Politika 09.05.2024.

Karan: Srpska je od svog nastanka smetnja unitaristima

ČITANJE: 3 minute

Profesor Ustavnog prava Siniša Karan izjavio je da je Republika Srpska od svog nastanka – 9. januara 1992. godine smetnja zagovornicima stvaranja unitarne i paraustavne BiH u srcu Evrope, a da bi usvajanje “rezolucije o Srebrenici” bio završni čin političkog antidejtonskog djelovanja na ustavno uređenje BiH i da bi time bilo dovedeno u pitanje njeno dalje postojanje i opstanak.

Karan je naveo da je Republika Srpska nastala na bazi volje srpskog naroda izražene na plebiscitu 9. i 10. novembra 1991. godine i definisala svoj status u sastavu savezne države Jugoslavije kao njena federalna jedinica, te da ustavnopravni kapacitet koji je unesen i u dejtonsku, novostvorenu saveznu, federalnu BiH, ima i danas.

“U BiH je na djelu raskorak normativnog i stvarnog koji je dostigao svoj vrhunac tako da se slobodno može reći da njeni narodi žive u paraustavnoj državi ili državi bez ustava, jer nema institucije koju Bošnjaci, uz svesrdnu podršku stranaca, ne pokušavaju da privatizuju – od pravosudnih institucija, Ministarstva inostranih poslova u Savetu ministara, do Predsjedništva i stalnih misija”, izjavio je Karan za Tanjug, prenosi Srna.

On je upozorio da bi eventualno usvajanje “rezolucije o Srebrenici” dovelo u pitanje dalje postojanje i opstanak BiH.

“Nacrt ove rezolucije je napad na samostalnost institucija BiH, na način donošenja odluka u zajedničkim institucijama, i to je samo put ka stvaranju unitarne države što se može prevesti kao majorizacija u smislu pretvaranja BiH u vlasništvo samo jednog naroda i žigosanje Republike Srpske kao genocidne tvorevine i srpskog naroda kao genocidnog”, rekao je Karan.

Prema njegovim riječima, želje inicijatora pisanja ove takozvane revolucije i njenog eventualnog izglasavanja veoma je jasna, smišljena i providna i vodi samo ka jednom – da se srpskom narodu dodijeli “znamenje” koje čak ni Njemačka nije ponijela, uprkos svim strahotama koje je počinila u 20. veku, a danas se besramno pojavljuje upravo kao jedan od njenih predlagača.

“Sjetimo se samo Drugog svjetskog rata i posljedica najvećeg zla 20. vijeka – fašizma, čiji je jedan od rehabilitatora upravo Bavarac Kristijan Šmit koji sjedi u Sarajevu i lažno se predstavlja kao visoki predstavnik. Fašisti su tada ubili oko 60 miliona ljudi. Tokom Drugog svjetskog rata NJemačka je izvršila genocid nad srpskim stanovništvom, kada je ubijeno između 900.000 i 1.200.000 Srba na području NDH i ostatka okupirane Jugoslavije”, naveo je on.

Karan je naglasio da je komunistička vlast otvoreno prikrivala činjenicu o stradanju Srba u Drugom svjetskom ratu koji su podnijeli najveću žrtvu, pa je isticano da je riječ o stradanju naroda i narodnosti, kao što su skrivana i stratišta poput Prebilovaca, Kozare, Starog Broda, Sajmišta u Beogradu, Garavice kod Bihaća, Paga.

On je ponovio da su najveću žrtvu i u Prvom i u Drugom svjetskom ratu, kao i posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom podnijeli Srbi i zato oni danas i smetaju potomcima fašista, pa je pred srpskim narodom i Republikom Srpskom aktiviran još jedan otrovni mehanizam s ciljem unitarizacije BiH i anatemisanja srpskog antifašističkog i slobodarskog naroda.

“Imajući u vidu dalekosežne posljedice mogućeg usvajanje jedne ovakve rezolucije, a koje neminovno vode ka političkom obračunu sa pripadnicima srpskog naroda, institucije Republike Srpske daće odlučan odgovor na ovaj nečuveni akt kojim bi cijeli jedan narod bio žigosan”, zaključio je Karan.