Region 16.02.2023.

Zajednička sjednica Savjeta ministara BiH i Vlade Hrvatske u junu u Zagrebu

ČITANJE: 5 minuta

Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto otišla je u službenu posjetu Hrvatskoj gdje se sastala sa premijerom Andrejem Plenkovićem.

Kazala je kako je ova posjeta “izraz dobrih odnosa dobrosusjedskih”. Istakla je zalaganje Hrvatske za evroatlantski put BiH i zahvalila Plenkoviću za angažman hrvatske vlade u dobijanju kandidatskog statusa.

Zatim je Krišto govorila o politici u BiH i dešavanjima koja se očekuju danas odnosno, o sjednicama Parlamenta FBiH na kojem se odlučuje o imenovanju rukovodstva FBiH.

“Sjednicom stvaramo pretpostavke za izbor (pot)predsjednika što je pretpostavka za formiranje vlasti na nivou FBiH. Želim reći da to treba biti plod legitimnih političkih predstavnika i u okviru Dejtona. Nakon formiranja vlasti trebamo krenuti s onim što su naše preuzete obaveze”, rekla je ona.

Nastavila je o unutrašnjoj politici BiH pa je tako kazala kako joj je drago što su potpisani programski ciljevi na nivou BiH te istakla na čemu su insistirali.

“Jedno od ključnih i prioritetnih pitanja za cijelu BiH su ograničene promjene Ustava BiH i Izbornog zakona prema kojem moramo provesti odluke Ustavnog suda BiH i evropskog suda u BiH. Predsjedništvo i domovi naroda jamče opstojnost i sigurnost i evropsku budućnost BiH”, kazala je.

Na pitanje novinara da li je nova većina na nivou BiH otvorenija od prethodne za izmjene Izbornog zakona po volji Zagreba i hrvatskog naroda, Krišto je odgovorila da to još ne zna, dok je Plenković kazao da je to unutrašnje pitanje kojim treba da se bavi BiH, a ne Hrvatska.

“To podrazumijeva provedbu odluka, to je interes prije svega BiH i svakog konstitutivnog naroda, ali želim reći da po pomenutm odlukama hrvatski narod nije jednakopravan u pogledu izbora političkih predstavnika i to treba biti fokus interesa. Da li je novo vrijeme za odnose u novoj većini ne znam, želim samo reći da nije bilo problema da ovo pitanje dogovorimo, ono je dio smjernica i načela. Obavezali smo se da ćemo intenzivno raditi na pronalasku ovih rješenja”, navela je Krišto.

Kaže kako rješavanje tog pitanja otvara prostor za odblokiranje reformskih procesa u drugim poljima u smislu da će imati više vremena baviti se drugim stvarima nakon što to riješe.

Govorili su i o južnoj interkonekciji. Plenković je kazao da će Hrvatska pomoći BiH u realizaciji tog projekta, a Krišto je govorila o potencijalnim preprekama.

“Ja ću na tome insistirati, ja sam prva među jednakima i postoje nadležnosti. Postoje neka otvorena pitanja, ali ona nisu sporna. Uvjeren sam da će se sva pitanja s vremenom riješiti. Južna interkonekcija je prioritetno pitanje pogotovo u ovom vremenu izazova. Moramo stvoriti pravne pretpostavke za donošenje potrebnih odluka u Vijeću ministara. Prije toga naravno trebamo postići politički konsenzus. To je prioritet i za mene i za cijelo Vijeće ministara”, zaključila je ona.

Plenković nakon razgovora s Krišto: Nije dobro da većinski narod bira hrvatskog predstavnika

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da je danas u razgovoru sa predsjedavajućom Savjeta ministara BiH Borjanom Krišto dogovoreno da u junu u Zagrebu bude održana zajednička sjednica kako bi na dnevni red stavili sve teme u odnosima dvije zemlje i dali impuls jačanju dalje saradnje.

Plenković je naveo da brojke u privrednoj razmjeni dvije zemlje ukazuju da će 2022. godini dosegnuti čak 4.000.000.000 evra, što je enorman napredak i veliki iskorak, gdje je Hrvatska uz Austriju najvažniji ulagač u BiH.

“Nastojaćemo da svi aspketi saradnje, od energetike, preko farmaceutske, prehrambene industrije budu unaprijeđeni u periodu pred nama. Želimo intenzivirati saradnju u pogledu prometa”, istakao je Plenković.

On je izrazio snažnu političku volju Vlade Hrvatske da nastavi unapređivati dobrosusjedske odnose sa BiH u političkom, privrednom, kulturnom i svim drugim aspektima saradnje.

“Da pomognemo BiH da nakon sticanja statusa kandidata za članstvo u EU, za šta smo se snažno zalagali među državama članicama na nivou Savjeta EU, BiH ispuni onih nekoliko kriterijuma koji su na dnevnom redu i Savjeta ministara i drugih institucija, te da se steknu preduslovi i za što skorije otvaranje pregovora o pristupanju. Mi bismo voljeli da BiH što prije ulovi taj priključak i krene naprijed sa evropskim putem, upravo onako kako je to Hrvatska radila proteklih godina”, izjavio je Plenković, prenosi Srna.

Plenković je istakao da žele da bude unaprijeđena i saradnja u vezi sa kontrolom nezakonitih migracija.

“Politički je stav hrvatske Vlade da mi niti želimo, niti ćemo graditi fizičke barijere na granici između Hravstke i BiH. To je naše čvrsto opredjeljenje, jer smatramo da umjesto gradnje takvih fizičkih prepreka koje bi nužno uticale i odvraćale dinamiku odnosa između naših naroda, mi želimo unaprijediti saradnju između ministarstava unutrašnjih poslova, tehničke i tehnološke aspkete nadzora granica i sprečavanja nezakonitih migracija, a intenzivnu i tijesnu saradnju nadležnih tijela”, naveo je Plenković.

On je dodao da je njihova politika jednakosti tri konstitutivna naroda u BiH i svih drugih građana konstanta.

“Želimo da se u skladu sa dogovorom političkih stranaka koje formiraju vlast na nivou BiH nastavi i procese izborne reforme kako bi u BiH svi konstitutivni narodi, prije svega mislim na Hrvate, imali i pravni okvir poštenih izbora za svoje predstavnike u najviša tijela. Tu prije svega mislim na Predsjedništvo BiH”, rekao je Plenković. On je izrazio nadu da će uskoro biti formirana Vlada Federacije BiH.

“Hrvatska je spremna, u kontekstu šire energetske krize, pomoći BiH u pogledu snabdijevanja gasom. Naš cilj je da se u zajedničkom dogovoru nastave razgovori za projekat južne interkonecije”, istakao je Plenković.

Plenković kaže da prema trenutnim informacijama koje ima, usljed potresa na Krku, za sada nema dojava o ozbiljnijim štetama ili drugim posljedicama, ali su u svakom slučaju na raspolaganju za svaku podršku ukoliko bude potrebna.

 

(N.S)