Sport 16.07.2021.

KONFERENCIJSKA LIGA: Velež prošao u drugo pretkolo, Sarajevo i Široki eliminisani

ČITANJE: 3 minute

Fudbaleri Veleža izborili su plasman u 2. pretkolo UEFA Konferencijske lige nakon što su u četvrtak uveče u revanš meču u Sjevernoj Irskoj pobijedili Kolerajn rezultatom 2:1 i tako zakazali duel s AEK-om iz Atine.

Mostarci su u Sjevernu Irsku stigli s vodstvom 2:1. I pored dominacije od starta meča domaćin je poveo 1:0 preko Metjua Ševlina u 33. minutu.

Ipak, Brandao lijepim golom poravnava na 1:1 u 54. minuti, da bi na konačnih 2:1 i plasman u 2. pretkolo Konferencijske lige preokrenuo Nemanja Anđušić.

Velež je tako zagazio u drugi krug takmičenja.

Hladan tuš

Fudbaleri Milsamija iz Moldavije plasirali su se u drugo pretkolo Konferencijske lige nakon što su dosta šokantno u dvomeču prvog pretkola izbacili favorizovanog bh. predstavnika Sarajevo.

U prvom meču odigranom u Moldaviji nije bilo pogodaka, dok je Milsami u četvrtak uveče na stadionu “Asim Ferhatović Hase” iznenađujuće ostvario pobjedu rezultatom 1:0 i tako osigurao prolaz u narednu fazu takmičenja, prenosi Klix.

Sarajevo je odmah krenulo ofanzivno pa je u petoj minuti Sušić uputio opasan udarac kojeg golman Timbur bez problema brani.

Bordo tim je nastavio dominirati, ali je u 19. minuti uslijedio pravi hladan tuš. Gotovo iz prvog napada, gosti su poveli, a strijelac je bio Ginsari. Primio je loptu na desnoj strani šesnaesterca, sjajno prevario Pidru i potom pogodio iskosa pored loše postavljenog Kanurića.

Redale su se potom šanse pred golom gostiju jer je Sarajevo želejlo što prije doći do izjednačenja. Međutim, odbrana Milsamija na čelu s maestralnim golmnaom Timburom je uspjela otkloniti sve neprilike do kraja prvog poluvremena.

S druge strane, Moldavci su se orijentisali na kontra napade, a iz jednog takvog u 43. minuti su mogli i udvostručiti vodstvo. Ipak, Dupovac je u posljednji tren spasio sjajnim klizećim startom ispred Puntusa koji se sjurio ka golu Kanurića.

Početak drugog poluvremena nagovijestio je veliki pritisak domaćih pogotovo nakon prilike Fanima. Međutim, kako je odmicao nastavak meča, Sarajevo je igralo sve lošije i bezidejno pa dobro organizovani gosti nisu imali problema.

Nisu uspjeli domaći stvoriti niti jednu ozbiljnu priliku pa su gosti, iako vidno iscrpljeni, uspjeli odbraniti se i plasirati se u narednu fazu ovog takmičenja. Domaći igrači su sa stadiona Koševo ispraćeni zvižducima.

Milsami će u drugom pretkolu Konferencijske lige igrati protiv švedskog Elfsborga, koji takmičenje počinje upravo od ove faze.

Prokockali prednost

Ekipa Širokog Brijega oprostila se od UEFA Konferencijske lige nakon teškog poraza od Vlaznije u Albaniji rezultatom 3:0, iako je tim s Pecare u prvom susretu ostvario veliku pobjedu i imao prednost od 3:1.

Nakon prvih 45 minuta nije bilo pogodaka, a ni pravih šansi na obje strane. Igralo se većinom na sredini terena uz puno prekršaja i grešaka, a na pauzu se ipak otišlo s početnih 0:0, prenosi Klix.

Ipak, već u prvom napadu u drugom poluvremenu domaći tim je došao u vodstvo. Strijelac gola je bio Đurđević nakon centaršuta Gurishte s desne strane, nakon čega je uslijedilo veliko slavlje domaćih navijača. Ubrzo nakon toga sudija je prekinuo utakmicu zbog nedoličnog ponašanja domaćih navijača, ali je nakon 10 minuta ipak vratio igrače na teren.

Imami je u 62. minuti anulirao prednost Širokog Brijega iz prvog meča i pogodio za 2:0, da bi veliko slavlje domaćim navijačima donio Đurđević drugim golom u 79. minut kada je rutinski riješio situaciju jedan na jedan s golmanom.

U finišu meča su gosti s Pecare pokušali doći do jednog gola i eventualnih produžetaka, ali u tome nisu uspjeli pa su na kraju doživjeli težak poraz i završili učešće u UEFA Konferencijskoj ligi.