Politika 22.06.2022.

Kuda ide BiH?

ČITANJE: 3 minute

Zašto u BiH nema unutrašnjeg dijaloga? Šta su to ključni problemi i kakva je budućnost BiH na evro(atlantskom) putu? Na ova pitanja odgovore su pokušali dati panelisti konferencije u organizaciji portala Banjaluka.net koja se održava danas u hotelu “Bosna”.

Na prvom panelu govorili su šef Kluba poslanika SNSD Igor Žunić, zamjenik šefa Kluba poslanika SDS Nedeljko Glamočak, poslanik SDA u NS RS Senad Bratić, šefica Kluba poslanika DEMOS Spomenka Stevanović i potpredsjednik Hrvatskog narodnog sabora Mario Karamatić.

Na početku dijaloga govorilo se pitanju kuda ide BiH i šta će značiti Briselski sporazum u tom pogledu. Žunić je u svom početnom izlaganju kazao da je jasno da BiH stoji u mjestu, odnosno da idemo nekoliko koraka unazad.

– Ona mi liči na teško bolesnog čovjeka kojeg su strani stručnjaci priključili na aparate – rekao je Žunić.

Prema njegovom mišljenju “mi na pitanje kuda BiH odgovoramo već 30 godina i još ga nismo dali”.

Nedeljko Glamočak iz SDS-a kaže da “BiH u zadnjih 20 godina ne ide nikuda, nego da se vrti oko svoje ose.

– Kada je riječ o sporazumu iz Brisela, on je kao i svaki drugi. Ipak, sa stanovišta SDS, u njemu ima mnogo štetnih odredaba. U proteklih 20 godina smo branili sve što je pokušano da se otme, od imena do šuma i voda, u tom sporazumu je to sve prihvaćeno – rekao je Glamočak.

Predstavnik SDA Senad Bratić kaže da je iskreni dijalog sa željom da de dođe do dogovora preduslov da BiH ide dalje.

– Političari danas potpisuju jedno, a sutra to ignorišu i kreću proces vraćanja nadležnosti – kaže Bratić.

On je dodao da “BiH od bosanskog kraljevstva do danas nikad nije imala jače institucije”.

Spomenka Stevanović, šef Kluba poslanika Demos u NS RS kazala je da unutrašnji dijapog “koče” bošnjačke političke struje, te da postoji nekoliko preduslova koje je potrebno ispuniti kako bi BiH nastavila put prosperiteta.

“Potrebno je smanjiti prisustvo institucije visokog prestavnika i ukinuti strane sudije u Ustavnom su BiH. I najgori naš unutrašnji dogovor bolji je od nametnutog” zaključuje Stevanovićeva.

Moje mišljenje je da se BiH raspada kao Opel Askona na makadamu. Mi imamo situaciju da su se tri strane borile za BiH, a svako je drugačije zamišljao. Ali niko je nije zamišljao ovako, rekao je Mario Karamatić.

– Nakon toga, pojavili su se neki veliki igrači i počeli da određuju kako da nam uređuju državu – istakao je on.

Odgovarajući na tvrdnju Stevanovićeve da je BiH protektorat, Karamatić je rekao da visoki predstavnik ne vodi protektorat, nego je on stečajni upravnik.

On je targetirao tri velika straha u BiH.

– Prvi je strah Hrvata da nam neko nameće predstavnike. Drugi strah je strah Srba da će ukinuti Republiku Srpsku. A treći strah je strah Bošnjaka da će nestati BiH – kazao je Karamatić.

(N.S/A.S)