Politika 14.04.2023.

KOVAČEVIĆ: Ako se nastavi sa insistiranjem na imovini, slijedi najveća kriza od Dejtona

ČITANJE: 5 minuta

Delegat u Klubu srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je danas da je neko sa strane odredio da pitanje imovine bude ključan problem u BiH i ukoliko se na tome bude insistiralo BiH će doći u najveću političku krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

– Ukoliko neko bude insistirao na tome da nešto što je riješeno Ustavom BiH bude sada problematizovano i nama u Republici Srpskoj otima naše šume, vode i hidropotencijale, Elektroprivredu i sve ono što jesu naši resusrsi definitivno ćemo doći u najveću političku krizu ikada u BiH od potpisivanja mira – rekao je Kovačević i dodao da to nije pravi put.

On je naveo da nikad brže poslije izbora nije formiran Savjet ministara, te ukazao da je u ranijim izbornim ciklusima trebalo mnogo više vremena za to, ali i da u tri izborna ciklusa u Federaciji BiH ne mogu da formiraju Vladu.

Kovačević je naveo da postoje dobre, pozitivne stvari, ali da neko drugi želi da stalno postoje problemi u BiH.

– Neko konstantno, prvenstveno sa strane želi da nalazi teme u BiH i da konstantno budemo krizno područje. Mislimo da to nije dobro i smatramo da narodi u BiH treba da počnu da se dogovaraju i sve da se ne diraju stvari koji su dogovorene onog trenutka kada smo potpisali Ustav BiH – rekao je Kovačević za BHT.

On je istakao da treba iskoristiti dobar momentum koji postoji u BiH s obzirom na formiran Savjet ministara i usvojen budžet BiH za ovu godinu, naglasivši da postoje ljudi koji su spremni da se dogovaraju o nekim ozbiljnim energetskim ekonomskim projekatima.

– To su stvari kojima treba da se bavimo – rekao je Kovačević i dodao da bi svi zajedno u BiH trebalo da rade, da se radi u miru, te da Republika Srpska bude slobodna i samostalna unutar dejtonske BiH.

On je istakao da je i pitanje imovine riješeno Ustavom BiH i da nema potrebe da se o tome dogovara u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Kovačević je istakao da se u ovom trenutku imovina nameće kao ključni problem u BiH, te zapitao kako je Republika Srpska mogla sprovesti privatizaciju preduzeća koja su nekada bila društvena ako to nije imovina Srpske.

– Ako je nešto riješeno Ustavom, nema potrebe da se o tome dogovarate u Parlamentarnoj skupštini – ponovio je Kovačević i dodao da u tom kontekstu nisu prihvatljive ni izjave zapadnih diplomata da se pitanje imovine treba riješiti u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Kao jedan od ključnih problema u BiH, Kovačević je naveo antiustavno ponašanje Ustavnog suda BiH koji donosi odluke u suprotnosti sa Ustavom.

Prema njegovim riječima, kada postoje neslaganja između Republike Srpske i Federacije BiH, ona se rješavaju sporazumom, a predstavnici Srpske su voljni da se dođe do sporazuma kao što je rađeno prije desetak godina, ali su to stranci zaustavili ne bi li održali krizu u BiH.

– Da kažemo da je ono što se nalazi u Republici Srpskoj njena imovina, a ono što se nalazi u FBiH imovina Federacije i da se dogovorimo da objekti koji su neophodni za funkcionisanje zajedničkih institucija budu imovina BiH, kasarne – naveo je Kovačević za BHT1.

Odgovarajući na pitanje o mogućim blokadama u zajedničkim institucijama BiH, Kovačević je istakao da predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama štite interese njenih građana.

– Nekada štitimo njihove interese zato što glasamo za neke stvari, nekada tako što glasamo protiv, a nekada na način da ne učestvujemo u radu. To su sve opcije koje imamo na raspolaganju, koje nam niko ne može oduzeti, jer smo dobili mandat od građana i to ćemo raditi i u narednom periodu – zaključio je Kovačević.

U Srpskoj se razmatra odluka o privremenom zamrzavanju saradnje sa Alijansom

Delegat u Klubu srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je da još nije donesena definitivne odluke da predstavnici Republike Srpske na nivou zajedničkih organa privremeno zamrznu saradnju sa NATO.

– Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je rekao da razmatra da trenutno naloži predstavnicima Srpske na nivou zajedničkih organa da se privremeno zaledi saradnja sa NATO. To još nije definitivna odluka, ali je nešto što se razmatra u Republici Srpskoj s obzirom na to da postoje ozbiljni pritisci kada je u pitanju imovina – rekao je Kovačević.

Kovačević je naglasio da je pitanje saradnje sa NATO-om jasno definisano u zvaničnim dokumentima u Republici Srpskoj i BiH.

– Republika Srpska je donijela rezoluciju o proglašenju vojne neutralnosti i na osnovu toga bivši srpski član Predsjedništva BiH Dodik pregovarao je skoro dvije godine u Predsjedništvu BiH sa drugim članovima Željkom Komšićem i Šefikom DŽaferovićem. Uspjeli su da dođu do dogovora koji je prekinuo put BiH ka članstvu u NATO-u, koji je tada bio dio svih zvaničnih dokumenata u BiH – podsjetio je Kovačević.

On je naglasio da na osnovu usvojenog dokumenta koji se zove Program reformi postoji saradnja, a ne postoji više put u članstvo u NATO, te da u tom dokumentu postoji još jedna izuzetno indikativna rečenica koja kaže da se Programom reformi članstvo u NATO ne prejudicira.

Upitan da prokomnetariše nedavne izjave predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića da se ne može zaustaviti proces približavanja BiH NATO-u, te da će Hrvati biti predvodnici tog procesa, Kovačević je istakao da je Čović uvijek slobodan da iznosi svoje stavove, kao i stavove stranke i naroda kojeg predstavlja.

– Isto tako smo mi slobodni da predstavljamo svoje, kao i stavove stranke i naroda kojeg predstavljamo, Republike Srpske i svih njenih građana bez obzira na vjersku, nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost. Tu su stvari potpuno jasne. Ono što je bitno jeste da se na osnovu Programa reformi više ne prejudicira članstvo u NATO – rekao je Kovačević za BHT.

Prema njegovim riječima, za nekog ko ne prejudicira članstvo je jasno definisao da želi samo da sarađuje, navodeći kao primjer da je ranija Komisija za NATO integracije nakon usvajanja Programa reformi preimenovana u Komisiju za saradnju sa NATO-om.

(Srna/SB)