Magazin 30.06.2024.

Kina ima velik plan za Huavej i već se počeo ostvarivati

ČITANJE: 3 minute

I dok su se nedavna predstavljanja pametnih telefona Huavej pomno pratila zbog znakova napretka u kineskom lancu opskrbe čipovima, kompanija se u tišini specijalizovala u sektorima ključnim za pekinšku viziju tehnološke samodostatnosti u područjima od operativnih sistema do softvera u vozilima.

Kineski predsjednik  Si Đinping prošle je godine rekao partiji da Kina mora voditi tešku bitku za lokalizaciju operativnih sistema i drugih tehnologija “što je prije moguće” jer SAD suzbija izvoz naprednih čipova i drugih tehnoloških komponenti.

Huavej softver naširoko se promoviše u Kini kao “nacionalni operativni sistem”

Huavej softver OpenHarmoni se sada naširoko promovira u Kini kao “nacionalni operativni sistem” zbog brige da bi i druge velike kompanije mogle biti odsječene od Majkrosoftvog Vindousa i Androidovih proizvoda na koje se oslanjaju mnogi sustavi.

Huavej HarmoniOS, interna inačica operativnog sistema kompanije, u prvom je tromjesečju nadmašio Appleov iOS i postao drugi najprodavaniji mobilni operativni sistem u Kini nakon Androida, objavila je istraživačka kompanija Counterpoint. Sistem nije predstavljen na pametnim telefonima izvan Kine.

Huavej više nema kontrolu nad sistemom OpenHarmoni, prema internom memorandumu i drugim objavama, jer je svoj izvorni kod poklonio neprofitnoj organizaciji OpenAtom Foundation još 2020. i 2021.

No inovacijski centar i vladini dokumenti često se referišu na OpenHarmoni i HarmoniOS kao dio šireg ekosistema Harmoni. Rast HarmoniOS-a, za koji se očekuje da će biti predstavljen u PC verziji ove ili iduće godine, potaknut će uvođenje OpenHarmonija, tvrde analitičari.

“Harmoni je stvorio moćan temeljni operativni sistem za budućnost kineskih uređaja”, rekao je predsjednik Huavej skupine za potrošačko poslovanje Ričard Ju.

Huavej nije odgovorio na zahtjev za dodatnim komentarom.

Cilj – tehnološka samodostatnost

Huawei je prvi put predstavio Harmoni u avgustu 2019., tri mjeseca nakon što ga je Vašington stavio pod trgovinska ograničenja zbog navodnih sigurnosnih razloga. Huavej negira da njegova oprema predstavlja rizik.

Od tada je Kina pojačala svoja ulaganja u samodostatnost, odsjekavši se od glavne središnjice za dijeljenje koda Githuba i zalažući se za lokalnu verziju Gitee.

Kina je 2014. godine zabranila korištenje Vindousa na državnim računarima i oni sada koriste uglavnom operativne sisteme temeljene na Linuksu.

Majkrosoft zarađuje samo oko 1.5 posto svog prihoda od Kine, rekao je predsjednik te kompanije.

Otvoreni kod

OpenHarmoni je prošle godine bio najbrže rastući operativni sistem otvorenog koda za pametne uređaje, s više od 70 organizacija koje su doprinijele njegovoj izgradnji te s više od 460 hardverskih i softverskih proizvoda izgrađenih u finansijama, obrazovanju, avijaciji i industriji, navodi Huavej svom godišnjem izvještaju za 2023. godinu.

Cilj otvorenog izvornog koda je ponoviti uspjeh koji je Android postigao svojom dostupnošću ukidanjem troškova licenciranja za korisnike te dajući kompanijama prilagodljivu odskočnu dasku za vlastite proizvode, rekao je zamjenik upravitelja Harmoni Ekosistem Inovation Centre Charlie Cheng.

“Harmoni će definitivno prerasti u vodeći operativni sistem i daće svijetu novi izbor operativnog sistema. Kina uči od Zapada”

“Harmoni će definitivno prerasti u vodeći operativni sisitem i daće svijetu novi izbor operativnog sistema uz iOS i Android. Kina uči od Zapada”, rekao je Cheng.

Gugl, Epl i Majkrosoft nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Dok je OpenHarmoni uglavnom ograničen na Kinu, briselska skupina za otvoreni kod Eclipse Foundation saopštila je da ga koristi za razvoj sustava koji se zove Oniro, a žele ga koristiti u mobilnim telefonima.

Više od 900 miliona uređaja, uključujući pametne telefone, satove i automobilske sustave, radi na HarmoniOS-u, dok je 2.4 milijuna programera kodiralo u tom ekosustavu, rekao je Ju.