Vijesti 04.08.2017.

Kako naselja koja kubure s vodom mogu do cisterne?

ČITANJE: 2 minute

Kao spas na visokim temperaturama dobro bi došlo još jedno vozilo i to ono koje dovozi cisternu sa vodom. One kojima su česme skoro čitavo ljeto suve, najviše zanima kako do nje doći.

Na više od 40 stepeni – u Karanovcu suša. To je samo jedno od 43 banjalučka prigradska naselja koja i ovo ljeto muku muče bez vode.

Ovo je samo jedan od izvora koji su presušili u prigradskom naselju Karanovac, pa se mještani i ovdje moraju snalaziti za vodu.

Zato su cisterne izuzetno popularne. A kako biste do nje došli, kažu u Karanovcu, postupak je jednostavan, ali samo ako ste spremni da čekate.

“Moraju doći u mjesnu zajednicu, prijave se, daju broj lične karte, koliko domaćinstvo ima članova. Onda mi predamo u Gradsku upravu, u Civilnu zaštitu, da oni odobre. Ne dolazi to svaki momenat kad mi pošaljemo, već moramo čekati red. Nekad čekamo sedam, a nekad 10 do 15 dana”, kaže Boško Vuksan, predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Karanovac.

isporuka vode

U Gradskoj upravi tvrde drugačije – voda stigne za najduže dva dana nakon što se poruči. Ovo ljeto imaju pune ruke posla, pa su tako od 373 zahtjeva vodu isporučili u 327 domaćinstava.

Svako domaćinstvo ima pravo na jednu cisternu mjesečno. Za porodice poginulih boraca, ratne vojne invalide i primaoce socijalne pomoći, ona je besplatna. Ostali moraju da plate.

“Plaćaju tri marke po kubiku. To znači da cisterna, evo vidite iza mojih leđa, od 8.000 litara, na kućnu adresu, bez obzira gdje se nalazi, košta 24 marke”, kaže Mladen Ćućun, šef Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice.

Za one koji, ipak, ne koriste mjesnu zajednicu kao posrednika, već odu direktno u Vodovod, cijena nije fiksna. Cijena te usluge varira od udaljenosti lokacije isporuke i količine isporučene vode.

Cisterna nije zaobišla ni centar Banjaluke. Jer, danas je voda bila najtraženija roba.

(ATV)