Kako se Epstajn uopšte toliko obogatio?
Foto: US Justice Department
Sky News istražio je kako osramoćeni seksualni prestupnik Džefri Epstajn mogao finansirati zločine koje je počinio. Istraga otkriva kako je već u ranoj fazi karijere bilo jasno da se zna izvući s lažima kako bi napunio vlastite džepove.
Džefri Epstajn imao je moć i uticaj jer je imao novac. Privlačio je bogatstvo i ljude koji su ga takođe željeli. Njegovo bogatstvo omogućilo je zločine koje je počinio. Uloga novca u svemu tome ne može se potcijeniti.
Rezidencija na Menhetnu, dva ostrva, tri aviona…
Haotične posljedice nakon njegove smrti ostavile su niz pitanja o tome kako je došao do tolikog novca. Njegovo carstvo obuhvatalo je najveću privatnu rezidenciju na Menhetnu, dva osunčana ostrvai tri aviona.
Jesu li to bili plodovi čiste finansijske vještine ili su postojali i mračniji elementi; ucjena prikrivena kao finansijska stručnost i sloboda da uvuče osobe od interesa bezbjednosnim službama?
Evo što se zasad zna.
Koliko je Epstajn imao novca?
Dokument koji je osuđeni pedofil potpisao samo dva dana prije samoubistva 2019. sugeriše da je njegova ostavština vrijedila oko 580 miliona dolara, što je tada iznosilo približno 475 miliona evra, prije plaćanja poreza i obaveza.
Fondacija pod nazivom 1953 Trust – vjerovatno nazvana prema godini njegova rođenja – bila je fond koji je omogućio da identiteti nasljednika ostanu skriveni, za razliku od obične oporuke.
Konačnu verziju dokumenta, pri čemu je dosta toga cenzurisano, prvi je put prošle sedmice objavilo američko Ministarstvo pravosuđa (DoJ). Iz nje proizlazi da je više od 40 osoba trebalo da naslijedi milione dolara, uključujući Gilen Maksvel, kojoj je bilo namijenjeno 10 miliona dolara.
Gdje je sve počelo?
Epstajn, rođen u Njujorku, smatran je matematičkim genijem, ali uprkos studiranju nikada nije diplomirao. Napustio je školovanje kako bi radio u školstvu – bez formalnih kvalifikacija predavao je tinejdžerima u privatnoj školi koju su pohađala djeca brojnih pripadnika njujorške elite.
Nakon što je dobio otkaz – navodno zbog nedostatka nastavničkih vještina – posao mu je u investicijskoj banci Bear Stearns obezbijedio tadašnji, budući glavni izvršni direktor Alan Ejs Grinberg, čija su djeca pohađala istu školu.
Bio je to njegov prvi veliki proboj, koji je godinama učvršćivao njegov finansijski status.
Napredovanje u banci
Epstajn je u pet godina napredovao unutar banke, ali je 1981. otišao nakon kršenja trgovačkih pravila, zbog čega mu je kompanija izrekla kaznu od 2.500 dolara – što danas iznosi gotovo 9.000 dolara, odnosno oko 6.597 evra.
Regulatorima je tada rekao da je u završnoj fazi rada u Bear Stearnsu zarađivao više od 200.000 dolara godišnje – što bi danas iznosilo oko 710.000 dolara, odnosno 520.501 evro – kroz ukupnu naknadu za savjetnički rad i status ograničenog partnera.
Možda je napustio banku, ali to nije bio kraj njegovih veza s institucijom koja je 27 godina kasnije postala prva velika žrtva finansijske krize.
Opsjednut prikrivanjem
Od tog razdoblja Epstajnova opsesija privatnošću počinje zamagljivati njegovo poslovanje. Njegovi poslovni interesi nakon 1981. bili su netransparentni jer se nije radilo o kompanijama izlistanim na berzi za koje vrijede stroža pravila o transparentnosti. Ali, sudski postupci i pojedine prijave otkrili su dio podataka o poslovnim rezultatima.
Osnovao je vlastitu kompaniju specijalizovanu za povrat novca pojedincima i, prema navodima, određenim stranim vladama. Godine 1987. angažovan je i kao “konsultant” u tadašnjoj Towers Financial Corporation.
Kompaniju je napustio 1989, četiri godine prije nego što je razotkrivena kao Ponzi shema. Za rad u Towersu primao je 25.000 dolara mjesečno, a nikada nije optužen u vezi s prevarom teškom 450 miliona dolara. J Epstein & Company, osnovan 1988, označio je početak pojave velikih iznosa.
Ta kompanija je kasnije postala Financial Trust Company nakon što je Epstajn finansijske operacije preselio na Američks Djevičansks Ostrva, poresku oazu. Godine 2011. osnovao je i Southern Trust Company, koji je kasnije postao njegov glavni izvor prihoda.
Koliko je zaradio i kako?
U kojoj je mjeri prihod koji je ostvarivao – uglavnom bez poreza – od klijenata i ulaganja bio legitiman, jedno je od ključnih pitanja koja i dalje vise nad Epstajnovim aktivnostima. Svakako je izbjegavao regulative koje se odnose na finansijske savjetnike, advokate i računovođe širom svijeta predstavljajući se kao konzultant.
