Politika 09.07.2023.

Kovačević: Dodik i svi mi nemamo strah da radimo svoj posao jer su nas građani izabrali

ČITANJE: 6 minuta

Vraćanje BiH na Savjet bezbjednosti UN znači da će na najvišoj svjetskoj pozornici međunarodnih odnosa i prava neko da govori o tome da se napadaju prava srpskog naroda, istakao je delegat srpskog naroda Radovan Kovačević i pozvao sve članice Savjeta da realno sagledaju stvari.

Povodom ruske inicijative da se u Savjetu bezbjednosti UN pokrene pitanje opasne situacije u vezi sa Ustavnim sudom BiH, Kovačević je rekao da vraćanje BiH na Savjet bezbjednosti UN inače nije nešto poželjno jer to znači da postoje problemi, ali je evidentno da ih ima i da neko atakuje na prava Srba, a niko neće da obrati na to pažnju.

“Pozivamo sve članice Savjeta bezbjednosti da realno sagledaju stvari i šta je to ustavni poredak BiH i da nastavimo dalje, da gradimo dijalog i kroz njega pokušamo da sačuvamo BiH, ukoliko je to moguće”, rekao je Kovačević.

Komentarišući uključivanje Rusije, Kovačević je ukazao da su Rusija i Kina Kristijanu Šmitu u Savjetu bezbjednosti nudile legitimitet, međutim, tražile su od njega da se odrekne nezakonitih, antidejtonskih i nepostojećih bonskih ovlaštenja.

“On je to odbio. Bilo mu je bitnije da na uštrb legitimiteta glumi nekakvog samoproglašenog kralja i bude u ulozi lažnog cara Kristijana malog”, rekao je Kovačević.

On je istakao da se Savjet bezbjednosti vraća i Srpska smatra da je to bitno i dobro.

“Republika Srpska želi saradnju sa svima, ali to ne znači da će da odustane od svojih prava. Srpska želi dobre odnose i sa SAD, ali to ne znači da možemo s mirom da gledamo da neko zaštitom suvereniteta naziva kritike demokratski izabranog predsjednika Republike, koji po našem Ustavu izražava nacionalno i državno jedinstvo Srpske”, rekao je Kovačević.

Osvrćući se na to što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik podnio prijave protiv Šmita zato što se neovlašteno bavi poslovima visokog predstavnika i direktora Službenog lista BiH Dragana Prusine, jer je omogućio objavljivanje odluka takozvanog visokog predstavnika, Kovačević je rekao da u BiH svako ko je tužen ima pravo da se brani i odgovori.

“Očekujemo da će Šmit kao odgovor da pronađe advokata. Optužnica i prijava je toliko jasna da sumnjam da može da se odbrani. Dodik je ovime pokazao da smo mi društvo koje vjeruje u sebe. Da to nije uradio onda ne bi vjerovao ni u zakone koje smo usvajali, niti u ukaze koje je potpisivao”, rekao je Kovačević.

Kovačević je istakao da Dodik stoji na čelu cijelog procesa odbrane Republike Srpske i vraćanja svega što joj pripada.

On je napomenuo da u Republici Srpskoj smatraju da u BiH ima političkih problema, koje treba rješavati u političkoj areni i od toga se ne odstupa.

“Branićemo naše građane ukoliko bilo kome padne na pamet da ih na bilo koji način napadne. Međutim, mi smo uvjereni da do toga neće doći. Mi ne bježimo nigdje i znamo da iz Republike Srpske nemamo gdje da pobjegnemo. Odlučni smo u tome da je ovo trenutak u kojem moramo da odlučno i mirno kažemo da ne mogu više da gaze Srpsku i njena prava”, rekao je Kovačević.

Kovačević je poručio da će se Republika Srpska riješiti lažnog visokog predstavnika, stranih sudija jer ukoliko bilo ko razmišlja o tome da želi da postoji BiH – onda je to jedini način.

