Region 15.05.2023.

Kako bi se eventualni poraz Erdogana odrazio na zapadni Balkan

ČITANJE: 2 minute

I u slučaju pobjede Redžepa Tajipa Erdogana i u slučaju pobjede Kemala Kiličdaroglua, neće doći do bitne promjene politike Ankare prema zapadnom Balkanu, ocjenjuje spoljnopolitički komentator Boško Jakšić za portal N1 Srbija.

Prema posljednjim zvaničnim podacima, aktuelni predsjednik Erdogan je na juče održanim predsjedničkim izborima u Turskoj osvojio 49,40 odsto glasova, a opozicioni kandidat Kiličdaroglu 44,96 odsto glasova.

Teško je reći ko će odnijeti pobjedu u drugom krugu, baš zato što je margina tako mala, kaže Jakšić.

“A pritom je veliko pitanje kako će glasati onih oko pet procenata koji su se opredijelili za trećeg kandidata (Sinana Ogana)”, ukazuje on.

Ističe da se u toj grupi birača nalazi “veoma mnogo nacionalista s jakim islamističkim nabojem” koji će najvjerovatnije podržati Erdogana.

“Mislim da su veće šanse da Turska nastavi ovim autoritarnim putem, nego da iskoristi šansu koja se godinima nije pojavaila kao ova sada, da sebe promijeni i 100. godišnjicu republike dočeka u jednom potpuno drukčijem ambijentu”, kaže Jakšić.

Ukoliko bi pak došlo do promjene na čelu Turske, Jakšić objašnjava da se glavni pravac analize spoljne politike Ankare tiče odnosa prema Zapadu, odnosno SAD i Rusiji.

“Ali i u jednom i u drugom slučaju ne bi došlo do prekida odnosa s Rusijom, iako Kiličdaroglu pobijedi, jer postoje određene vrste interesa, samo bi se smanjio entuzijazam odnosa prema Rusiji, i Turska bi više balansirala svoju spoljnu politiku”, kaže Jakšić.

Kada je o zapadnom Balkanu riječ, Jakšić podsjeća da Turska ima svoje interese koji su dosta davno definisani.

“Mislim da ne bi došlo ni do kakvih značajnijih promjena, bilo Kiličdarogluove bilo Erdoganove Turske. Turska ima svoje prije svega trgovinske interese na zapadnom Balkanu, ima investicione interese, ima interese očuvanja legata iz osmanskih vremena”, navodi sagovornik portala N1.

Turska je, podsjeća on, pokazala izrazite diplomatske ambicije da posrduje u određenim sporovima u regionu, kao što su situcija u BiH i na Kosovu.

“Činjenica da u Bosni – u kojoj su uvijek Banjaluka i Sarajevo na suprotnim stranama – i Milorad Dodik i Bakir Izetbegović podržavaju Erdogana, dovoljno govori o snazi tog uticaja Turske u regionu, ali ponavlajm nikakve bitnije promjene ne treba očekivati”, zaključuje Jakšić.