Sport 25.07.2024.

Klubovi iz BiH, Srbije i Hrvatske nastupili u LK i LE, Vojvodina minimalno poražena od Ajaksa

ČITANJE: 7 minuta

Fudbaleri Vojvodine poraženi su na gostovanju Ajaksu rezultatom 0:1 u prvom meču drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope.

U prvom poluvremenu četvorostruki prvak Evrope Ajaks imao je nekoliko prilika, ali je u tri navrata odlično reagovao golman Vojvodine Lazar Carević.

Najbolju priliku za Vojvodinu u prvom delu igre imao je Kejleb Zadi Seri, ali nije bio precizan sa ivice šesnaesterca.

U 34. minutu Ajaks je imao stoodstotnu šansu, ali je Kenet Tejlor pogodio prečku udarcem iskosa sa desetak metara.

Još bolju šansu u 39. minutu nije iskoristio Jorel Hato, kad je promašio ceo gol udarcem glavom sa peterca.

U drugom poluvremenu Ajaks je jalovo napadao, a prvu veliku šansu imala je Vojvodina. U 72. minutu rezervista Aleksa Vukanović je izašao sam na golmana Ajaksa, ali je pogodio stativu.

Kazna za taj promašaj Vojvodinu je stigla u 86. minutu, kad su rezervisti Ajaksa kreirali pobedonosni gol. Mika Godts je centrirao, a Branko van den Bomen udarcem glavom sa sedam, osam metara, poslao loptu u mrežu “lala”.

Trener Ajaksa Frančesko Farioli na debiju na klupi Ajaksa nije računao na reprezentativce Holandije Stivena Bergvajna i Brajana Brobija koji su se naknadno priključili ekipi posle Evropskog prvenstva, kao ni na najnovije pojačanje iz Aston Vile Bertrana Traorea.

Utakmicu je gledalo više od 45 hiljada navijača Ajaksa, a na Johan Krojf Areni bilo je i stotinak pristalica Vojvodine koji su zdušno bodrili izabranike trenera Božidara Bandovića svih 90 minuta.

Revanš meč igra se 1. avgusta u Bačkoj Topoli. Ukoliko Vojvodina prođe dalje, u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope igraće protiv pobednika meča Panatinaikos (Grčka) – Botev (Bugarska).

Grčki klub, za koji su večeras od starta igrali Filip Mladenović i Filip Đuričić, a u drugom poluvremenu i Nemanja Maksimović, pobedio je kod kuće rezultatom 2:1. Mladenović je bio asistent kod prvog gola Panatinaikosa.

Revanš je sledeće nedelje u Bugarskoj.

Ukoliko Vojvodina bude elimisana od Ajaksa, u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope igraće protiv pobednika meča Maribor (Slovenija) – Univerzitatea Krajova (Rumunija).

Maribor je večeras kao domaćin, sa igračem više od 30. minuta, pobedio rezultatom 2:0 i bliži je prolasku dalje, prenosi Tanjug.

Kragujevčani bolji rival

Fudbaleri Radničkog iz Kragujevca pobedili su barski Mornar rezultatom 1:0 u prvom meču drugog kola kvalifikacija za Ligu konferencija, prvoj utakmici kluba u evropskim takmičenjima.

Kragujevčani su bili mnogo bolji rival u prvih 45 minuta igre, ali nisu uspeli da iskoriste nekoliko dobrih prilika.

Radnički je bolju igru konačno krunisao u 71. minutu. Kilijan Bejvis je centrirao, a Milan Aleksić udarcem glavom poslao loptu u mrežu Barana.

Revanš meč igra se u sredu 31. jula u Podgorici.

Pobednik dvomeča će u trećem kolu igrati protiv boljeg iz duela Pakš (Mađarska) – AEK Larnaka (Kipar). Mađari su mnogo bliži prolazu pošto su večeras kao domaćini pregazili Kiprane rezultatom 3:0, prenosi Tanjug.

Mostarci nisu mogli do gola

Nogometaši Brava iz Slovenije pobijedili su na stadionu Pod Bijelim brijegom u prvoj utakmici drugog pretkola Konferencijske lige ekipu Zrinjskog rezultatom 1:0 te su tako napravili značaj korak ka plasmanu u narednu rundu takmičenja.

Gol odluke pao je u 16. minuti susreta kada je Ivanšek iskoristio smušenost u odbrani Zrinjskog te matirao golmana za 1:0.

Zrinjski je očekivano dominirao u posjedu lopte tokom čitavog susreta te je propustio nekoliko dobrih prilika, ali do gola jednostavno nisu mogli pa su tako razočarali svoje navijače koji su večeras očekivali pobjedu. Najbliži su bili u prvom poluvremenu kada je Ćuže pogodio stativu.

Međutim, definitivno ništa nije riješeno u ovom dvomeču te će Zrinjski pokušati u revanšu nadoknaditi zaostatak od jednog gola.

Revanš utakmica između Brava i Zrinjskog igra se u naredni četvrtak s početkom u 17:00 sati.

Brojne promašene prilike u Sarajevu

Nogometaši Sarajeva večeras su u prvom meču drugog pretkola Konferencijske lige remizirali sa Spartakom iz Trnave rezultatom 0:0, nakon što su promašili brojne kolosalne prilike na ovoj utakmici.

Spartak je kroz cijelih 90 minuta utakmice bio u podređenom položaju i Sarajevo je apsolutno zaslužilo pobjedu, ali do nje nije došlo, a za nadati se da Bordo tim večerašnji promašaji neće koštati u revanšu.

