Politika 02.10.2020.

KORONA MIJENJA PRAVILA: Ako poslije Trampa oboli i Pens – ko će ih zamijeniti na čelu SAD?

ČITANJE: 4 minute

Pens je posljednji put bio s Trampom u ponedjeljak na brifingu u Bijeloj kući – ono što ne znamo jeste da li je i on inficiran i koliko dugo je Tramp bolestan?

Nakon što je američki predsjednik Donald Tramp objavio da su on i njegova supruga Melanija oboljeli od virusa korona, Tramp bi potencijalno mogao da bude primoran da izvršnu vlast prepusti potpredsjedniku Majku Pensu ukoliko postane previše bolestan da vodi zemlju. Međutim, šta će se desiti ako i Pens oboli, s obzirom na to da je prije nekoliko dana bio s Trampom?

Tramp je potvrdio da su oboljeli od korone nakon što su putovali avionom s njegovom savjetnicom Houp Hiks, koja se razboljela u srijedu.

Sa predsjedničkim izborima koji se održavaju za manje od 32 dana, pozitivan test znači da će vlada možda morati da razmotri nepredviđene planove u skladu sa Ustavom ukoliko Tramp postane previše bolestan da bi učestvovao na njima.

Prema 25. amandmanu potpredsjednik bi trebalo da zamijeni vrhovnog komandanta u slučaju da on ili ona ne mogu da nastave mandat. To je Majk Pens.

Međutim, izbori koji su na pomolu dodatno komplikuju stvar, jer bi Demokratski i Republikanski nacionalni odbori takođe mogli da odaberu zamjenu za kandidata svoje stranke ako bi se kandidat povukao.

Odbori bi tako mogli da izaberu da nominuju potpredsjednika ili drugog člana svoje stranke.

Proces izbora zavisio bi od podzakonskih akata strana. Pod ovim scenariom, svih 168 članova Republikanskog nacionalnog odbora moralo bi da se sastanu i glasaju za Trampovu zamjenu.

Ukoliko bi Tramp postao previše bolestan, postoji ustavna procedura koja bi dozvolila Pensu da privremeno preuzme vlast.

Šta se dešava ako i Tramp i Pens obole u isto vrijeme?

Iako djeluje nevjerovatno, ne isključuje se mogućnost da i Tramp i Pens obole od virusa u isto vrijeme. Već smo vidjeli kako je jedan šef vlade, premijer Velike Britanije Boris Džonson, bio nesposoban da vodi zemlju zbog virusa korona i poslat na intenzivnu njegu.

I Tramp i Pens spadaju u rizičnu grupu – Tramp ima 74 godina i prekomjernu težinu, Pens 60. Džonson je, sa druge strane, mlađi od obojice i ima 55.

Kada je Džonson bio hospitalizovan, ministar spoljnih poslova radio je kao premijer u njegovom odsustvu.

Ukoliko i potpredsjednik ne bude u mogućnosti da preuzme kontrolu, moć bi onda bila prenesena na predsjedavajućeg Predstavničkog doma, u ovom slučaju Nensi Pelosi.

Međutim, kada bi i predskednik i potpredskednik postali nesposobni da preuzmu vlast, zemlja bi se suočila s ustavnom krizom, prenosi The Washingon Post. Ona bi bila izazvana napravilnostima Zakona o sukcesiji predsjednika, donesenog 1947. godine (tada nije bilo potpredsjednika, jer je Hari Truman naslijedio Frenklina D. Ruzvelta).

Član II Ustava daje Kongresu pravo da “obezbijedi u slučaju uklanjanja, smrti, ostavke ili nesposobnosti predsjednika i potpredsjednika, koji će oficir tada djelovati kao predsjednik”. Rezultat ovoga je akt iz 1947. Pod ovim pravilima, predsjedavajući Predstavničkog doma i predsjednik Senata bili bi sljedeći u liniji nasljeđivanja, praćeni članovima kabineta, počevši sa državnim sekretarom.

Ukoliko i Tramp i Pens obole od korone, vlast bi prešla na Nensi Pelosi, čime bi u Bijelu kuću ušla druga stranka.

Svaki napor da se vlast prenese sa Trampa i Pensa na Pelosi sigurno bi inspirisao pravne i političke izazove, dodajući haos upravo u trenutku kada je naciji očajnički potrebna stabilnost.

Pens je u ponedjeljak prisustvovao brifingu Radne grupe za virus korona u Bijeloj kući s Trampom. Tada je navodno posljednji put bio u Trampovom društu. Pens nije prisustvovao predsjedničkoj debati u utorak.

Ono što ne znamo jeste da li je i Pens zaražen. CNN analitičar dr Džonatan Rejner rekao je u četvrtak da bi i Nensi Pelosi trebalo da bude u izolaciji jer postoji mogućnost da i Tramp i Pens postanu bolesni u istom trenutku, a u tom slučaju bi ona morala da uskoči.

Takođe, ne zna se ni koliko dugo su Tramp, Melanija i Hiks imali virus i s kojim članovima osoblja Bijele kuće je sve imala blizak kontakt.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji u prosjeku treba da prođe između pet i šest dana da bi neko ko je zaražen pokazao simptome, ali to može da traje i 14 dana.

(Telegraf.rs)