže radno vrijeme podržao je i Vladimir Mirošljević (NDP), uz upozorenje da ta mjera može donijeti i probleme, pa da treba razmisliti i o povećanju kazni i mjera bezbjednosti.

Ugostitelji poručuju da se odgovornost podrazumijeva i da oni koji krše propise treba da plate kaznu, ali da je bolje da se gradska kasa puni od taksa, nego od kazni.

(blic.rs)