Magazin 08.11.2016.

Koliko piju Banjalučanke?

ČITANJE: 2 minute

Brojna istraživanja vezana za probleme s alkoholom, sprovedena u svim evropskim državama, pokazuju da se najveći broj osoba s ovim problemom nalazi baš kod nas, u Bosni i Hercegovini.

Ono što je u posljednje vrijeme sve više primjetno je to da se povećava broj žena s ovim problemom. Prije se konzumiranje alkohola vezivalo uglavnom za muškarce, danas više nije tako. Muškarci i žene su se u ovome gotovo izjednačili. Postali su i u tome ravnopravni.

Radi ovih informacija željeli smo istražiti koliko je ovaj problem zastupljen na lokalnom nivou, te smo pitali djevojke u Banjoj Luci koliko često i u kolikim količinama konzumiraju alkohol.

Ovoga puta, dame su bile nešto povučenije, te nisu htjele mnogo otkriti, no, većina njih je reklo da prosječno pije dva puta sedmično. Na pitanje šta piju i koje im je omiljeno piće većina je odgovorila isto, pivo, pa je vrijeme da se ovo „tradicionalno muško piće“ prestane vezivati isključivo za muškarce.

Za jedno veče, dame u prosjeku popiju tri do pet pića, uglavnom pivo ili vino, a to ponekad, kako kažu, „presijeku nečim žešćim“. Koliko će popiti zavisi od raspoloženja, društva, kao i žurke na kojoj su.

Na pitanje da li su nekada uradile nešto zbog prevelike doze alkohola složile su se da jesu, međutim nikada ništa loše, obično neke pozitivne i šaljive situacije. Naše dame se očigledno dobro kontrolišu u tim situacijama, nisu nasilne, niti prave bilo kakve probleme kao što je zabilježeno da muškarci rade. One su i ekonomične, pa obično postave sebi neku granicu u trošenju novca na alkohol.

Iako se broj žurki s ciljem da se „što više popije“ povećava i one sve više piju, smatraju da ne mogu sebe dovesti u situaciju da imaju problem s alkoholom, te da ne poznaju nijednu osobu koja ima.

U BiH nema dovoljno bolničkih kapaciteta za liječenje zavisnosti, a i veoma malo novca se izdvaja za finansiranje ustanova koje se bave ovim problemom. Na osnovu ovoga možemo zaključiti i da smo mi, kao cjelokupno društvo, zanemarili ovaj problem, te se ne osvrćemo oko sebe, pa ni ne pokušavamo pružiti pomoć osobama u takvim situacijama.

(mojKontakt)