Svijet 17.12.2023.

Kompanije odustaju od slanja brodova kroz Crveno more zbog napada Huta, alternativa put oko Afrike

ČITANJE: 5 minuta

Mediterranean Shipping Company (MSC), najveća svjetska kompanija kontejnerskog transporta, preusmjerila je svoje brodove iz Crvenog mora, a prethodno su to učinile i danska brodarska kompanija Maersk, njemačka Hapag-Lloyd i francuska kompanija CMA CGM, a razlog je pogoršana bezbjednosna situacija i sve češći napadi na brodove.

BBC javlja da su najveće svjetske kompanije iz oblasti brodskog transporta odlučile da prekinu putovanja u Crvenom moru nakon akcija Huta iz Jemena, dok je MSC saopštio da je njihov brod pod nazivom “MSC Palatium” napadnut i da je situacija u regionu postala ozbiljna.

“U napadu nije bilo stradalih, ali je kompanija naredila obustavu putovanja i povlačenje na sigurno. Rute krstarenja brodova preusmjerene su preko Rta dobre nade na južnom dijelu Afrike”, saopštio je MSC.

Inače, ozbiljna kriza u regionu Crvenog mora počela je prije nekoliko dana, kada su Huti saopštili da su uspjeli da zaustave veliki broj brodova koji su plovili ka Izraelu, dok su iz Irana već nekoliko puta istakli da se radi o njihovom regionu. Istovremeno, Izrael je zatražio od Amerike da obezbjede pomorski put i minimalizuju prijetnju Huta.

Prvo, Huti su napali brod “Maersk Gibraltar”, nakon čega je iz te kompanije saopšteno da je obustavljena plovidba oko Bab el Mandeba , a nakon toga pogođen je i njemački brod koji je plovio iz Singapura ka luci u Pireju. U veoma kratkom roku prije nekoliko dana najmanje tri pojektila pogodili su brodve što je kako piše RTS izazvalo ozibljnu paniku među najvećim svjetskim brodovlasnicima i Ameriku natjeralo da počnu da okupljanju novi ratni savez koji bi otklonio tu prijenju i suprostavio se Hutima.

S obzirom da su velike svjetske kompanije obustavile plovidbu Crvenim morem, alternativni put sada vodi oko Roga Afrike, što će sasvim sigurno, dramatično povećati troškove transporta i cijenu robe. Analitičari su na ovo upozoravali već mjesecima, a sve se može posmatrati kroz prizmu sukoba na relaciji Iran-Izrael. Vlasti u Tel Avivu još ranije najavljivali su napade na položaje Huta, upravo zbog prijtnji pomorskom saobraćaju, međutim tada su ih Amerikanci ubijedili da to ne čine strahujući da bi to moglo otvoriti novi front pa i mogućnost da Iran uđe u otvoreni sukob sa Izraelom, što bi imalo dramatične posljedice po cijeli Bliski istok.

Stvari u ovom dijelu svijeta, tačnije u regionu Crvenog mora još uvijek se pokušavaju riješiti diplomatskim putem, a iz Amerike su u nekoliko navrata od Teherana zatražili da “smire Hute” kako ne bi preduzeli akcije u cilju obezbjeđivanja plovidbe.

“U ovom regionu su prisutne mnoge zemlje, ali ovaj region je naš i mi dominiramo”, rekao je Mohamed Reza Ashitani, iranski minsitar odbrane, a prenosi RTS.

Takođe, RTS navodi da su francuski, američki i britanski ratni brodovi koji patroliraju Crvenim morem, oborili nekoliko projektila koji su ispaljni sa obale Jemena.

Inače, ova situacija koja se komplikuje, analitičari pripisuju isključivo Iranu koji već više od deceniju podržava sve one koji imaju za cilj uništenje Izraela od Hezbolaha u Libanu, do Huta u Jemenu i Hamasa u Pojasu Gaze.

Podsjećanja radi, ovo nije prvi put da Huti napadaju transportne brodove u tom regionu, a nešto slično su radili i 2017. i 2021. godine, a često su im “u pomoć” dolazili i iz Somalije, čiji su pirati nedavno oteli brod u Arapskom moru.

Huti, koji vladaju većim dijelom Jemena, rekli su da će nastaviti sa napadima sve dok Izrael ne zaustavi svoju ofanzivu u Pojasu Gaze.

Zašto je važna Bab el Mandeba?

Najveći, ili bar najozbiljniji napad Huta na brodove dešava se u oko Bab el Mandeba. Radi se o moreuzu od 25 kilometara koji povezuje Adenski zaliv južno od Jemena sa Crvenim Morem, koje se proteže do južnog Izreala, i koji je značajan pomorski put. U suštini Huti napadima na brodve u tom regionu ciljaju na jednu od najprometnijih pomorskih ruta na svijetu gdje se najviše prevozi nafta, ali i ostala roba.

Cilj napada je kako navode analitičari da se Izraelu nametnu veliki finansijski troškovi s obzirom da Izrael tu rutu koristi za trgovinu, a odatle mu stiže i većina zaliha u hrani. Troškovi osiguranja izraelskih brodova i onih koji prevoze robu već mjesecima raste, a posljednja dešavanja govore da bi se oni mogli udvostručiti s obzirom da je sve manje kompanija koje tim putem žele da plove, a i oni koji se odluče, traže veliki novac za svoje usluge. Alternativa ovom putu su duže rute oko Afrike ili pak vazdušni prevoz koji je daleko skuplji.

Hoće li SAD napasti Jemen?

S obzirom da Huti napadaju sve više brodova, američka vojska razmatra odgovore, ne želeći da otkrivaju detalje. U svakom slučaju napadi predstavljaju direktnu prijetnju međunarodnoj trgovini i bezbjednosti, ali kako stvari sada stoje, mala je vjerovatnoća da Amerika otvori novi front i napadne Jemen.

Inače, Jemen je upravo izašao iz rata koji je trajao više od sedam godina i nije uspio ukloniti Hute koji su se borili protiv koalicije predvođene Saudijskom Arabijom, a koju je podržavala Amerike. Kasnije američka administracija povukla je svoje snage sa tog prostora i na određen način skinula oznaku “terorista” za tu grupu iz Jemena.

Ipak, s obzirom da Izrael ratuje u Pojasu Gaze, a da je otvoren i front protiv Hezbolaha, malo je vjerovatno da će se Amerika odlučiti intervenisati u Jemenu, posebno ako se uzme u obzir da već na određen način ratuju sa grupama koje u Siriji i Iraku podržava Iran. Uvlačenje Jemena u direktna sukob, moglo bi zapaliti cijeli Bliski Istok, što nije isključeno, ali u ovom trenutku, kako navode mnogi analitičari, malo je vjerovatno, prenose Nezavisne.

Oznake: Crveno more, Huti