Politika 04.07.2022.

Kalinić: Кo od Brisela i Vašingtona vlast prosi, ne može barjak u Republici Srpskoj da nosi

ČITANJE: 2 minute

– U godinama iza nas, bili smo svjedoci da snishodljivost političara u Republici Srpskoj prema Briselu i Vašingtonu, koji nemaju stav u skladu sa međunarodno-pravnim normama, kao ni domicilnim pravnim normama, a time ni kredibilitet kao osnov političkog uvažavanja, rezultiraju izuzetno lošom sveukupnom situacijom u R. Srpskoj i BiH, poručio je prof. dr Zoran Кalinić, kandidat stranke “Naša priča Republika Srpska” za predsjednika Republike Srpske.

Bez meritornosti nema ozbiljnog stava, bez stava nema kredibiliteta, a bez kredibiliteta nema uvažavanja, navodi Kalinić.

“Stranka NAŠA PRIČA Republika Srpska ističe da osnov za meritornost mora da bude međunarodno-pravni poredak zasnovan na pravnim normama, a ne na jednostrano nametnutim pravilima. Nepoštovanje pravnih normi ima za posledicu pravne sankcije, dok nepoštovanje nametnutih pravila dovodi do podjarmljivanja manjih država, naroda, od strane svjetkih sila, koje ne preuzimaju odogovornost za svoje ponašanje. Ni vestfalski poredak nije bio skup pravila, već institucionalni rezultat interakcije država”, dodaje Kalinić.

Da bismo bili uvažavani, smatra Kalinić moramo da imamo stav koji je u skladu sa međunarodno-pravnim sistemom.

“Sve izvan toga je lično snishodljivo politikanstvo koje narod dovodi na rub egzistencije. Od snishodljivih političara, ušukanih ličnim interesima, narod može da očekuje samo površne i komične manifestacije fundamentalnog problema. Prestanak obezbjeđivanja i poštovanja procedura u odnosima između država, rezultat je snishodljive nesposobnosti političara da zauzmu stav na osnovu meritornosti. Posledica snishodiljvosti političara, bez meritornog stava, jeste degradacija upravljanja između ravnopravnih država u okviru zajedničkog koordinatnog sistema definisanog skupom pravnih normi u interakciji između država, čiji je najviši izraz Povelja UN, sastavljena uzimajući u obzir sva iskustva međunarodne politike u prvoj polovini 20. vijeka. Nakon što su vestfalski principi i iz njih izvedene norme formalnog međunarodnog prava, postale univerzalne, zadatak diplomata se zasniva na praćenju sprovođenja prava, a u slučaju sukoba interesa država, traženju rješenja na osnovu postojećih pravnih normi”, dodaje Kalinić.

Međutim, „svjetski poredak zasnovan na pravilima“, postao je centralan u retorici diplomata zapadnih država i njihovih političkih marioneta na našim prostorima, ističe Kalinić.

“On ima za cilj da eliminiše trajne i fiksirane opšte pravne norme u korist onih koji pravila nameću. Sredstva prinude su pravila, sebični interesi onih koji pravila uspostavljaju i kojima se možemo oduprijeti isključivo u skladu sa međunarodno-pravnim normama. Sledstveno, ne treba nam diplomatija samoponižavanja, nego politika međunarodno-pravnog uvažavanja! Zato, Republika Srpska treba da bude NAŠA PRIČA – A NE TUĐA!”, zaključuje Kalinić.

Oznake: Zoran Kalinić