Turbulentno je bilo na početku utakmice jer je u 3. minuti već prijetio Spartak, a šut Milkoviča glavom sa sedam-osam metara ide malo pored stative gola Sarajeva.

Već u narednom napadu prijeti i Sarajevo. Kyeremeh je zaobišao golmana gostiju i šutirao prema nebranjenoj mreži, a s gol-crte loptu izbija jedan defanzivac Spartaka.

Nakratko je nakon toga opao tempo utakmice, ali sredinom poluvremena ponovo smo počeli gledati uzbuđenja na Koševu, gdje se večeras okupilo preko 25.000 gledalaca.

U 22. minuti je Kyeremeh probio po desnoj strani i odličnom povratnom loptom pronašao usamljenog Čatakovića, ali njegov užasan prijem je upropastio napad Bordo tima.

Uslijedili su nestvarni promašaji Kyeremeha i Čatakovića. Prvi je pogodio stativu praznog gola nakon nevjerovatne greške istrčalog golmana Frelina, a potom na gol-crti šut Čatakovića zaustavlja Koša.

Frelin je u 38. minuti izvodio nove “akrobacije” i stvorio je još jednu šansu za Sarajevo, ali uspio se iskupiti i odbraniti zicer Guliashviliju.

Nastavak utakmice prvo je donio šansu Azange za Spartak, ali njegov šut je izblokiran nakon što je loptu prethodno boksovao golman Rockov.

U 58. minuti je prijetilo Sarajevo. Kyeremeh je uhvatio sjajan volej nakon gužve u šesnaestercu Spartaka, ali poslao je loptu pored gola.

Potom Čataković za pola koraka kasni na ubačaj Durakovića iz slobodnjaka, a onda Guliashvili s 20 metara šutira preko gola.

Nakon toga je Sarajevo nastavilo kontrolisati igru u potpunosti, ali teško je stvaralo šanse pred dobro postavljenom odbranom Spartaka.

Tako je do kraja ostalo 0:0 te će s tim rezultatom Sarajevo otputovati na revanš u Slovačku.

Revanš utakmica se igra naredne srijede u Trnavi, a počinje u 20:30 sati.

Gatuzo startovao pobjedom

Nogometaši Hajduka ostvarili su pobjedu u prvom službenom nastupu nove sezone, pobijedili su na Poljudu s 2-0 (2-0) HB Torshavn, predstavnika Farskih otoka, u prvom susretu drugog pretkola Konferencijske lige.

Filip Uremović je postigao prvi pogodak u 19. minuti, dok je u 30. Marko Livaja realizirao jedanaesterac za 2-0. Kompletan posao još nije obavljen, a Splićani ga moraju privesti kraju za sedam dana, na uzvratu u Torshavnu.

Bila je ovo prva službena utakmica koju je na trenerskom mjestu Splićana odradio legendarni Gennaro Gattuso, a domaći navijači prije početka susreta su gromoglasno pozdravili novo pojačanje, nekada sjajnog hrvatskog reprezentativca Ivana Rakitića, koji je ovog ljeta stigao u Split. Rakitić bi mogao debitirati u dresu Hajduka u uzvratu na Farskim otocima, za sedam dana.

Bude li Hajduk bolji od HB Torshavna u trećem pretkolu ovog natjecanja će igrati protiv poraženog iz susreta 2. pretkola Europske lige u kojem se sastaju slovački Ružemberok i turski Trabzonspor. U prvom susretu Trabzonspor je pobijedio 2-0 na gostujućem terenu.

Osijek ubjedljiv

Uvjerljiv europski start imali su nogometaši Osijeka na Opus Areni nadigravši u prvom susretu drugog pretkola Konferencijske lige estonsku Levadiju s 5-1 (4-1).

Igrač utakmice bio je Argentinac Ramon Mierez kojem je trebalo manje od uvodnih 30 minuta za čak tri pogotka.

Strijelac je bio u 9., 18. i 27. minuti. Četvrti pogodak za Osijek je dao Renan Guedes u 34. minuti, a peti u 68. minuti Domagoj Bukvić.

Levadia je, inače, povela na Opus Areni, strijelac je bio Ioan Jakovlev, ali u konačnici će taj pogodak vjerojatno vrlo malo značiti Estoncima.

U trećem pretkolu ovog natjecanja Osijek će u slučaju ukupne pobjede igrati protiv boljeg iz susreta azerbajdžanske Zire i slovačkog DAC-a iz Dunajske Strede. Klub iz Azerbajdžana je u prvom ogledu, kao domaćin, slavio s uvjerljivih 4-0.

Rijeka bez golova u Rumuniji

Nogometaši Rijeke u prvom susretu drugog pretkola Europske lige odigrali su 0-0 na gostovanju kod rumunjskog drugoligaša Corvinula.

Momčad s Kvarnera tako će za sedam dana na svom travnjaku tražiti prolazak u treće pretkolo.

– Mislim da smo malo prejalovi prema naprijed. Nije problem promašiti šansu, već nedostaje odlučnost u zadnjoj trećini gdje imamo osjećaj da će netko drugi riješiti situaciju, ali neće nitko drugi, mi ćemo, ali s obzirom na to da je ovo prva utakmica onda moramo biti realni. Znamo da smo imali problema s igračima… Imamo uzvrat na Rujevici, no neće biti lagano, rekao je nakon utakmice trener Rijeke Željko Sopić.

Uzvratna utakmice se igra idućeg četvrtka na Rujevici, a pobjednik ovog ogleda u 3. pretkolu igra protiv boljeg iz dvoboja u kojem se sastaju moldavski Šerif i švedski Elfsborg. Šveđani su u prvom susretu kao gosti slavili s 1-0, prenosi HRT.