Politika 07.02.2024.

Ko objavljuje zakone u BiH – Službeni glasnik ili sajt OHR-a?

ČITANJE: 3 minute

Suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku u Sudu BiH otvorilo je novo pitanje. Kada vas neko tuži, da li će to biti na osnovu zakona koji je važeći jer je objavljen u Službenom glasniku ili će biti dovoljno da vas neko tuži na osnovu odluke, koju je samo objavio na svojoj internet stranici. Pravnici kažu da proceduru svi moraju poštovati, pa i Kristijan Šmit.

Kristijan Šmit nametnuo je izmjene Krivičnog zakona na osnovu kojih se sudi Dodiku i to je činjenica. Spor nastaje onog momenta kada advokat Anto Nobilo pred Sudom BiH izgovara da će strategija odbrane biti u tome da Dodikove odgovornosti nema, jer je Šmitova odluka o njegovom procesuiranju na snagu stupila dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku BiH, odnosno dan poslije Dodikovog potpisivanja Ukaza Skupštine Srpske o nepoštovanju odluka Kristijana Šmita. To pojedini u FBiH pokušavaju osporiti navodeći da uz Šmitovu izmjenu zakona piše da se istovremeno objavljuje u Službenom glasniku BiH, zanemarujući da je ta ista odluka u Službenom glasniku BiH objavljena sedam dana kasnije.

– Ako i zanemarimo upitnu ulogu visokog predstavnika kao zakonodavca, možemo zaključiti da se svaki zakon u BiH mora objaviti u Službenom glasniku i tek tada minimum sljedećeg dana stupa na snagu. Ako i postoji pravo visokog predstavnika da se uvodi u pravni sistem BiH, on se ipak mora prikloniti i uključiti u opšti okvir funkcionisanja države, koji je određen Ustavom BiH, a koji je dio Dejtonskog sporazuma koji on ne može mijenjati – kaže Nobilo.

Svjesno je i Tužilaštvo BiH da je zakon relevanan jedino kada se objavi u Službenom glasniku, kaže Bubić.

– Zato Tužilaštvo predlaže kao “dokaze” čitanje nekih 30-ak novinskih članaka na okolnost kako je predsjednik Srpske Milorad Dodik znao za “zakon” i prije nego je objavljen u Službenom glasniku BiH. Јer znaju da je jedino relevantna objava u Službenom glasniku. Ti navodi na tim društvenim mrežama su potpuno proizvoljni, bez obzira na sadržaj odluke – navodi Bubić.

Nobilo napominje da je i u članu Krivičnog zakona jasno napisano da nikome ne može biti izrečena kazna za djelo koje, prije nego što je učinjeno, nije bilo zakonom propisano kao krivično djelo.

– Šmiz donosi svoju odluku 1.7.2023. te on odmah odlučuje da će se to “njegovo” krivično djelo objaviti u Službenom glasniku. Mogli bi zaključiti da očito poštuje jedinstvena pravila za izradu pravnih propisa u institucijama BiH po kome zakon stupa na snagu nakon objavljivanja u Službenom glasniku, premda stav 4 Krivičnog zakona navodi drugačije. Najkraći rok je jedan dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku BiH – navodi Nobilo.

Slučaj protiv predsjednika Srpske otvorio je niz nelogičnosti. Tako će, valjda, uskoro postati normalno da čujemo da zakon stupa na snagu objavljivanjem na veb stranici. Po toj logici, možda je sljedeće ukidanje službenih glasnika, prenosi RTRS.

Oznake: OHR