Vijesti 18.07.2017.

Ko i kako štiti radnike na građevini?

ČITANJE: 2 minute

Trojica radnika, koji su juče povrijeđeni kad se urušila betonska ploča na građevini u Banjaluci, pušteni su kući.

Nije bilo potrebe za hospitalizacijom, kažu u Kliničkom centru. U policiji kažu da se slučaj ispituje. Iz firme koja izvodi radove nisu htjeli pred kameru, ali poručuju da su od inspekcije dobili odobrenje da nastave započeto.

Radovi na gradilištu danas su se nastavili. Prema nezvaničnim informacijama, dvojica od trojice radnika koji su juče doživjeli nezgodu, danas su opet na poslu.

Ovo nije izolovan slučaj. Ako je suditi po podacima iz Inspektorata, na zaštitu na radu neophodno je da se stavi i dodatni akcenat.

Samo ove godine u Srpskoj su zabilježena tri smrtna slučaja i 47 težih povreda na radu. Tvrde da stalno vrše inspekcije, čiji ishod u velikom broju slučajeva, ne bude dobar.

“Moramo reći da je zaista procenat nepravilnosti prilično visok. Iako je u odnosu na neke prethodne godine zabilježeno da kažemo i povećanje svijesti samih poslodavaca i povećanje poštivanja zakona, procenat nepravilnosti od 40% od izvršenih kontrola je zaista i dalje jako visok”, navodi Duška Makivić portparol Inspektorata RS.

Kažu da su najčeće nepravilnosti registrovane u vezi sa edukacijom radnika i neposjedovanjem zaštitne opreme. Krivica, tvrde, pada i na nesavjesne radnike, koji često, oslanjajući se na svoje iskustvo, posao obavljaju ostavljajući zaštitnu opremu sa strane. Sindikalci ipak stvari vide drugačije. Smatraju da je uzrok većine nesreća, rad na visokim temperaturama, a ta oblast nije regulisana zakonom.

“Nije problem ovdje da radnici stave rukavice na ruke, da stave šljem ili odgovarajuću obuću. Problem je rad na visokim temperaturama”, kaže Dragana Vrabičić, predsjednik sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti.

Činjenica je da se i nepotpun zakon ne poštuje. Dok jedni krive radnike, a drugi poslodavce, broj nesreća na radu je i dalje zabrinjavajući.

(ATV)