Kasipović: Tražićemo promjenu zakona o Ustavnom sudu BiH

On je naglasio da je u Republici Srpskoj čak vladalo mišljenje da treba istupiti iz strukturalnog dijaloga, ali da to mišljenje nikada nije dijelio.
– Strukturalni dijalog koji počiva na dogovoru predsjednika Srpske Milorada Dodika i bivšeg visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton odličan je format koji je u međuvremenu deformisan zbog ljudi koji su radili neodgovorno, prepoznavali lični interes za postavljenja u nekoj od institucija, te tvrdo zastupali interese svojih stranaka – rekao je Kasipović.
On kaže da je zbog neodgovornosti u prošloj godini strukturalni dijalog zapao u ćorsokak.
Kasipović je naveo da je u strukturalnom dijalogu neophodno mijenjati ili donositi zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH, te Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH.
– Takođe, jasno ćemo regulisati pitanje nadležnosti Suda BiH. Uz to, pitanje Krivičnog zakona BiH i njegove retroaktivne primjene i nedosljednog provođenja odluke Suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu Maktouf – Damjanović, usmjeravaju na činjenicu da je neophodno mijenjati ove zakone. To je pristup Srpske i mi ćemo raditi na konkretnim prijedlozima i izmjenama ovih zakona – dodao je Kasipović.
Ministar pravde Srpske je napomenuo da će se u narednoj godini morati da razgovara i o Zakonu o Ustavnom sudu BiH, jer postoji niz nelogičnosti u načinu organizovanja i donošenja odluka.
– Ministarstvo pravde Republike Srpske ne bježi od posla i sa najvrsnijim stručnjacima sačinićemo prijedloge ovih zakona. Bili bismo sretni da postignemo dogovor sa našim kolegama u ministarstvima pravde BiH i Federacije BiH i vjerujem u njega – zaključio je Kasipović.
Strukturalni dijalog o reformi pravosuđa u BiH trebalo bi da bude nastavljen 10. septembra u Briselu.