Politika 08.03.2024.

Kovačević: Podrška samo rješenjima koja jasno prepoznaju Republiku Srpsku

ČITANJE: 5 minuta

Republika Srpska ni na koji način ništa nije izgubila usvajanjem Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH i samo će podržavati rješenja koja jasno prepoznaju Srpsku, rekao je delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

Kovačević je istakao da Srpska uspijeva u pregovorima sa ostalim partnerima iz Federacije BiH /FBiH/ da nađe rješenje da se ide ka evropskom putu, a da ne izgubi ni jedan milimetar onoga što jeste autonomija Republike Srpske i na tome će insistirati i u budućnosti.

On je rekao da Srpska insistira na evropskom putu BiH. “U ovom zakonu se čak spominje i državljanstvo Republike Srpske”, rekao je Kovačević novinarima u Sarajevu nakon sjednice Doma naroda na kojoj je usvojen Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou BiH.

Kovačević je rekao da je time napravljen značajan korak ka tome da BiH 21. marta dobije pozitivan odgovor i da Evropska komisija donese odluku o otpočinjanju pregovora sa BiH.

“Za nas iz Republike Srpske je to jako bitno. Uvijek moram da kažem, na prvom mjestu, zbog toga što smo bliže EU, to smo dalje od toga da u BiH može da bude bilo kakav, a pogotovo, lažni visoki predstavnik ili da u BiH mogu u Ustavnom sudu da sjede bilo kakvi stranci. U tom smislu, mislim da je jako bitno, da se naglasi danas, da je to nešto od čega mi nikada nećemo odustati, da ćemo na tome i te kako insistirati”, rekao je Kovačević.

On je naveo da će svi oni koji žele da BiH na bilo koji način ide naprijed morati pristati na to da se i oko tih stvari napravi kompromis.

Kovačević je naglasio da bilo kakva priča, o bilo kakvom visokom predstavniku i bilo kakvo prisustvo, bilo kakvih stranaca u Ustavnom sudu BiH, moraju postati “ružna, crna i mračna” prošlost koja se više nikada u BiH neće ponoviti.

“Ono što je isto jako bitno jeste da je današnje usvajanje ovog zakona pokazatelj onoga na čemu mi iz SNSD-a i mi iz Republike Srpske uvijek insistiramo, a to je da se odluke u BiH mogu donositi isključivo kompromisomi konsenzusom ključnih unutrašnjih faktora, to su predstavnici tri ravnopravna konstitutivna naroda i dva ravnopravna entiteta. To smo sada dobili. Prije sedam dana smo imali tri različita zakona i mogli smo svi da insistiramo samo na svojim zakonima”, rekao je Kovačević.

On je dodao da se u tom slučaju ne bi bilo u poziciji da Zakon danas bude usvojen i ne bi se bilo u poziciji da se iz Brisela dobije pozitivna odluka koja će sada sigurno biti dobijena 21. marta.

“U tom smislu, ja moram da kažem, za nas iz Republike Srpske su ostale stvari koje su ključne. Prva stvar – sjedište komisije će biti u Istočnom Sarajevu, odnosno u Republici Srpskoj. Druga stavr – veoma jasno se kaže da će članovi komisije biti dva Srbina, dva Hrvata, dva Bošnjaka i jedan iz reda ostalih, pa se dalje kaže da se za ključne odluke, one najbitnije, insistira na pokušaju da se postigne konsenzus”, rekao je Kovačević.

On je ponovio da je ključne odluke potrebno donositi konsenzusom svih, a da je u slučaju ne postizanja konsenzusa potrebna dvotrećinska večina.

“Mislimo da su to jako bitne stvari na kojima smo mi insistirali. Čuli smo danas predstavnike opozicije iz Republike Srpske koji su imali jedne argumente, onda smo čuli predstavnike opozicije iz Federacije, na prvom mjestu stranaka sa sjedištem u Sarajevu, koji su imali potpuno suprotstavljene argumente. Ako uzmete, uporedite, šta smo čuli od opozicije iz Republike Srpske, šta smo čuli od opozicije iz Sarajeva, onda vidite da su oni mnogo više suprotstavljeni nego svi mi u BiH”, pojasnio je Kovačević.

On je dodao da su od predstavnika opozicije iz Republike Srpske čuli da je Srpska u lošoj poziciji, a od predstavnika iz Sarajeva da su rekli da su ovdje očigledno trijumfovali oni koji preferiraju, kako su rekli, entitete iznad države, odnosno BiH.

Kovačević je istakao da niko nije trijumfovao, nego da je napravljen kompromis koji stvarno odgovara svima i omogućava da stvarno svi dobiju zakon koji je prihvatljiv za sve i koji omogućava da se otvore pregovori o pristupanju u punopravno članstvo u EU, te da to treba da bude suština.

“Ono što smo isto čuli od nekih danas jeste da oni podržavaju evropski put, ali da neće da glasaju za zakon. To su ljudi s kojima smo navikli u prošlom mandatu da ne možete da usvojite nijedan zakon, jer nisu spremni da postignu nijedan kompromis, jer je njihovo jedino viđenje BiH samo onako kako oni žele. U tom smislu su nastavili da glasaju i danas, odnosno, da ne glasaju i da ne pruže podršku evropskom zakonu”, naveo je Kovačević.

Kovačević je poručio da nema podrške evropskom putu BiH bez glasanja za evropske zakone i da tu stvari moraju biti potpuno jasne.

“Moramo biti do kraja iskreni. Ovaj zakon je došao prije par dana pred Savjet ministara i o njemu se izjašnjavao”, napomenuo je Kovačević.

On je rekao da je to jedno novo zakonsko rješenje na kojem je radila radna grupa sastavljena od predstavnika i instuitucije Republike Srpske i FBiH i zajedničkih institucija na nivou BiH, te od predstavnika stranaka koje čine većinu na nivou BiH.

Kovačević je naglasio da je Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH potpuno novo zakonsko rješenje do kojeg se došlo kompromisom svih.

“Svi smo bili u poziciji da smo negdje morali da se povučemo da bismo omogućili da dođemo do rješenja koje je prihvatljivo za sve, to je nešto što je jako bitno. Kada govorimo o tome da li su kazne danas stimulativne, mislim da nisu. Sada imate novčane kazne koje idu do 20.000 KM, prije ste imali kazne koje su vam skidale 10 do 20 odsto od plate koju ste primali pa kada završite mandat niste ni na koji način bili obavezni da izmirite bilo kakvu finansijsku kaznu. Te se stvari danas mijenjaju. To je ono što je u tom kontekstu bitno”, zaključio je Kovačević.