Vijesti 16.04.2022.

KOMEMORACIJE: Obilježene godišnjice stradanja Bošnjaka u Ahmićima i Hrvata u Trusini

ČITANJE: 5 minuta

U Ahmićima kod Viteza danas je obilježena 29. godišnjica od dana kada su pripadnici HVO-a predvođeni jedinicom “Jokeri” ušli u ovo mjesto i ubili 116 ljudi među kojima su bili žene i djeca.

Dvadesetdevet godina poslije u Ahmićima vlada tišina, a današnja kiša okupala je bijele nišane u Šehidskom mezarju u Starom Vitezu gdje će 7. maja biti sahranjeno devet novoidentifikovanih žrtava zločina na području Viteza među kojima je i petočlana porodica, piše Klix.

I ove godine teško je bilo pronaći prave riječi, posebno kada nova identifikacija sve vraća 20-ak godina unazad kada su pronađene prve žrtve zločinačke akcije “48 sati pepela i krvi”.

Šahman Smaila i danas traga za tijelom svog oca i bratićem, dok je ranije sahranila sve druge članove svoje obitelji.

“Niko nije vjerovao da će se nešto ovakvo dogoditi u Ahmićima. Nije niko vjerovao. Izgubila sam tri brata, oca, bratića, komšije i prijatelje. Svi oni su moji. Mislila sam da su u zadnjoj identifikaciji pronašli i mog oca, ali nisu. Nadamo se svi da ćemo ih pronaći”, kazala je Šahman.

Enisa Ahmić, preživjela je zločin u Ahmićima, a izgubila je 48 članova uže i šire porodice. Među njima je bila i beba od tri mjeseca.

“Za nas preživjele je utjeha kada pronađemo i jednu kost o označimo nišanom. Potrebna nam je i osuda, zbog života kojeg moramo nastaviti. Mi teret nosimo dostojanstveno, prihvatajući ulogu koji nam je sudbina dodjelila, s nadom da ćemo doći do svojih mrtvih”, izjavila je Ahmić.

Bob Stewart, pukovnik britanske vojske, koji je prvi ušao u Ahmiće i zatekao strašne slike zločina, danas je bio u Ahmićima zajedno s vojnicima koji su te godine bili s njim u Ahmićima, kao i prevodioci.

“Nikada u svom životu nisam vidio ništa slično onome što sam vidio u Ahmićima 1993. godine. Ušao sam u tenku, s glavne ceste, a razlog zašto sam došao je bio taj što su mi pripadnici muslimansme vojske kazali da se ovdje ubijaju djeca, žene, ljudi… Nisam vjerovao, došao sam i znate već šta sam zatekao. Provjeravali smo kuće i ubrzo otkrili kakav masakr se dogodio. Posramljen sam što ovo nisam uspio zaustaviti. Osjećamo krivnju. Morao sam donijeti odluku šta uraditi i moja je odluka bila pozvati novinare”, kazao je Stewart.

Dodao je da njegov bosanski nije bio dobar te da je koristio prevoditeljicu Dobrilu Kalabu koja je prevodila njegove riječi kada je razgovarao s bosanskim hrvatskim vojnicima.

“Njena slika je bila na svim medijima. Svi su znali ko je. Rezultat toga je 5. juli kada je ubijena. Mnogi su mi rekli da neće preživjeti rat i bili su upravu. Dobrila je bila prvo bosanka pa Srpkinja. Dala je život za ljude Ahmića”, kazao je Stewart te se zahvalio svima koji su omogućili da njena spomen-ploča bude u Ahmićima.

Današnjoj komemoraciji prisustvovali su brojni domaći i međunarodni posjetioci među kojima su bili i bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović, reis-ul-ulema Husein ef. Kavazović te brojni drugi ambasadori.

Džaferovićeve i Kavazovićeve poruke

Nakon polaganja cvijeća i odavanja počasti na spomen-obilježju za 116 ubijenih u Ahmićima, bošnjački član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović je kazao kako boli činjenica da svi oni koji su učestvovali u tom zločinu nisu došli pred lice pravde.

Džaferović je u obraćanju prisutnima nakon polaganja cvijeća kazao da još uvijek ni sva tijela nisu pronađena te da su to stvari koje posebno bole. Istakao je da je 29 godina bilo sasvim dovoljno da svi oni, koji su na bilo koji način učestvovali u izvršenju ovog gnusnog zločina, dođu pred lice pravde.

“Dovoljno i da znamo gdje su tijela onih koji su mučki ubijeni. Te stvari dodatno bole, a moja je poruka da se nećemo proći kao ni oni koji poslije nas dolaze, pa i oni poslije njih, sve dok se svaki koji je na bilo koji način učestvovao u zločinu ne dovede pred lice pravde. Odustati nećemo”, kazao je Džaferović.

Naglasio je da će se boriti za istinu i pravdu te da je mnogo pokušaja izjednačavanja krivice i zamagljivanja istine. Poručio je onima koji se bave nečasnim radnjama da od toga odustanu jer istinu, kako kaže, nikada nije moguće staviti pod noge.

Reis-ul-ulema Husein ef. Kavazović danas je sa bivšim britanskim pukovnikom otkrio spomen ploču u čast prevoditeljice Dobrile Kalabe koja je ubijena 5. jula, ali je uručio i posebnu zahvalnicu Stewartu.

“Ovo priznanje je znak zahvalnosti za ono što bili vojnici koji nisu okrenuli leđa nakon svoje misije i otišli. Ostali su s nama i u znak te zahvalnosti o svjedočenju onoga što se dogodilo u Ahmićima, prijateljstva i onoga što čine Bobu i vojnicima smo trajno zahvalni”, kazao je Kavazović.

Pet osuđenih za Trusinu

Pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine su 16. aprila 1993. godine počinili zločin nad 22 hrvatska civila i ratna zarobljenika u selu Trusina.

Vojna jedinica “Zulfikar” pri Armiji Republike Bosne i Hercegovine je prije 29 godina ubila 22 mještana hrvatske nacionalnosti u selu Trusina. Pripadnici ove jedinice su ubili 15 civila i sedam zarobljenih pripadnika Hrvatskog vijeća odbrane.

Najmlađa žrtva Davor Krešo je imao 19 godina, a najstarija Kata Drljo je imala 75 godina.

Sud Bosne i Hercegovine je za zločine u ovom selu osudio pet osoba na ukupno 55 i po godina zatvora. Nihada Bojadžića je osuđen na 15 godina zatvora, Edina Džeku na 13, Nedžada Hodžića na 12, Mensura Memića na deset i Rasemu Handanović na pet i po godina zatvora.

Suđenje protiv komandanta jedinice Zulfikar, Zulfikara Ališpage nalazi se od 2018. godine nalazi u stanju mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženog, prenosi Klix.

(SB)

Oznake: Ahmići, Trusina