Svijet 12.03.2024.

Kako su jugoslovenski tenkovi iz Slovenije završili na ratištu u Ukrajini

ČITANJE: 4 minute

Ukrajinska vojska je u svoj arsenal uvrstila donirane tenkove M-55S iz Slovenije. Ta zemlja je najavila isporuku 28 tenkova M-55S još u aprilu 2022. godine, iako je transfer dugo kasnio. Ova donacija donijela je i niz izazova koje su Ukrajinci morali da savladaju kako bi najbolje upravljali slovenačkim tenkovima.

Upotreba ovih hibridnih tenkova, koji kombinuju dizajn sovjetskih tenkova T-55 iz 1950-ih sa savremenim izraelskim nišanskim sistemima i britanskim topom L7 105 mm, nije laka. Uprkos njihovom boljem oklopu i sistemima za kontrolu vatre u poređenju sa mnogim starim sovjetskim tenkovima, jedinstvena kombinacija M-55S predstavljala je izazove za njegovu punu upotrebu u ukrajinskim vojnim okvirima.

Rotacija tenkova unutar ukrajinske vojske

Prvobitno raspoređene u 47. mehanizovanu brigadu, posade tenkova M-55S su prošle intenzivnu obuku prije nego što su preraspoređene uoči velike i neuspiješne kontraofanzive Ukrajine 2023.

Ovaj potez je bio strateški, sa ciljem da se linija fronta pojača sa boljim oklopnim njemačkim tenkovima Leopard 2A6, čime se tenkovi M-55S potiskuju u rezervnu ulogu u okviru 67. mehanizovane brigade. Tenkovi su držali položaje oko Kremine u istočnoj Ukrajini, gdje su se suočili sa teškim borbama, što je dovelo do gubitka jednog M-55S od artiljerijske vatre.

Nakon zastoja ukrajinske kontraofanzive i ruskog napredovanja, preostali tenkovi M-55S su preraspoređeni i sada su deo novoformirane 5. tenkovske brigade. Ova jedinica, stacionirana u blizini grada Krivog Roga na jugu Ukrajine, aktivno se priprema i jedna je od rijetkih relativno svježih rezervnih brigada spremnih za raspoređivanje. Formiranje ove brigade posebno je istaknuto zbog uključivanja tenkova Leopard 1A5, nabavljenih kroz saradnju Danske, Holandije i Nemačke. Ovi tenkovi, poput M-55S, opremljeni su topom L7, što ukazuje na potrebu za sličnom sposobnošću gađanja unutar brigade.

Dug put za tenk i prije Ukrajine

M55S je značajno unapređena verzija tenka T-54/55, koji je prvobitno ušao u upotrebu 1947. godine i postao najšire proizvedeni i korišćeni tenk na svijetu. Tokom vremena, nekoliko zemalja je napravilo modifikacije na T-54/55 kako bi produžile trajnost tenka. Jugoslavija je, na primjer, proizvela sopstvenu modifikaciju, M-55.

Riječ je o starim jugoslovenskim tenkovima koje je Slovenija modernizovala u Izraelu od 1995. do 2011. godine, pretvarajući ih u tip M-55 S, sa ugrađenim topom od 105 mm i novim sistemom za upravljanje vatrom, ali ni takva modifikacija ne zadovoljava NATO standarde. pa je Slovenija još 2016. tvrdila da želi da proda tih 30 tenkova, pisao je tada ljubljanski list Delo.

Transformacija sa M-55 (zapravo skoro isti kao sovjetski T-55) u M-55S počela je nakon Desetodnevnog rata 1991. godine kada je Slovenija proglasila nezavisnost od Jugoslavije. Posle nezavisnosti, Slovenija je nasljedila sve tenkove Jugoslovenske narodne armije (JNA) koji su ostali na njenom tlu, uključujući 54 tenka M-84 i 30 tenkova T-55. Krajem 1990-ih, Slovenija je odlučila da modernizuje ove tenkove, pa je M-55 pretvoren u M-55S uz pomoć izraelske kompanije Elbit Sistems.

Ova modernizacija je uključivala poboljšanje osnovnog oklopa (posebno prednjeg dela), dodavanje eksplozivnog reaktivnog oklopa koji je dizajnirao Izrael, ažuriranje vatrene moći zamenom originalnog pištolja izraelskom verzijom onoga što je zapravo bio britanski Roial Ordnance L7 105 mm top sa termičkom čaurom duž uz unapređenje sistema za upravljanje paljbom i nišana.

Cisterne koje su skupljale prašinu po skladištima Evrope

Pored poboljšanog oklopa i vatrene moći, M-55S je takođe dobio nadogradnju motora sa 580 na 600 konjskih snaga, kao i novo vešanje i točkove kako bi se poboljšala njegova pokretljivost van puta. Uprkos ovim značajnim poboljšanjima, M-55S, relativno tihog radnog veka, ostavljen je u skladištima u Sloveniji 2016. godine i ponuđen na prodaju, iako kupaca nije bilo.

Međutim, 2022. Slovenija je poklonila Ukrajini 28 svojih tenkova M-55S, što je označilo uvođenje najstarijeg tenka koji je zvanično uveden u rusko-ukrajinski sukob, čak je premašio rusku upotrebu T-62 po starosti. Dok su tenkovi poput M-55S postali zastareli u sukobima sa drugim tenkovima i modernim protivtenkovskim oružjem, njihova uloga nije ograničena na direktnu borbu protiv drugih tenkova, već uključuje i držanje i odbranu položaja. Takođe je važno napomenuti da top 105mm M-55S, među najboljim tenkovskim topovima Hladnog rata, i danas ostaje konkurentan.

Međutim, izuzev nekih izuzetaka, u Ukrajini su završili tenkovi iz Evrope, koji su uglavnom skupljali prašinu po magacinima, kao što je slučaj sa ovim sovjetsko-jugoslovensko-slovenačko-ukrajinskim tenkom.