Svijet 15.03.2024.

Koliko su sankcije naudile ruskoj privredi: “Dogodilo se suprotno od očekivanog”

ČITANJE: 2 minute

Dvije godine sankcija nisu uspjele da oslabe rusku privredu. Dogodilo se suprotno: ona je porasla za 3,6 odsto u 2023. godini, piše Dojče vele.

Odbrambena industrija je trenutno najvažniji stub ruske privrede. Zahvaljujući značajno povećanim državnim izdacima ta industrija čini 10 odsto bruto domaćeg proizvoda. Drugi sektori, poput industrije čelika, takođe imaju koristi.

Podaci iz Moskve pokazuju da nakon pada 2022. godine (-2.1 odsto), ruska privreda sada raste (2023. godine rast od 3.6 odsto), a rast bi trebao da se nastavi i u ovoj godini (2.3 odsto).

“Ono što se trenutno dešava je da Rusija na neki način zapravo postaje slična Sovjetskom Savezu po visokim izdacima za vojsku i u nekim slučajevima tešku industriju, dok potrošnja građana opada”, kaže za Europeo Sebastijan Hope, stručnjak za Rusiju Univerziteta u Berlinu.

Ali, i u industrijskoj proizvodnji situacija je iznenađujuće dobra. Na primjer, u automobilskom sektoru. Nakon povlačenja Evropljana iz Rusije, sve više komponenata stiže iz Kine. Zahvaljujući uvozu iz Kine, ruska privreda se održava u životu.

“Kina službeno ne učestvuje u samkcijama i zato, kada je reč o sankcijama, nije partner zapadnim zemljama”, ističe Hope.

Za finansiranje uvoza Rusiji je potreban prihod od prodaje gasa, a on je povremeno dramatično opadao. Opsežna zabrana uvoza koju je uvela EU je, kako izgleda, imala efekta. Rusija nastoji da privuče nove kupce novim gasovodima, ali to je samo delimična zamena.

“Količine koje prolaze kroz gasovode su vrlo, vrlo različite. Kada ih uporedite s onim što gasovodi mogu da transportuju u EU ili Kinu. Čak su i novi infrastrukturni projekti kao što je “Snaga Sibira 2” još u povoju”, smatra Đovani Zgaravati, energetski stručnjak Instituta Brigel.

Međutim, prodaja nafte, za Rusiju drugi po važnosti izvor prihoda od izvoza, odvija se gotovo jednako dobro za Rusiju kao i prije rata u Ukrajini, uprkos sankcijama EU, čiji je cilj da se utvrdi maksimalna cijena od 60 dolara po barelu.

“Prevozom nafte se vjerovatno krši to ograničenje. Vlasti ga aljkavo sprovode u djelo. Postoji i trgovina u sijenci. Nafta se, kao što znate, u inostranstvu pretače s broda na brod”, kaže Zgaravati za Europeo.

Sve više nafte završava u Indiji, Rusija je sada njen najvažniji snabdjevač. Ipak, privredni rast se dijelom finansira u kreditima, uključujući i izdatke za vojsku.

Koliko dugo će Putin to sebi moći da priušti?

“On tako može da gura još dosta dugo. Rusija je na početku rata imala vrlo mala dugovanja, i ona su čak i sada još na niskom nivou”, smatra Sebastijan Hope.

Rusija kao da neće skoro ostati bez novca za finansiranje rata u Ukrajini, zaključuje Dojče vele.

 

Oznake: Rusija, sankcije