Politika 24.05.2023.

Konaković: Politička stabilnost najvažnija za ekonomski razvoj

ČITANJE: 2 minute

Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković ukazao je danas u Sarajevu na potrebu političke stabilnosti na zapadnom Balkana koja ja najvažnija za ekonomski razvoj, jer se samo tako mogu poboljšati uslovi života građana.

Konaković je na nakon završetka Foruma EU strategije za jadransko-jonsku regiju i godišnjeg sastanka Savjeta Jadransko-jonske inicijative na nivou ministara spoljnih poslova, ponovio važnost dijaloga i komunikacija kroz razgovore u okviru ove inicijative.

Prema njegovim riječima, zbog dešavanja u Ukrajini pojavljuje se ubrzan proces integracija koji, kako je naveo, neće ići skraćenim putem, već ubrzanom dinamikom.

Konaković je apelovao na političare da se okrenu stvarnim prioritetima, a iza sebe ostave potrebe za ostvarenjem jeftinih političkih poena koji služe samo njima i ne donose konkretne rezultate.

Direktor Direkcije za evropske integracije BiH Edin Dilberović rekao je novinarima da je tokom jednogodišnjeg presjedavanja Forumom EU strategije BiH nastojala privući mlade da učestvuju u dogovaranju i donošenju odluka, jer bez njih proces evropskih integracija nema smisla, s obzirom da je riječ o generacijskom projektu.

“Ovo je prvi put da je BiH predsjedavala Evropskom strategijom i upravo u toj godini je dobijen kandidatski status. To je bio podsticaj da se još više radi na ovoj strategiji”, naglasio je Dilberović.

Direktor Direktorata za regionalnu i urbanu politiku Slavomir Tokarski naglasio je dva aspekta Jadransko-jonske inicijative koji su važni i za proces proširenja Evropske unije.

Tokarski je pojasnio da je prvi jednakost, što znači da na jednakim osnovama učestvuju i članice EU i one koje nisu, a drugi aspekt su mladi.

“To znači da saradnja s njima treba biti standardni dio svakog procesa, a ne neki ustupak koji njima činimo. Važno je uključiti i lokalno stanovištvo u ovu strategiju jer se nalazimo u vremenu polarizacije i potrebe da potvrdimo EU vrijednosti”, rekao je Tokarski.

Predsjedavanje BiH ovom inicijativom završava se u srijedu, 31. maja, kada predsjedavanje preuzima Hrvatska.

Jadransko-jonska inicijativa je osnovana 2000. godine s ciljem podsticanja razvoja, jačanja bezbjednosti i intenziviranja saradnje između zemalja regije, te ubrzanja integracionih procesa u Evropi.

Osim BiH, u inicijativi učestvuju Albanija, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Italija, San Marino, Sjeverna Makedonija, Slovenija i Srbija.