Politika 05.06.2023.

Košarac i Nikšić: Neophodno nastaviti zajedničku borbu institucija protiv namjere Hrvatske

ČITANJE: 2 minute

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac i federalni premijer Nermin Nikšić smatraju da je neophodno nastaviti zajedničku borbu institucija protiv namjere Hrvatske da na granici sa BiH izgradi odlagalište radioaktivnog otpada, kao i da se intenziviraju diplomatske aktivnosti.

Dogovoreno je da problematika izgradnje spornog odlagališta na Trgovskoj gori bude tema razgovora na međunarodnim konferencijama i sastancima sa inostranim zvaničnicima.

“Usaglasili smo da zajedničkim aktivnostima pokušamo obezbijediti podršku, ne samo Slovenije i Mađarske, nego i drugih zemalja članica EU, kako bi pomogle naporima lokalnih zajednica, institucija Republike Srpske, FBiH i zajedničkog nivoa u borbi protiv izgradnje odlagališta na Trgovskoj gori”, rekao je Košarac.

Košarac je informisao o rezultatima sastanaka koje je imao u vladama Slovenije i Mađarske u vezi sa zbrinjavanjem radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, ističući da je dobio podršku za stav da bi najbolje rješenje za odlaganje bilo na mjestu na kojem nastaju, odnosno u Nuklearnoj elektrani “Krško”.

Sagovornici su konstatovali da je prethodna Vlada Federacije BiH (FBiH) bila u određenoj vrsti zastoja u odnosu na institucije Republike Srpske kada je riječ o sprovođenju aktivnosti iz plana rada Ekspertskog tima za Trgovsku goru, saopšteno je iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.

Zastoj prethodne Vlade FBiH prvenstveno se odnosi na usvajanje entitetskih akcionih planova, te obezbjeđivanje sredstava za sprovođenje geoloških, hidroloških i seizmoloških istraživanja na teritoriji Republike Srpske i FBiH, koja će biti pokazatelji uticaja eventualne izgradnje odlagališta na predmetnoj lokaciji.

“Ohrabruje me činjenica da je nova federalna vlada na jednoj od prvih sjednica usvojila informaciju sa svim preporukama Ekspertskog tima i Koordinacionog tijela, koja se odnosi na neophodnost istraživanja u Federaciji BiH. Time će FBiH biti u prilici da prati tempo aktivnosti institucija Republike Srpske”, rekao je Košarac.

Prihvaćen je model da institucije Republike Srpske finansiraju i vrše istraživanja na teritoriji Republike Srpske, a institucije FBiH u tom entitetu.

“Značajno je i to što je FBiH izdvojila određena sredstva iz budžeta za finansiranje istraživanja u prvoj fazi, te da su opredijeljeni da obezbijede sredstva i u budžetima za naredne godine. Republika Srpska obezbijedila je ranije finansijska sredstva, kao i institucije na nivou BiH”, naveo je Košarac.

Sastanku su prisustvovali poslanik Zelenog kluba u Parlamentarnoj skupštini BiH Saša Magazinović i federalni ministar zaštite životne sredine i turizma Nasiha Pozder, koja će na narednoj sjednici Savjeta ministara biti imenovana u Koordinaciono tijelo za Trgovsku goru.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora, na samoj granici sa BiH

(Srna)