Kanjon Švrakave zapušteno prirodno bogatstvo: Vodopad atrakcija, ali mu se ne može prići
Slapovima rijeke Švrakave skoro je nemoguće prići, pa se većina Banjalučana koja dođe na ovu „turističku lokaciju“ samo okrene i vrati kući.
Kanjon Švrakave nalazi se u blizini naselja Karanovac i prije osam godina promovisan je kao destinacija odlična za razvoj avanturističkog turizma.
Ovo je mjesto danas prilično zapušteno i zatrpano smećem i oni koji su bili kažu da nije čak poželjna lokacija ni za jednodnevno roštiljanje u prirodi.
Čarobni slapovi, zbog kojih mnogi i dolaze, ne mogu se vidjeti izbliza, jer nema uređenog prilaza.
– Doveli smo djecu da vide vodopad i da provedemo dan u prirodi, ali smo se mnogo razočarali. Sve je prljavo, nismo gde imali postaviti ni roštilj, a vodopad nismo mogli slikati čak ni izdaleka – kaže majka, Tamara D.
I mještani sa kojima smo razgovarali pričaju da sami sklanjaju smeće koje omladina tu ostavi, a žao im je i što se ne poprave stepenice koje su nekada vodile do slapova.
Iz turističke organizacije Grada podsjećaju da je 2009. godine, u okviru projekta avanturističkog turizma, na ovoj lokaciji izgrađena laka infrastruktura i postavljena turistička signalizacija, ali je u međuvremenu propala.
– U kanjonu Tijesno smo već nekoliko puta obnavljali infrastrukturu, ali u Švrakavi nismo ništa, tako da je većina sadržaja oštećena i nije bezbjedna za korišćenje – svestan je stručni satardnik, Zoran Sanković.
Dok je lokacija bila uređena, to je bila je jedna od najznačajinih destinacija u Banjaluci, kaže on, ali sada sve manje posjetilaca pita za Švrakavu.
Sanković naglašava da Banjaluka kotira kao dobro mjesto za razvoj avanturističkog turizma i nada se da će preko domaćih i stranih projekata pronaći obezbijediti novac i za uređenje kanjona Švrakave.
Šansa za kanjoning
U TOBL ističu da im je cilj da se u kanjonu Švrakave, koji je dug oko 500 metara, razvije kanjoning avanturizam, odnosno kombinacija pješačenja kroz vodu i brzake, slobodnog penjanja, skokova i spuštanje niz vodopade.
(EuroBlic)