Biznis 27.05.2020.

KORONA UGROZILA TRGOVINU: Kase u maloprodaji praznije za trećinu

ČITANJE: 2 minute

Ukupan desezonirani promet u trgovini na malo u Republici Srpskoj u aprilu u odnosu na mart ove godine, posmatran u tekućim cijenama, manji je za čak četvrtinu ili 23,9 odsto, a u stalnim cijenama manji je za 17,5 procenata, pokazuju podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske.

U poređenju sa aprilom prošle godine, ukupan promet u trgovini na malo u RS je pao za čak 31,5 procenata, odnosno za više od trećinu.

Iz Zavoda za statistiku RS navode da je pandemija virusa korona zahtijevala uvođenje određenih epidemioloških mjera. Jedna od mjera je bila i zabrana obavljanja trgovinske djelatnosti za pojedine privredne subjekte. Očekivano, to se odrazilo i na pad prometa u trgovini na malo. U aprilu je došlo i do značajnijeg pada cijena nafte i naftnih derivata, što je dodatno uticalo na pad prometa kod privrednih subjekata čija je djelatnost trgovina nafte i naftnih derivata.

“Indeks prometa trgovine na malo u aprilu 2020. godine ostvario je nominalni pad od 4,7 odsto, a realni indeks za 4,5 odsto u odnosu na baznu 2015. godinu”, istakli su iz ove institucije.

Prema njihovim riječima, podaci dati u ovom saopštenju dobijeni su na osnovu Mjesečnog izvještaja trgovine na malo, a istraživanjem su obuhvaćena preduzeća iz Statističkog poslovnog registra u oblasti Klasifikacije djelatnosti i preduzeća koja su registrovana u drugim djelatnostima, a obavljaju i djelatnost trgovine na malo. Promet označava vrijednost prodatih roba i obavljenih usluga u toku referentnog mjeseca.

Pored toga, i podaci nadležnih institucija o prometu preko fiskalnih kasa u maloprodaji u RS u ovoj godini pokazuju značajan pad. Kako su objavili ranije pojedini mediji, ukupan promet preko fiskalnih kasa u Srpskoj u periodu od 16. marta, kada su uvedene prve mjere u borbi protiv širenja virusa korona u RS, pa do 26. aprila ove godine, kada je počelo postepeno ublažavanje mjera i omogućen rad određenih uslužnih djelatnosti i prodavnica, iznosio je 545,2 miliona maraka. To je za 391,9 miliona maraka manje u odnosu na isti period prošle godine, kada je iznosio 937,12 miliona KM,

(banjaluka.net)