Analiza časopisa Forbes pokazala je da su dvije osobe činile glavninu naknada koje su prikupljale njegove kompanije. Prvo, J Epstein & Co upravljao je finansijama američkog milijardera Lesa Veksnera, dugogodišnjeg čelnika Victoria’s Secreta.
Utvrđeno je da mu je Veksner isplatio 200 miliona dolara prije nego što su 2007. prekinuli saradnju.
Leon Blek, suosnivač investicijske kompanije Apollo Global Management, prema navodima je između 2012. i 2017. Epstajnovim kompanijama isplatio 170 miliona dolara. U pismu investitorima Apolla 2020. napisao je: “I deeply regret having had any involvement with him”, dodajući da je njihov odnos bio ograničen na “estate planning, tax and philanthropic endeavours”.
Veksner je ranije izjavio da je prekinuo veze s Epstajnom 2007. te je porekao da je znao za seksualno zlostavljanje.
Sveukupno, navodi Forbes, Epstajn je između 1999. i 2018. iz svojih kompanija povukao najmanje 360 miliona dolara dividendi te je zahvaljujući jurisdikciji Američkih Djevičanskih Ostrva uštedio 300 miliona dolara poreza.
Nije sve teklo glatko
Američki tužitelji, prema pisanju Financial Timesa, sugerisali su da je Veksner 2008. primio isplatu od 100 miliona dolara od Epstajna.
Radilo se o zahtjevima vlasnika lanca donjeg rublja da mu je, dok je Epstajn imao punomoć nad njegovim ličnim finansijama, otuđeno više stotina miliona dolara. Financial Times, pozivajući se na dokumente američkog Ministarstva pravosuđa, navodi da su među optužbama bile i nepravilne kupovine nekretnina, pri čemu je Epstajn od Veksnera kupovao imovinu po sniženim cijenama.
Iznos povrata navodno je otkriven vlastima dok je Veksnerov pravni tim sarađivao u istrazi prije Epstajnove smrti 2019.
Finansijska kriza
Epstajn je pretrpio velike gubitke nakon finansijskog sloma krajem 2008. Financial Trust bio je ulagač u fond Bear Stearnsa koji je propao zajedno s bankom u martu te godine – prvom velikom žrtvom krize. Kompanija je između 2008. i 2010. zabilježila neto gubitke od 166 miliona dolara, što je dovelo do osnivanja nove kompanije Southern Trust.
Takođe se široko izvještavalo da je Epstajn izgubio novac zbog izloženosti vrijednosnih papira vezanih za hipotekarne kredite u kompaniji sa sjedištem na Bermudima, u kojoj je ranije bio predsjednik uprave.
Šta je s ostalim izvorima prihoda?
Epstajn je osam godina, do 2007., nadzirao Liquid Funding Ltd.
Nekoliko mjeseci prije njegove smrti, Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) objavio je izvještaj u kojem se navode dokazi da je Epstajnovo bogatstvo bilo “cloaked” kroz niz offshore kompanija u poreskim oazama.
ICIJ je, pozivajući se na dokumente koje su pregledali njegovi partneri McClatchy i Miami Herald, izvijestio da je Bear Stearns bio među vlasnicima Liquid Fundinga te da su njegovi interesi bili vezani uz finansijske proizvode koji su postali simbol finansijskog sloma 2008.
Jesu li njegovi poslovi bili legitimni?
Epstajn je očito zarađivao kroz razne kompanije, ulaganja i poreake konstrukcije. One su možda bile zakonite, ali su mogle služiti i kao paravan. Dokumenti koje je objavilo Ministarstvo pravosuđa dodatno pojačavaju sumnje da je punio džepove ucjenjujući bogate pojedince, potencijalno tajnim snimanjem seksualnih aktivnosti na svojim posjedima.
Prema toj teoriji, “žrtve” su mogle ostvariti poreske uštede u zamjenu za dodatne poslove. Ta je teza dobila na snazi dok novinari analiziraju opsežnu dokumentaciju.
Važno je naglasiti da poslovni odnosi koji su istaknuti ne upućuju na nezakonito postupanje osoba koje su imenovane.
A operacije trgovine ljudima?
JPMorgan, američka investicijska banka koja je Epstajna zadržala kao klijenta između 1998. i 2013. te je taj odnos kasnije riješila nizom nagodbi, označila je više od milijardu dolara sumnjivih transakcija povezanih s Epstajnom ubrzo nakon njegove smrti.
New York Times je objavio da je banka identifikovala hiljade transakcija koje su mogle omogućiti trgovinu ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja.
Njegovo stvarno bogatstvo
Finansijski novinari godinama pokušavaju doći do istine o Epstajnovu bogatstvu. Iz njegove priče vidljivo je da je od samog početka bio majstor manipulacije. Ali ne bi bilo iznenađenje ako se, nakon što njegova ostavština bude iscrpljena pravnim troškovima, odštetama i nagodbama sa žrtvama, pokaže da postoji još novca koji tek treba da bude otkriven, prenosi Index.
Oznake: Džefri Epstajn
Otkriven narko-tunel ispod granice SAD i Meksika: Zaplijenjena tona kokaina VIDEO