“I onda će morati da razumije stavove i argumente Republike Srpske. Na drugi način BiH neće biti”, naglasio je Kovačević i naglasio da Srbi imaju svoju Republiku, u kojoj se još ne živi onako kako bi trebalo, ali je svakim danom život organizovaniji i bolji, te da će uprkos prijetnjama – ostati slobodna i svoja.

On je naglasio da ukoliko se u BiH prihvati da Kristijan Šmit, kao neko ko je došao kao stranac, bez legitimiteta da ima mogućnost da vlada BiH, a ne da njome vladaju izabrani demokratski predstavnici naroda i građana – onda će biti pogažena sva prava.

“Republika Srpska je potpisala Dejtonski sporazum, na način da je potpisala sve njegove anekse, uključujući i Aneks četiri, koji je Ustav BiH i Aneks 10 o civilnom sprovođenju mirovnog sporazuma i to je jedini aneks u kojem se spominje visoki predstavnik”, pojasnio je Kovačević.

On je podsjetio da se visoki predstavnik uopšte ne spominje u Aneksu četiri, koji je Ustav BiH, i definiše sve živote, prava Republike Srpske, prava Federacije BiH, nekoliko nadležnosti koje pripadaju BiH, a to nije imovina.

“Da je on stvarno trebao da bude neko ko će da, kako narod kaže `vedri i oblači`, onda bi se za njega našlo mjesto i u Ustavu BiH, pa bi bio prvo visoki predstavnik, pa Predsjedništvo BiH, pa institucije Republike i Federacije. Međutim, njega tu nema iz jednostavnog razloga što ni nije trebao da tu bude i zato što mi na njega nikada ne bismo pristali, odnosno ne bi bilo potpisano i ne bi uopšte bila uspostavljena bilo kakva BiH, a pogotovo ne ova, sastavljena od Republike Srpske i FBiH”, naglasio je Kovačević.

Kovačević je ukazao da se u BiH može funkcionisati jedino da unutrašnji faktori, tri konstitutivna naroda i dva entiteta vode razgovore i dogovaraju se, a kada je riječ o predstavnicima Srpske, on kaže da su spremni da vode dijalog, ali u okviru Ustava BiH.

On je naglasio da je Republika Srpska potpuno spremna da štiti svoja zagarantovana prava, sve ono što piše u Dejtonskom sporazumu i svim njegovim aneksima, te naglasio da je moguće samo ono što piše u tim dokumentima.

“Tamo ne piše da postoji neki pik ili tref, niti karo, niti bilo šta drugo. Ne piše ni da visokog predstavnika mogu da imenuju nekakve neformalne grupe. Na te stvari ne pristajemo i spremni smo da se potpuno odlučno, na miran, institucionalan, demokratski i legalan način borimo za svoja prava”, napomenuo je Kovačević.

On je istakao da srpski predstavnici ne vode nikakvu borbu za otcjepljenje, već institucionalnu borbu za zaštitu prava Republike Srpske i Ustava i ustavnog poretka BiH.

Kovačević je napomenuo i da je ustavna obaveza predsjednika Republike Srpske da potpisuje ukaze, te napomenuo da Dodik i ljudi oko njega nemaju nikakav strah da rade svoj posao jer su od građana izabrani da štite Republiku.

“U tome nas sigurno nikakav lažni car Kristijan mali neće zaustaviti”, rekao je Kovačević za RTRS.

On je ocijenio i da je zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD za zapadni Balkan Gabrijel Eskobar umnogome razočarao narod u Federaciji BiH izjavom da nije vrijeme za smjenu Milorada Dodika.

“Nikada nije vrijeme da bilo ko smjenjuje Dodika, osim građana Republike Srpske. A, ako pitamo za mišljenje građana Srpske – onda vidimo da Dodik unazad 15 godina pobjeđuje na svim demokratskim i slobodnim izborima u Republici Srpskoj i tako će ostati”, poručio je Kovačević.