Sport 01.07.2022.

KVALIFIKACIJE: Košarkaši BiH poraženi od Češke, umanjili šanse za odlazak na SP

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je gostovanju od selekcije Češke rezultatom 93:81, u okviru 5. kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Naš tim je sada na omjeru 2-3, te ima priliku protiv Bugarske osigurati prolazak u narednu fazu kvalifikacija.

U tom susretu, BiH će odgovarati i poraz manji od deset koševa, jer se na kraju gleda međusobni duel. Ipak, večerašnjim porazom timu BiH su znatno umanjene šanse za konačni plasman na Svjetsko prvenstvo.

Naime, prenose se bodovi iz ove faze takmičenja ostvarenih u utakmicama s rivalima koji će također igrati u završnoj rundi, a ukoliko Češka prođe dalje, naš tim će prenijeti samo dva boda.

Bodovi iz duela s posljednjom ekipom grupe se ne prenose.

Što se tiče same utakmice, već je sami početak dao naslutiti da ovo neće biti dobar debi za novog selektora Adisa Bećiragića. Česi su nakon prve četvrtine vodili 24:17, a na poluvrijeme su otišli sa +15 (51:36).

I u nastavku smo gledali sličnu utakmicu, jer BiH nikako nije uspjevala da se spusti na jednocifren zaostatak i Češka je rutinski privela susret kraju.

Najefikasniji u redovima BiH bio je Džanan Musa sa 16 poena, a istakli su se i John Roberson sa 16, Miralem Halilović sa 13 i Edin Atić sa 11 koševa.

Čehe je do pobjede prevodio Ondrej Balvin sa 19 poena, a raspoloženi su bili Jaromir Bohacik sa 16, Tomas Satoransky sa 13 i Patrik Auda sa 12 ubačaja.

Reprezentacija BiH u šestom kolu kvalifikacija (4. jula) bit će domaćin Bugarskoj u dvorani “Mirza Delibašić” (KSC Skenderija) u Sarajevu.

Plasman na Mundobasket izborit će 12 najboljih selekcija iz evropskih kvalifikacija. Prije toga se igraju dva kruga kvalifikacija. U aktuelnom krugu postoji osam grupa po četiri selekcije i najbolje tri idu u završni krug. Tako ćemo dobiti 24 selekcije u završnom krugu, koje će biti raspoređene u četiri grupe po šest selekcija. Najbolje tri iz sve četiri grupe, odnosno 12 reprezentacija ostvarit će plasman na Svjetsko prvenstvo.

Svjetsko prvenstvo će se 2023. godine održati u Indoneziji, Filipinima i Japanu.