Politika 22.08.2022.

KO ĆE U NARODNU SKUPŠTINU Izborna jedinica 3 (12 poslanika)

ČITANJE: 5 minuta

PIŠE: Darko Momić

U najvećoj izbornoj jedinici – banjalučkoj – direktno se bira 12 narodnih poslanika i u posljednjih nekoliko izbornih ciklusa ubjedljivo najviše mandata osvajao je SNSD. Ipak, najjača stranka u Srpskoj iz izbora u izbore ima sve manju podršku, isto kao i najjača opoziciona stranka – SDS, dok najveći rast u ovoj izbornoj jedinici, a prije svega u Banjoj Luci, bilježi PDP.

Prije osam godina, SNSD je osvojio pet direktnih mandata, SDS tri, a po jedan DNS, PDP, NDP i Socijalistička partija, da bi se prije četiri godine situacija promijenila, pa je SNSD osvojio četiri mandata, PDP i DNS po dva, a SDS, SP, NDP i Ujedinjena Srpska po jedan. Na ovogodišnjim izborima takođe se očekuju promjene, a najrealnije su procjene da će direktne mandate osvojiti čak sedam stranaka, pri čemu će više od jednog osvojiti SNSD i PDP, dok na po jedan mogu da računaju SDS, US, SP, SPS i Demos, a ne treba isključiti ni Listu za pravdu i red Nebojše Vukanovića.

SNSD i PDP bi mogli da osvoje ukupno sedam mandata, pri čemu je realnije da će SNSD zaustaviti pad i ponovo osvojiti četiri, a PDP nastaviti rast i osvojiti tri direktna mandata. Šef banjalučkog SNSD-a Vlado Đajić zacrtao je optimističan cilj i želi da njegova stranka osvoji pet direktnih mandata u ovoj IJ, što nije nemoguće, ali nije ni previše realno. Na ruku mu ne ide popularnost banjalučkog gradonačelnika i nosioca liste PDP-a Draška Stanivukovića, a pogotovo Stanivukovićev posljednji potez i podjela besplatnih udžbenika učenicima osnovnih škola u cijeloj ovoj izbornoj jedinici. Zahvaljujući tome, nije isključeno ni da rezultat u direktnim mandatima bude 4:3 u korist PDP-a, ali mnogo vjerovatnije je da će taj omjer biti u korist SNSD-a zato što PDP stoji lošije u svim ostalim lokalnim zajednicama u ovoj izbornoj jedinici.

Kada je riječ o ostalim mandatima, po jedan bi trebali da osvoje SDS, Ujedinjena Srpska, SP, SPS i Demos, dok bi najneprijatnije iznenađenje mogao da doživi DNS i ostane bez direktnog mandata u ovoj izbornoj jedinici. U SDS-u, zahvaljujući finansijama nosioca liste Milana Radovića koji je prije četiri godine kao kandidat DNS osvojio više glasova od nosioca te liste Nedeljka Čubrilovića, dakle zahvaljujući njemu i njegovim finansijama uzdaju se da bi mogli da osvoje i dva direktna mandata. Međutim, to ne djeluje realno i uveliko zavisi od toga kako i koliko će raditi drugi opštinski odbori SDS-a, prije svega onaj u Kotor Varošu, gdje SDS godinama unazad ima najjači odbor u cijeloj izbornoj jedinici. Zahvaljujući tome je njegov lider Nedeljko Glamočak dobijao mjesto nosioca kompenzacione liste. To ove godine nije slučaj i Glamočak je tek četvrti kompenz, što mu ne garantuje siguran ulazak u poslaničke klupe. Ipak, to ne znači da novi predsjednik kotorvaroškog SDS-a Mladen Trivunović neće upregnuti sve resurse da napravi što bolji rezultat i potvrdi da je Kotor Varoš bastion SDS-a u ovom dijelu Republike Srpske.

Na drugi mandat u ovoj izbornoj jedinici pucaju iz Ujedinjene Srpske, što je težak posao i moraće da ulože sve resurse. Naime, na izborima 2018. godine za drugi mandat trebalo je više od 18.500 glasova, a otprilike toliko će trebati i na oktobarskim izborima, tako da drugom mandatu mogu da se nadaju samo partije koje osvoje toliko glasova. S obzirom na to da SDS lovi glasove opozicionog, a US vladajućeg biračkog tijela, jasno je da će u slučaju da SDS osvoji drugi mandat to biti na uštrb PDP-a, a ako ga osvoji US to će biti na uštrb SNSD-a. Pri tome je značajno naglasiti da će u biračko tijelo SDS-a i u ovoj kao i u ostalim izbornim jedinicama ući Nebojša Vukanović, što umanjuje šanse najjače opozicione stranke da osvoji drugi mandat u banjalučkoj izbornoj jedinici.

Iako su se socijalisti podijelili poslije opštih izbora 2018. godine i SP Petra Đokića i SPS Gorana Selaka trebali bi da osvoje po direktan mandat, a to pokazuju i rezultati posljednjih lokalnih izbora 2020. godine. SPS ima stabilnije i brojnije biračko tijelo u Banjoj Luci, pa lider ove stranke Goran Selak zahvaljujući uglavnom glasovima u najvećem gradu Srpske računa na ponovni ulazak u Narodnu skupštinu RS. S druge strane, SP ima veći kapacitet u preostalim lokalnim zajednicama, a na njihovoj listi je i lider NDP-a Dragan Čavić, tako da bi lista SP-NDP trebala da osvoji direktan mandat.

Lider Demosa i nosilac liste Nedeljko Čubrilović uz podršku nosioca liste ove stranke za Parlament BiH Slobodana Stanarevića računa na siguran mandat u NSRS. DNS je u ovoj izbornoj jedinici ostao bez prepoznatljivih imena, jer su oba poslanika koja su 2018. godine osvojila direktne mandate – Nedeljko Čubrilović i Milan Radović – napustila tu stranku. Naravno, ni u ovoj izbornoj jedinici ne treba otpisati listu Za pravdu i red Nebojše Vukanovića, jer nije isključeno da će birači dati podršku njegovoj oštroj retorici. Ukoliko Vukanovićeva lista osvoji direktan mandat, to će najvjerovatnije biti na uštrb trećeg poslaničkog mandata PDP-a, a nije isključeno ni da Lista za pravdu i red po broju glasova pretekne Đokićeve ili Selakove socijaliste i na njihov uštrb osvoji mandat.

Kada je riječ o konkretnim imenima najizglednije je da će poslanički mandat osvojiti sljedeći kandidati:

SNSD: Vlado Đajić, Nenad Grbić, Mladen Ilić i/ili Boris Pašalić i/ili Radenko Bubić i/ili Radovan Dimitrić i/ili Borivoj Obradović

PDP: Draško Stanivuković, Mirna Savić-Banjac, Nebojša Drinić i/ili Bojan Kresojević

SDS: Milan Radović

US: Nenad Stevandić

SP: Velibor Stanić

SPS: Goran Selak

Demos: Nedeljko Čubrilović

Za pravdu i red: Milan Savanović

Analize za predstojeće izbore po izbornim jedinicama za Narodnu skupštinu Republike Srpske novinara Darka Momića možete čitati u narednim danima na portalu Banjaluka.net.