Svijet 25.09.2022.

Kakve će biti demografske posljedice mobilizacije u Rusiji

ČITANJE: 3 minute

Profesor na madridskoj IE Poslovnoj školi Maxim Mironov i američko-ruski ekonomist Oleg Itskhoki analizirali su moguće demografske posljedice po Rusiju nakon što je odlučila mobilizirati dodatni broj građana za agresiju na Ukrajinu. Napomenuli su da je na početku rata bilo 200.000 vojnika. Prema njihovim navodima, nije poznato koliko je vojnika ugovorno regrutovano, ni koliko ih je mobilizirano u samoproglašenim republikama Donjeck i Lugansk. Također su podsjetili da je prema britanskim obavještajnim podacima do juna poginulo 20.000 ruskih vojnika.

Procjena autora ovog izvještaja jeste da Rusija u Ukrajini trenutno ima 150.000 vojnika, ako se u obzir uzme broj poginulih, kao i broj onih koji su napustili ratište. Naglasili su da je potrebno zamijeniti i one koji su sposobni da se bore, a kako bi se mogli odmoriti. Mironov i Itskhoki očekuju da će se u sljedećih pola godine pokušati mobilizirati između 700.000 i milion ljudi. Njihova je procjena da će se osobe za moblizaciju tražiti među dva do tri miliona stanovnika. Ukazali su da će uglavnom biti regrutovani oni koji imaju između 20 i 30 godina, a da će se pri regrutaciji izbjegavati oni koji su u lošijem fizičkom stanju te oni koji imaju djecu. Osim toga, konstatovali su da je potrebno manje novca za regrutaciju mladih te su izdvojili sljedeći podatak, prenosi Klix.ba.

“Zbog demografske rupe iz 90-ih i početka 2000-ih u Rusiji je trenutno samo 7,3 miliona muškaraca starosti od 20 do 29 godina”, naveli su i napomenuli da među njima nisu svi u stanju da se bore. Mišljenja su da će se više regrutovati oni koji žive u siromašnim i udaljenim dijelovima zemlje, a manje oni koji žive u gradovima. Kao razlog za to su naveli nastojanje vlasti da izbjegne proteste u urbanim sredinama. Podsjetili su da se takva taktika već primjenjuje. Kako su naglasili Mironov i Itskhoki, Rusija nema dovoljno oficira za obuku mobiliziranih, nema dovoljno opreme, a nema ni dovoljno vremena za adekvatnu obuku.

“Mobilizirani će biti poslani na front nakon nekoliko mjeseci obuke, a moguće i nakon nekoliko sedmica, i to kao topovsko meso”, dodaju. Pretpostavljaju da će u prvih pola godine 15 do 20 posto mobiliziranih poginuti, a da će 45 do 50 posto biti ranjeno. Prema njihovim riječima, demografska šteta za Ruse nastala ratom u Ukrajini bit će višestruko veća od one koja je uzrokovana pandemijom koronavirusa. Razlog za to uočavaju i u tome što je riječ o neprofesionalcima, pa je izgledno da će se manje učinkovito boriti. Istakli su da je za rat u Ukrajini zapravo potreban mnogo veći broj vojnika.

“Da bi se nadoknadili gubici, moralo bi se mobilizirati između 700.000 i milion ljudi”, ukazali su. Mironov i Itskhoki su upozorili i na mogućnost pogoršanja sigurnosne situacije u Rusiji.

“Očekujemo da će stopa kriminala porasti u dva talasa. Prvi će biti među onima koji se budu vraćali s ratišta, a drugi će biti među siročadima, djeci koja će odrastati bez očeva”, naveli su. Među onima su koji očekuju sabotažu regrutovanja i da će se koristiti sva sredstva za izbjegavanje služenja vojnog roka. Napomenuli su da će to za posljedicu imati otežano regrutovanje. Ocijenili su da to u prvim mjesecima regrutacije i neće biti toliko osjetno.

(Z.M)

Oznake: Mobilizacija, Rusija